10 Monty Python-jelenet, amelynek meglepő módon van valóságalapja
A Monty Python csoport a valóságtól elrugaszkodott, abszurd ötleteiről ismert, mint például a Macska összezavaró kft, a bicikliszerelővé változó Superman, vagy Picasso, aki biciklizés közen próbál festeni. A Listverse azonban olyan jeleneteket gyűjtött össze tőlük, amelyeknek van valóságalapja.
A gyilkos vicc
Mindjárt a Monty Python Repülő Cirkusza első epizódjában szerepel A világ leghumorosabb vicce című jelenet, amelyben Ernest Scribbler megírja a világ legviccesebb viccét, majd bele is hal a nevetésbe. A művet végül lefordítják németre, és fegyverként vetik be a második világháborúban.
Bármennyire légből kapottnak tűnik az ötlet, a valóságban nagyon is lehetséges belehalni a nevetésbe. Az erős, huzamosabb ideig tartó nevetéssel járó stressz súlyosbíthat már meglévő problémákat, okozhat szívleállást, szívrepedést, nyelőcsőrepedést, asztma rohamot, fejfájást és sérvrepedést.
Számos esetet feljegyeztek, amikor valaki nevetés közben meghalt. Egy dán orvos például éppen A hal neve Wanda című film nézésekor- amiben ketten is szerepelnek a Monty Python tagjai közül, John Cleese és Michael Palin.
A láma jelenet
A "Llama Sketch" nevű szösszenetben John Cleese azt hangsúlyozza, mennyire veszélyes jószágok a lámák. Bármilyen furcsa, ez nem is olyan butaság. A fogságban, cumisüveggel nevelt hímek természetellenes kötődést alakíthatnak ki az emberekkel. Ez a találó elnevezésű Berserk Male Syndrome-hoz (Vad hím szindróma) vezethet amikor az állat serdülőkorba él. Ilyenkor rendkívül agresszívan védelmezi a territóriumát az emberekkel szemben is, fellöki, megtapossa, megharapja őket. A hím lámának hat rendkívül éles foga van, amit kizárólag harcra használ, ezért rendkívül komoly sérüléseket tud okozni.
A pornó könyvesbolt
A harmadik évadban látható "E. Henry Thripsaw betegség" című jelenetben egy férfi besétál a Tudor Állásközvetítő Ügynökségbe, és új munkát kere. Ám az intézmény valójában egy pornográf könyvesbolt fedőtevékenysége. Végül azonban megjelenik egy álruhás rendőr, aki felszámolja a bűnös helyet.
Az igazság az, hogy Nagy-Britannia 1857-ben valóban törvényben tiltotta be az obszcén kiadványok árusítását, amin még 1959-ben is csak annyit enyhítettek, hogy kivették a hatálya alól a tudományos, irodalmi és művészi munkákat. 1977 a kivételezést kiterjesztették a filmekre is.
Ron Obvious
Az első évadban kapott helyet Ron Obvious, aki többek között azzal próbál bekerülni a rekordok könyvébe, hogy átugorja a La Manche-csatornát, megeszi a Chichester katedrálist, kettéhasít egy mozdonyt az orrával, és felszalad a Merkurra.
Ron Obvioushoz nagyon hasonló ambíciói voltak egy bizonyos Ashrita Furmannek, aki több mint 500 rekordot döntött meg pályafutása során. Például ő tartotta a vízalatti pogobotozás rekordját 3 óra 40 perccel, 1,6 kilométert futott le 7 perc 47 másodperc alatt úgy, hogy közben egy tejesüveget egyensúlyozott a fején, 1330-at bukfencezett egymás után, 46 palacsintát kapott el egy perc alatt, gólyalábbal megmászott egy 2865 méter magas hegyet, egy perc alatt 31 égő fáklyát oltott el a nyelvével, és 1,6 kilométert tett meg 24 perc alatt úgy, hogy ásókat használt gólyalábként.
Brian élete
A Monty PYthon legmegosztóbb alkotása Brianről szól, aki a Jézuséval szomszédos jászolban született, és sokan összetévesztik a messiással.
A dologban annyi igazság mindenképp van, hogy Jézus idejében, Kr. e. 4-ben legalább még hárman pályáztak a Messiás címre. Júdás (Ezékiás fia, nem Iskariótás), a peraeai Simon és Atrongész mind Krisztusnak vallották magukat. Júdás mártírhalált halt Heródes király parancsára, ami után több követője is akadt Galieában. Simon Heródes rabszolgájából lett népvezér Dél-Júdeában, Atrongész pedig pásztor volt, aki felkelést vezetett Nagy Heródes fia ellen.
Mr. Creosote
Minden idők egyik legvisszataszítóbb jelenete a kövér Mr. Creosote Az élet értelme című filmben, aki addig eszik, amíg fel nem robban.
Bár rendkívül ritka, közel sem lehetelten, hogy szétrepedjen valakinek a gyomra. 2002-ben például egy nyilvános mosdóban találtak egy halott férfit, akinek szétrepedt a gyomra, amit részben a túlevés okozott, részben egy fekély, amely korlátozta a gyomra tágulóképességét.
Dr. Rachel Vreeman, az Indianai Orvosi egyetem professzora szerint a gyomrunk átlagosan 1,5 liter ételt képes tárolni, de ki tud tágulni 3 literre. Ha azonban rövid időn belül 5 liternél többet fogyasztunk, veszélybe kerülhetünk - igaz, ilyenkor többnyire automatikusan kihányjuk az ételt, mielőtt elérhetnénk a kritikus pontot.
Dahomey sétáló fái
Az utolsó évadban Michael Palin egy felfedezőt alakít - akit a napokban 92 éves Sir Richard Attenborugh-ról mintáztak -, és elmondja, hogy hat hónap és három nap után úgy véli, végre megtalálta azt a fát, amely több mint 3200 kilométert gyalogolt Cape Town-i otthonáig. Később kderül, hogy tévedett, a fa már reggel odébb állt.
A sétáló fákat azonban nem a Monty Python találta ki. Latin Amerikában mindenütt találkozhatunk a történetükkel. A sétálók fák állítólag követik a fényt. Ha az esőerdő lombozata eltakarja előlük a napot, új gyökeret növesztenek, hogy közelebb kerüljenek a fényhez. A régi gyökerek fokozatosan elhalnak, a fa pedig "sétál" a nap után.
Hogyan védekezzünk friss gyümölcsökkel szemben?
A csapat egyik legismertebb jelenetében arra oktatja a nem túl lelkes tanítványait, hogyan védekezhetnek, ha gyümölccsel támadnak rájuk. Pedig lehet, nem árt, ha jobban odafigyelnek.
A Nobel-díjas Dr. Peter Brass szerint például nagyon is valós veszéllyel jár kókuszpálma alatt sétálni. A kutatásai során megállapította, hogy Pápua-Új-Guineában évente 150 embert ölnek meg a leeső kókuszok. Állítólag még a kókusznál is több embert csap agyon a Délkelet-Ázsiában honos durian gyümölcs. A durian azonban másképp is tud ölni! Többen akkor haltak meg, amikor alkoholt ittak mellé, mert a durian csökkenti a szervezetünk alkohol feldolgozó képességét.