KULT

10 Monty Python-jelenet, amelynek meglepő módon van valóságalapja

Igen, vannak ilyenek... A Brian élete csak az egyik!
Listverse - szmo.hu
2018. május 10.



A Monty Python csoport a valóságtól elrugaszkodott, abszurd ötleteiről ismert, mint például a Macska összezavaró kft, a bicikliszerelővé változó Superman, vagy Picasso, aki biciklizés közen próbál festeni. A Listverse azonban olyan jeleneteket gyűjtött össze tőlük, amelyeknek van valóságalapja.

A gyilkos vicc

Mindjárt a Monty Python Repülő Cirkusza első epizódjában szerepel A világ leghumorosabb vicce című jelenet, amelyben Ernest Scribbler megírja a világ legviccesebb viccét, majd bele is hal a nevetésbe. A művet végül lefordítják németre, és fegyverként vetik be a második világháborúban.

Bármennyire légből kapottnak tűnik az ötlet, a valóságban nagyon is lehetséges belehalni a nevetésbe. Az erős, huzamosabb ideig tartó nevetéssel járó stressz súlyosbíthat már meglévő problémákat, okozhat szívleállást, szívrepedést, nyelőcsőrepedést, asztma rohamot, fejfájást és sérvrepedést.

Számos esetet feljegyeztek, amikor valaki nevetés közben meghalt. Egy dán orvos például éppen A hal neve Wanda című film nézésekor- amiben ketten is szerepelnek a Monty Python tagjai közül, John Cleese és Michael Palin.

A láma jelenet

A "Llama Sketch" nevű szösszenetben John Cleese azt hangsúlyozza, mennyire veszélyes jószágok a lámák. Bármilyen furcsa, ez nem is olyan butaság. A fogságban, cumisüveggel nevelt hímek természetellenes kötődést alakíthatnak ki az emberekkel. Ez a találó elnevezésű Berserk Male Syndrome-hoz (Vad hím szindróma) vezethet amikor az állat serdülőkorba él. Ilyenkor rendkívül agresszívan védelmezi a territóriumát az emberekkel szemben is, fellöki, megtapossa, megharapja őket. A hím lámának hat rendkívül éles foga van, amit kizárólag harcra használ, ezért rendkívül komoly sérüléseket tud okozni.

A pornó könyvesbolt

A harmadik évadban látható "E. Henry Thripsaw betegség" című jelenetben egy férfi besétál a Tudor Állásközvetítő Ügynökségbe, és új munkát kere. Ám az intézmény valójában egy pornográf könyvesbolt fedőtevékenysége. Végül azonban megjelenik egy álruhás rendőr, aki felszámolja a bűnös helyet.

Az igazság az, hogy Nagy-Britannia 1857-ben valóban törvényben tiltotta be az obszcén kiadványok árusítását, amin még 1959-ben is csak annyit enyhítettek, hogy kivették a hatálya alól a tudományos, irodalmi és művészi munkákat. 1977 a kivételezést kiterjesztették a filmekre is.

Ron Obvious

Az első évadban kapott helyet Ron Obvious, aki többek között azzal próbál bekerülni a rekordok könyvébe, hogy átugorja a La Manche-csatornát, megeszi a Chichester katedrálist, kettéhasít egy mozdonyt az orrával, és felszalad a Merkurra.

Ron Obvioushoz nagyon hasonló ambíciói voltak egy bizonyos Ashrita Furmannek, aki több mint 500 rekordot döntött meg pályafutása során. Például ő tartotta a vízalatti pogobotozás rekordját 3 óra 40 perccel, 1,6 kilométert futott le 7 perc 47 másodperc alatt úgy, hogy közben egy tejesüveget egyensúlyozott a fején, 1330-at bukfencezett egymás után, 46 palacsintát kapott el egy perc alatt, gólyalábbal megmászott egy 2865 méter magas hegyet, egy perc alatt 31 égő fáklyát oltott el a nyelvével, és 1,6 kilométert tett meg 24 perc alatt úgy, hogy ásókat használt gólyalábként.

Brian élete

A Monty PYthon legmegosztóbb alkotása Brianről szól, aki a Jézuséval szomszédos jászolban született, és sokan összetévesztik a messiással.

A dologban annyi igazság mindenképp van, hogy Jézus idejében, Kr. e. 4-ben legalább még hárman pályáztak a Messiás címre. Júdás (Ezékiás fia, nem Iskariótás), a peraeai Simon és Atrongész mind Krisztusnak vallották magukat. Júdás mártírhalált halt Heródes király parancsára, ami után több követője is akadt Galieában. Simon Heródes rabszolgájából lett népvezér Dél-Júdeában, Atrongész pedig pásztor volt, aki felkelést vezetett Nagy Heródes fia ellen.

Mr. Creosote

Minden idők egyik legvisszataszítóbb jelenete a kövér Mr. Creosote Az élet értelme című filmben, aki addig eszik, amíg fel nem robban.

Bár rendkívül ritka, közel sem lehetelten, hogy szétrepedjen valakinek a gyomra. 2002-ben például egy nyilvános mosdóban találtak egy halott férfit, akinek szétrepedt a gyomra, amit részben a túlevés okozott, részben egy fekély, amely korlátozta a gyomra tágulóképességét.

Dr. Rachel Vreeman, az Indianai Orvosi egyetem professzora szerint a gyomrunk átlagosan 1,5 liter ételt képes tárolni, de ki tud tágulni 3 literre. Ha azonban rövid időn belül 5 liternél többet fogyasztunk, veszélybe kerülhetünk - igaz, ilyenkor többnyire automatikusan kihányjuk az ételt, mielőtt elérhetnénk a kritikus pontot.

Dahomey sétáló fái

Az utolsó évadban Michael Palin egy felfedezőt alakít - akit a napokban 92 éves Sir Richard Attenborugh-ról mintáztak -, és elmondja, hogy hat hónap és három nap után úgy véli, végre megtalálta azt a fát, amely több mint 3200 kilométert gyalogolt Cape Town-i otthonáig. Később kderül, hogy tévedett, a fa már reggel odébb állt.

A sétáló fákat azonban nem a Monty Python találta ki. Latin Amerikában mindenütt találkozhatunk a történetükkel. A sétálók fák állítólag követik a fényt. Ha az esőerdő lombozata eltakarja előlük a napot, új gyökeret növesztenek, hogy közelebb kerüljenek a fényhez. A régi gyökerek fokozatosan elhalnak, a fa pedig "sétál" a nap után.

Hogyan védekezzünk friss gyümölcsökkel szemben?

A csapat egyik legismertebb jelenetében arra oktatja a nem túl lelkes tanítványait, hogyan védekezhetnek, ha gyümölccsel támadnak rájuk. Pedig lehet, nem árt, ha jobban odafigyelnek.

A Nobel-díjas Dr. Peter Brass szerint például nagyon is valós veszéllyel jár kókuszpálma alatt sétálni. A kutatásai során megállapította, hogy Pápua-Új-Guineában évente 150 embert ölnek meg a leeső kókuszok. Állítólag még a kókusznál is több embert csap agyon a Délkelet-Ázsiában honos durian gyümölcs. A durian azonban másképp is tud ölni! Többen akkor haltak meg, amikor alkoholt ittak mellé, mert a durian csökkenti a szervezetünk alkohol feldolgozó képességét.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt Galkó Balázs
Fia közösségi oldalán jelentette be a hírt. A színész az utóbbi időszakban több egészségügyi problémával küzdött.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színész. Halálhírét fia, Galkó Máté közölte a Facebookon.

„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról. Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket”

– írta a bejegyzésben, amit a Blikk vett észre.

Galkó Balázs az elmúlt évben több súlyos balesetet is elszenvedett: hat bordája eltört, és kétoldali tüdőgyulladást is diagnosztizáltak nála. Többször szorult sürgősségi ellátásra, január elején pedig hosszabb időre kórházba került.

Nemrég a lap munkatársai otthonában keresték fel, ahol arról beszélt, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és nem tud megélni a nyugdíjából. Februárban adta hírül, hogy munkát talált: hivatalsegédként kezdett dolgozni egy könyvelőirodánál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Kifogyunk a szuperlatívuszokból… visszatért a legjobb Star Wars, amit valaha láttunk: az Andor!
Ha szereted a Star Warst azért nézd, ha pedig nem, azért! Nincs kérdés, az utóbbi idők legjobb sorozatát tette le elénk Tony Gilroy és kis csapata.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 24.



Nem véletlen, a háromrészes első pakk, amit az egeres cég megosztott velünk a Disney+-on. Az Andor eddig is történetfolyamokkal operált, volt egy bonyodalom, amibe Andor vagy egyéb fontos szereplő belekeveredett, majd több részen keresztül ügyesen szőtt sztorivezetéssel megoldották a problémákat. Majd jött a következő kalamajka, ami az előző etap közvetlen következménye volt, és egy pár részen keresztül ekörül forognak főszereplőink. Az első évadból példaként említhetjük a „bankrablást”, melynek eredménye a börtönből való megszökés fejezet.

A mostani három epizód Andor (Diego Luna) kis kalandjával kezdődik. Ellop egy kísérleti Tie Fightert (egy birodalmi űrhajó a Star Wars világában), majd leszállítja azt egy másik pilótának.

Ám nem a kollégáját találja az átadáskor, hanem tizenöt éhes, szedett-vedett, menekült lázadót, akik nem tudják ki Andor és csak el akarnak menekülni a bolygóról. Főszereplőnk megint rossz helyen volt, rossz időben, de jó szokásához híven itt is rabként folytatja a történetszállát. Ezalatt a galaxis többi szegletén is tevékenykednek az első évadból megismert karakterek.

Mon Mothma (Genevive O’Reilly) lánya esküvőjén próbálja a lázadás pénzügyi hátterét stabilizálni kapcsolatainak köszönhetően. Syril Karn (Kyle Soller) is visszatér, aki a birodalmi aktatologatóból kisfőnökké avanzsált – a két évad között eltelt egy év és ez idő alatt elkezdte élvezni új szerepkörét. A törtető birodalmi tiszt Dedra (Denise Gough) egyengeti karrierjét, akivel az előző szezon óta egy párt alkotnak.

Ennek a szálnak a legnagyobb konfliktus forrása egy zseniális ebéd Karn kegyetlen édesanyjával.

Emellett megkapjuk az előzetesekben beígért Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) cameo-t, reméljük nagyobb szerepe lesz az ausztrál színésznek. Luthen Rael (Stellan Skarsgård) pedig továbbra is elvégzi a szükséges piszkos munkát a lázadás sikeréért, amihez senkinek nincsen gyomra. Akár egy esküvőn is tevékenykedik az öreg.

Az emlegetett lázadás pedig szépen, lassan építkezik, ez a sok történetszál már az első három részben szépen összeáll, ismerjük célokat, a motivációkat, minden karakter tökéletesen átalakul az alkotó Tony Gilroy víziójának megfelelően. Látjuk, melyik szereplő, hogyan fog bekapcsolódni a galaktikus konfliktusba. Nem viccelek, amikor azt írom, az Andor továbbra is egy csiszolatlan gyémánt.

Akik nem szeretik a Star Wars-t, azok is bátran próbálkozzanak vele, mert nem a szokásos Csillagok háborúját kapjuk, mint amire számítunk.

Talán ez volt a legnagyobb probléma az első évaddal is. Akik szerették a Star Wars-t, azok számára lassúnak és vontatottnak tűnt, akik pedig nem kedvelték a franchise-t, azok hozzá se mertek nyúlni. Pedig ez egy bámulatosan csavaros összeesküvés és lázadás története, apró sztorimorzsákkal elmesélve a karaktereken keresztül. A kisember küzdelmét mutatja be egy elnyomó rendszer ellen. Legyen az egy galaktikus birodalom vagy egy kegyetlen anya karaktere. Elképesztően hatásos és akkor még csak a történetről beszéltünk.

A látványra nincsenek szavak. Mintha ott lennénk Mon Mothma esküvőjén, vagy Bixékkel az ellátmány bolygón. Ja igen. A fekete ló, ami az első évadot sokaknak megkeserítette, sajnos még mindig itt van. Bixnek (Adria Arjona) továbbra sincsen igazán funkciója vagy célja azon kívül, hogy megint jól bántalmazzák szegényt.

A hölgy tényleg csak azért van jelen, hogy Andor aggódjon valakiért és egy célt adjon neki, hogy meg lehessen menteni.

Még akkor is, ha Bix talán már nem annyira törékeny, mint az első évadban volt, de még mindig nem ér fel a többi részletesen megírt, árnyalt karakterhez. Pedig Adria Arjona jó színésznő, ezt már a tavalyi A bérgyilkos, aki nem is volt-ban is bizonyította. Akit eddig zavart Bix, nem kecsegtetem, ugyan olyan rossz. Ám a többiek továbbra is lélegzetelállítóan autentikusak. Stellan Skarsgård hihetetlenül gyorsan vált a lázadás verőembere és a jólelkű műkincskereskedő szerepe között.

Diego Luna, mint egy svájci óra hozza Cassian Andor szerepét, akit talán egy mocskos Han Solonak lehetne leírni.

Mon Mothmát alakító Genevieve O’Reilly már nem csak külsőleg hasonlít az eredeti trilógia híres szenátorára, hanem ténylegesen, aktívan vezeti a lázadást a háttérből.

Minden apró részlet, amit a képernyőn látunk, egy élő, lélegző világot mutat be nekünk. Látjuk a tárgyak funkcióját, nem csak a háttérben látványos díszletként vannak jelen. A vizuális effektek hibátlanok és az eltelt egy év alatt a birodalmi rohamosztagosok is megtanultak célozni!

Nem gondoltam volna, hogy látni fogok Star Warsban bárkit meghalni rohamosztagosok pontos lövései által, de ez a nap is eljött!

Tony Gilroy úgy szővi a forgatókönyvet, mint a Banyapók a hálóját J.R.R. Tolkien könyveiben. Becsalja a nézőt a képernyő elé, elragadja és ott tartja az első pillanattól az utolsóig és továbbra is nagyon működik. Alig várom a folytatást!


Link másolása
KÖVESS MINKET: