KULT

10 vérfagyasztó horrorfilm, ami igaz történet alapján készült

Kedvenc rémfilmjeinkről el sem tudjuk képzelni, hogy alkotóik valós történetekből vették az ihletet. Pedig néhány híres alkotás alapsztorija nem légből kapott.


E vérfagyasztó filmeket és előéletüket a Listverse idézte fel.

1.

Az ördögűző

Az ördögűzőben a 12 éves Regan kezd furcsán viselkedni, miután egy misztikus számokkal teli Ouija-táblával játszik. A szorongás és a depresszió egyre jobban elhatalmasodik rajta, de az orvosok azt javasolják filmsztár anyjának, Chrisnek, hogy hajtsanak végre lányán ördögűzést, mert csak ez segíthet mentális zavarán. Két papot is hívnak hozzá, de mindkettő belehal a rítusba. A kislány meggyógyul, és nem is tudja, mit okozott, majd anyjával együtt elhagyják a várost, mielőtt a nyomozás kideríti a két pap halálának okát. A film alapjául szolgáló regényt a Washington Post 1949-es sztorija ihlette: egy „Robbie” néven emlegetett 14 éves fiú a nagyanyjával együtt gyakran játszottak az Ouijával, aztán a gyerek egy napon furcsa zajokat hallott a házban, azt állította, hogy egy szentkép a falon mozogni kezdett, mintha valaki a fal mögül mozgatná. Néhány nappal később nagyanyja meghalt. Robbie ezután ugyanolyan paranormális jelenségeket tapasztalt, mint a filmben mutatottak. A család ördögűzéshez folyamodott, miután Robbie-t egy ideig elmegyógyintézetben kezelték. Egy napon az „exit” szó megjelent a testén és hirtelen minden paranormális tevékenység megszűnt körülötte. Voltak, akik hittek a történetnek, mások szerint viszont a fiú viselkedését a mérhetetlen gyász váltotta ki, amit nagyanyja halála okozott neki.

2.

Rémálom az Elm utcában

Az álom és valóság határán elkövetett gyilkosságok tettese Freddy Kruger, a szörnyarcú férfi, akinek kesztyűjén az ujjak helyett kések vannak. A sorozatgyilkost, aki megszökött az igazságszolgáltatás elől, hazatérése után megölték, de visszajár a kamaszok álmaiban, hogy bosszút álljon. A Los Angeles Times több 1981-as cikke adta az ötletet hozzá: az első az Egyesült Államokban letelepedett laoszi menekültekről szólt, akik mind álmukban haltak meg. Kizárólag fiatal férfiak voltak, nem álltak semmilyen kapcsolatban, és a boncolások nem adtak halálukra semmilyen orvosi magyarázatot. Egy másik cikk egy kambodzsai családról szólt: ők is biztonságban éltek az Államokban, de az egyik fiúknak állandóan rémálmai voltak és nem mert aludni. Aztán egyik éjjel, amikor végre elaludt, az éjszaka közepén jajgatva és vergődve ébredt fel, de mire a családtagok bementek hozzá, halott volt. És még egy érdekesség: Dallasban az Elm Street vezet a Dealey Plazára, ahol 1963. november 22-én John F. Kennedy elnököt megölték...

perkins

3.

Psycho

Norman Bates, a hasadt személyiségű, anyja múmiáját őrző moteltulajdonos története minden idők leghíresebb horrorja lett Alfred Hitchcock jóvoltából. A betegesen birtokló anyától szörnyeteggé vált fiú modellje a hírhedt sorozatgyilkos, Ed Gein volt, aki áldozatainak bőréből ruhákat varrt arcukat pedig kipreparálva háza falára akasztotta. Az ő őrületét is az anya okozta, aki gyakorlatilag elzárta a fiát mindenkitől, és ez csak fokozódott Geinben, miután az anyja meghalt. Az ő történetéből nemcsak Norman Bates – és Anthony Perkins félelmetes alakítása – született, hanem Hannibal Lecter is, A bárányok hallgatnak kannibál gyilkosa is, akit Anthony Hopkins tett halhatatlanná.

4.

Démonok között

Ez a film egy boldog házaspár történetét mondja el, akik öt lányukkal új házba költöznek, amelyben paranormális jelenségek követik egymást. Rájönnek, hogy a ház egykor egy nőé volt, aki fel akarta áldozni a gyermekét, mielőtt megátkozta a helyet és öngyilkosságot követett el, és most azóta kísérti a házat és mindenki, aki ott lakik. Rossz szelleme az anyákat szállja meg, hogy feláldozzák a lányaikat. Miután az anya majdnem megöli két lányát, jönnek az ördögűzők, akik megszabadítják a családot a démontól.

A filmben szereplő nyomozók, Ed és Lorraine Warren a valóságban is paranormális ügyekkel foglalkoztak, és bár Ed meghalt a forgatás előtt, Lorraine a produkció konzultánsa lett. Az asszony később kijelentette: egyikük sem folyamodott ördögűzéshez.

5.

Annabelle

Ugyancsak Warrenék szerepelnek ebben a filmben, ahol egy elvarázsolt baba a főszereplő. Annabelle-t a szomszédok lányáról nevezték el, aki megölte a szüleit, majd öngyilkosságot követett el, majd démoni szelleme beköltözött a babába, és a család kislányát, Leát veszi célba.

Valóban létezik Annabelle nevű játékbaba, de az a fából készült figura, a maga ijesztő mosolyával, pirosra sminkelt arcával nem tekinthető a másolatának. A baba körüli paranormális jelenségek az 1970-es években kezdődtek, amikor egy anya ajándékba vette a lányának. Ezt követően több támadás érte őket, és kis híján megfojtották a család egyik barátját. Állítólag évekkel azelőtt, hogy Warrenék elvitték a babát a múzeumukba, kinevették és gúnyolták – aztán, ugyancsak állítólag, a pár úton hazafelé motorjával egy fának rohant….

6.

A rítus

A film főszereplője, Michael Kovak papnak készül, de nem akarja, hogy felszenteljék, és amikor elöljárója, Matthew atya vissza akarja tartani, szörnyű autóbalesetet okoz, amelyben meghal egy fiatal nő. Michael adja fel a nőnek az utolsó kenetet, és mivel Matthew atyja látja rátermettségét, Rómába küldi egy ördögűzési szemináriumra. Rómában Michael szemtanúja lesz, amint egy pap ördögűzést hajt végre egy saját apjától terhes lányon és segíteni akar neki. A lány azonban belehal és magzata is. Végül Michael rájön, hogy mentorát megszállta az a démon, amely a lányban lakott és önmagán hajtat végre ördögűzést.

A történet Gary Thomas atya esetén alapul. A kaliforniai Saratogában pap élő egyike a világ 14 jogosult ördögűzőjének. A saját apjától terhes lány saját tapasztalata volt, ezért a filmnek konzulense is lett.

7.

Vadászat Connecticutban

Sarah fia, Matt a rák végső stádiumában van és egy connecticuti kórházban kap kezelést. Sarah már belefáradt, hogy olyan messzire hordozza a fiát, és lakhelyet keres a kórház mellett. Talán is egy kiadó házat, de a tulajdonos figyelmezteti, hogy a háznak „múltja” van, de a szükség mégis ráveszi az asszonyt, hogy kivegye. A rémségek sorozata végén kiderül, hogy ártó szellemek lakoztak Matt testében, és amikor ezektől megszabadult, a rák is távozik belőle.

A történet valóságos szereplői a connecticuti Snedekers család volt. Ők egy olyan házba költöztek, amelyet korábban ravatalozónak használtak. Ezúttal is Warrenéket hívták segítségül, akik gyorsan megállapították, hogy a ház tele van gonosz szellemekkel. Később a család több talk-show-ban is szerepelt.

8.

Hivatlanok

Barátaik esküvőjéről hazafelé tartva Kristen és James a férfi családjának házában szállnak meg. A romantikusnak ígérkező este azonban hamarosan rémálomba fordul, amikor az éjszaka közepén valaki kopogtat az ajtón és cigarettát kér. Három álarcos, ijesztő alak tör be a házba és foglyul ejtik a párt, és hidegvérű gyilkosságra készülnek.

A film rendezője, Bryan Bertino egy gyerekkori élményéből merített: szülei nem voltak otthon, amikor bekopogott hozzájuk valaki, aki olyan ember után érdeklődött, aki nem is lakott ott. Kiderült, hogy csak azt akarták megtudni, hogy otthon vannak-e felnőttek, mielőtt betörnek. De ihletet vett a Manson-család LaBianca-gyilkosságából is,

amikor egy házaspárt álmukban mészároltak le. Bertino úgy értelmezte az utóbbi gyilkosságot, hogy azért ők lettek az áldozatok, mert „ők voltak otthon” – ahogy ez a filmben is elhangzik.

9.

Ördögűzés Emily Rose üdvéért

Az egyetemista Emily Rose egyik éjszaka, egyedül kollégiumi szobájában, hallucinálni kezd és elájul. Ahogy rosszullétei egyre gyakoribbá és súlyosabbá válnak, Emily, hithű katolikus lévén az egyházhoz fordul segítségért. A vizsgálat megállapítása szerint a lányt az ördög szállta meg, csak az ördögűzés segíthet. A szertartást a lány plébánosa, Richard Moore atya végzi, de Emily belehal a kegyetlen szertartásba. A papot letartóztatják és gondolatlanságból elkövetett emberölés ellene a vád. Balszerencséjére egy nem istenhívő ügyvédet kap, akivel nincs sok esélye meggyőzni az esküdteket a maga igazáról.

Emily Rose eredetileg Anneliese Michelnek hívták, Bajorországban született 1952-ben, vallásos családban. Tizenhat éves korában egyfajta epilepsziát állapítottak meg nála, a görcseire olyan gyógyszert kapott, amelyek depressziót és öngyilkos gondolatokat okoztak neki. Még több gyógyszert kapott, immár skizofrénia-diagnózisra. A lány gyűlölni kezdett mindent, ami az egyházzal kapcsolatos, ezért a család azt hitte, hogy megszállta az ördög. Végül egy papot hívtak, aki 67 ördögűzést hajtott végre Anneliesén. A lány végül belehalt. A letartóztatott pap azt állította, hogy a lányban lakozó démon győzött, a boncolás azonban megállapította, hogy Anneliese kórosan lefogyott, kiszáradt és tüdőgyulladása volt. A papot és a szülőket végül gyilkosságért ítélték el.

10

A démoni doboz

Clyde és Stephanie nemrég vált egy egymástól. Egy nap az apa a legkisebb lányával a kirakodóvásáron jár, ahol Emnek megtetszik a titokzatos feliratokkal díszített fadoboz. Miután megveszik, hamarosan egyre furcsább dolgok történnek körülötte. Em szinte megszállottja lesz a doboznak, a viselkedése is egyre aggasztóbb. Clyde képtelen elválasztani őt a doboztól. Végül megtudja egy professzortól, hogy ez egy dibbuk doboz, amely csapdába ejti a gonosz szellemet, de soha nem szabad kinyitni. Az apa végül egy zsidó közösségben talál egy rabbit, akinek fia vállalja, hogy kiűzi lányából a gonoszt. Ennek a sztorinak az alapja a Los Angeles Times cikke volt, amely szerint egy kis fadobozt ajánlottak eladásra az eBay-en. A dobozban a leltér szerint volt két hajfürt, egy gránitkő datab, egy elszáradt rózsabimbó, két rézpenni, egy kehely, egy gyertya és egy dibbuk, a jiddis folklór rossz szelleme. Korábbi tulajdonosait saját állításaik szerint mindenféle bajok értek, a hajhullástól házuk lerombolásáig. Végül egy egyetemi múzeum vásárolta meg 280 dollárért.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt Galkó Balázs
Fia közösségi oldalán jelentette be a hírt. A színész az utóbbi időszakban több egészségügyi problémával küzdött.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színész. Halálhírét fia, Galkó Máté közölte a Facebookon.

„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról. Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket”

– írta a bejegyzésben, amit a Blikk vett észre.

Galkó Balázs az elmúlt évben több súlyos balesetet is elszenvedett: hat bordája eltört, és kétoldali tüdőgyulladást is diagnosztizáltak nála. Többször szorult sürgősségi ellátásra, január elején pedig hosszabb időre kórházba került.

Nemrég a lap munkatársai otthonában keresték fel, ahol arról beszélt, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és nem tud megélni a nyugdíjából. Februárban adta hírül, hogy munkát talált: hivatalsegédként kezdett dolgozni egy könyvelőirodánál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Kifogyunk a szuperlatívuszokból… visszatért a legjobb Star Wars, amit valaha láttunk: az Andor!
Ha szereted a Star Warst azért nézd, ha pedig nem, azért! Nincs kérdés, az utóbbi idők legjobb sorozatát tette le elénk Tony Gilroy és kis csapata.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 24.



Nem véletlen, a háromrészes első pakk, amit az egeres cég megosztott velünk a Disney+-on. Az Andor eddig is történetfolyamokkal operált, volt egy bonyodalom, amibe Andor vagy egyéb fontos szereplő belekeveredett, majd több részen keresztül ügyesen szőtt sztorivezetéssel megoldották a problémákat. Majd jött a következő kalamajka, ami az előző etap közvetlen következménye volt, és egy pár részen keresztül ekörül forognak főszereplőink. Az első évadból példaként említhetjük a „bankrablást”, melynek eredménye a börtönből való megszökés fejezet.

A mostani három epizód Andor (Diego Luna) kis kalandjával kezdődik. Ellop egy kísérleti Tie Fightert (egy birodalmi űrhajó a Star Wars világában), majd leszállítja azt egy másik pilótának.

Ám nem a kollégáját találja az átadáskor, hanem tizenöt éhes, szedett-vedett, menekült lázadót, akik nem tudják ki Andor és csak el akarnak menekülni a bolygóról. Főszereplőnk megint rossz helyen volt, rossz időben, de jó szokásához híven itt is rabként folytatja a történetszállát. Ezalatt a galaxis többi szegletén is tevékenykednek az első évadból megismert karakterek.

Mon Mothma (Genevive O’Reilly) lánya esküvőjén próbálja a lázadás pénzügyi hátterét stabilizálni kapcsolatainak köszönhetően. Syril Karn (Kyle Soller) is visszatér, aki a birodalmi aktatologatóból kisfőnökké avanzsált – a két évad között eltelt egy év és ez idő alatt elkezdte élvezni új szerepkörét. A törtető birodalmi tiszt Dedra (Denise Gough) egyengeti karrierjét, akivel az előző szezon óta egy párt alkotnak.

Ennek a szálnak a legnagyobb konfliktus forrása egy zseniális ebéd Karn kegyetlen édesanyjával.

Emellett megkapjuk az előzetesekben beígért Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) cameo-t, reméljük nagyobb szerepe lesz az ausztrál színésznek. Luthen Rael (Stellan Skarsgård) pedig továbbra is elvégzi a szükséges piszkos munkát a lázadás sikeréért, amihez senkinek nincsen gyomra. Akár egy esküvőn is tevékenykedik az öreg.

Az emlegetett lázadás pedig szépen, lassan építkezik, ez a sok történetszál már az első három részben szépen összeáll, ismerjük célokat, a motivációkat, minden karakter tökéletesen átalakul az alkotó Tony Gilroy víziójának megfelelően. Látjuk, melyik szereplő, hogyan fog bekapcsolódni a galaktikus konfliktusba. Nem viccelek, amikor azt írom, az Andor továbbra is egy csiszolatlan gyémánt.

Akik nem szeretik a Star Wars-t, azok is bátran próbálkozzanak vele, mert nem a szokásos Csillagok háborúját kapjuk, mint amire számítunk.

Talán ez volt a legnagyobb probléma az első évaddal is. Akik szerették a Star Wars-t, azok számára lassúnak és vontatottnak tűnt, akik pedig nem kedvelték a franchise-t, azok hozzá se mertek nyúlni. Pedig ez egy bámulatosan csavaros összeesküvés és lázadás története, apró sztorimorzsákkal elmesélve a karaktereken keresztül. A kisember küzdelmét mutatja be egy elnyomó rendszer ellen. Legyen az egy galaktikus birodalom vagy egy kegyetlen anya karaktere. Elképesztően hatásos és akkor még csak a történetről beszéltünk.

A látványra nincsenek szavak. Mintha ott lennénk Mon Mothma esküvőjén, vagy Bixékkel az ellátmány bolygón. Ja igen. A fekete ló, ami az első évadot sokaknak megkeserítette, sajnos még mindig itt van. Bixnek (Adria Arjona) továbbra sincsen igazán funkciója vagy célja azon kívül, hogy megint jól bántalmazzák szegényt.

A hölgy tényleg csak azért van jelen, hogy Andor aggódjon valakiért és egy célt adjon neki, hogy meg lehessen menteni.

Még akkor is, ha Bix talán már nem annyira törékeny, mint az első évadban volt, de még mindig nem ér fel a többi részletesen megírt, árnyalt karakterhez. Pedig Adria Arjona jó színésznő, ezt már a tavalyi A bérgyilkos, aki nem is volt-ban is bizonyította. Akit eddig zavart Bix, nem kecsegtetem, ugyan olyan rossz. Ám a többiek továbbra is lélegzetelállítóan autentikusak. Stellan Skarsgård hihetetlenül gyorsan vált a lázadás verőembere és a jólelkű műkincskereskedő szerepe között.

Diego Luna, mint egy svájci óra hozza Cassian Andor szerepét, akit talán egy mocskos Han Solonak lehetne leírni.

Mon Mothmát alakító Genevieve O’Reilly már nem csak külsőleg hasonlít az eredeti trilógia híres szenátorára, hanem ténylegesen, aktívan vezeti a lázadást a háttérből.

Minden apró részlet, amit a képernyőn látunk, egy élő, lélegző világot mutat be nekünk. Látjuk a tárgyak funkcióját, nem csak a háttérben látványos díszletként vannak jelen. A vizuális effektek hibátlanok és az eltelt egy év alatt a birodalmi rohamosztagosok is megtanultak célozni!

Nem gondoltam volna, hogy látni fogok Star Warsban bárkit meghalni rohamosztagosok pontos lövései által, de ez a nap is eljött!

Tony Gilroy úgy szővi a forgatókönyvet, mint a Banyapók a hálóját J.R.R. Tolkien könyveiben. Becsalja a nézőt a képernyő elé, elragadja és ott tartja az első pillanattól az utolsóig és továbbra is nagyon működik. Alig várom a folytatást!


Link másolása
KÖVESS MINKET: