KULT

10 film, ami bármilyen hihetetlen, de megtörtént eset alapján készült

Többek között Az 50 első randi és az Amerikai história is valós eseményeken alapul.


Vannak kitalált történeteken és valós eseményeken alapuló filmek, azonban olyanok is, amikben annyira valószerűtlen részek vannak, hogy nehéz eldönteni, melyik kategóriába tartoznak.

Íme 10 film, amiknek egyes részeit megtörtént események ihlették, még akkor is, ha nehéz elhinni.

Az igenember

Az igenember című romantikus vígjátéknak a főhőse egy ponton úgy dönt, mostantól mindenre igent fog mondani. A Jim Carrey által játszott figura emiatt megtanul koreaiul, repülőleckéket vesz és előléptetik. Az elvált férfire még a szerelem is rátalál ennek köszönhetően.

Ugyan kitalált történetnek tűnhet, de az alapokat Danny Wallace rádiós producer önéletrajzából vették az alkotók, ami arról szól, hogy Wallace egy évig mindenre igent mondott, ami miatt például előléptették.

Persze a filmben nem dolgozták fel a mindennapi árnyoldalait ennek a kísérletnek, hiszen Wallace elég sok negatívumot is átélt, például internetes csalások áldozata is lett.

Lopom a sztárom

A 2013-as film szintén megtörtént eseményeken alapul, tinédzserek, akiket elbűvöl a hollywoodi sztárok fényűző élete, az interneten lenyomozzák különböző sztárok lakcímét, majd betörnek hozzájuk és értékes dolgokat lopnak el tőlük, többek között táskákat, készpénzt és ékszereket. Az áldoztok között olyan nevekkel találkozhatunk, mint Paris Hilton, Orlando Bloom, Lindsay Lohan, Paul Oakenfold vagy Rachel Bilson.

A diákok a filmben és az életben is úgy buktak le, hogy minderről képeket tettek közzé közösségi oldalakon, így hamar fény derült betöréseikre.

A film alapjául szolgáló csapat egyébként közel 1 milliárd forintnak megfelelő összeget lopott össze 2008-ban, mindössze 10 hónap leforgása alatt.

A Bling Ring néven elhíresült rablócsapatot az a mánia motiválta, ami a mai sztárokat körülveszi, történetük pedig jó példa arra, hogy néha nem árt kiszállni kicsit ebből a mindenkit beszippantó világból.

emmaw

Amerikai botrány

Az 1970-es években játszódó krimi két zseniális emberről szól, akik szinte bárkit képesek átverni. Irving Rosenfeld és Sydney Prosser, akik bűn- és élettársak, végül egy FBI-ügynök kezei közé kerülnek, aki arra kényszeríti őket, hogy korrupt politikusok lebuktatásában segítsenek neki. A pár mindenkit képes manipulálni, még az ügynököt is, a végén pedig megúsznak mindent anélkül, hogy elítélnék őket.

A valóságban Rosenfeldet Mel Weinbergnek hívták, aki párjával tényleg az FBI-nak segített olyan hivatalnokok lebuktatásában, akik kenőpénzt fogadtak el. Az együttműködésből barátság alakult ki, azonban az ítéletet itt nem úszták meg.

Cápa

John Williams filmzenéje a mai napig hatással van a nézőkre, még 40 évvel a film premierje után is. A film az ismeretlen mélyvízi világtól való félelemre épít, miközben bemutat egy kis óceánparti várost, ahol sorozatos cápatámadások történnek. Természetesen az elmúlt években is sokat foglalkoztak azzal tudósok, hogy a cápák általában nem jelentenek veszélyt az emberre: átlagosan évi nyolc ember hal meg cápatámadás következtében, ami nem kiemelkedő szám. Talán emiatt tűnhet kevésbé valószínűnek a film története, pedig tényleg megtörtént esetet dolgoz fel.

1916-ban többek is cápatámadás áldozatai lettek, amit állítólag ugyanaz a cápa követett el. Két hét alatt négyen haltak meg cápaharapások miatt a New Jersey-i partszakaszon.

A feltételezett gyilkos cápát később elfogták, az emésztőrendszerében pedig emberi maradványokat találtak, a tudósok azonban a mai napig nem tudják, vajon mi válthatta ki a cápában ezt a fajta viselkedést.

I love you Phillip Morris

A film főszereplője, akit Jim Carrey alakít, a börtönben beleszeret a címben is szereplő Phillip Morrisba, és úgy dönt, hogy bármit megtesz azért, hogy a közben szabadlábra helyezett férfinek szentelhesse az életét. Szökési kísérleteit nem adja fel, pedig akár életfogytiglanit is kaphat miatta.

A valóságban Steven Jay Russellt csalásért csukták be, aki első börtönbüntetéséből azért szökött meg, hogy párjával, Jim Kemple-lel lehessen, aki AIDS-es volt és haldoklott. Russellt két évvel később találták meg, akkor visszakerült a börtönbe, Kemple pedig nem sokkal később meghalt. A börtönben beleszeretett Phillip Morrisba, és miután őt kiengedték, Russell mindent megtett azért, hogy szabadlábra kerüljön és szerelmével lehessen.

Egyszer még halottnak is tettette magát.

Jelenleg életfogytiglani büntetését tölti, és saját bevallása szerint, nagyon jól sikerült ábrázolni karakterét a filmben.

morris

Taxisofőr

A filmtörténet egyik klasszikusának főhőse a vietnámi veterán harcos, aki éjszakánként taxisként dolgozik, és miután kikosarazza a nő, akit szeret, megpróbál megölni egy szenátort. Travis Bickle kaotikus életet él, képtelen feldolgozni a háború borzalmait.

A film célja az volt, hogy bemutassák, milyen események vezetnek oda, hogy valakiből gyilkos legyen.

A film alapjául Arthur Bremer élete szolgált, aki 1972-ben lelőtte George Wallace elnökjelöltet, nem sokkal azután, hogy kikosarazta egy fiatal lány. Az ő élete mondjuk nem volt annyira izgalmas, mint a Robert DeNiro alakította Travisé, az azonban közös bennük, hogy egyiküknek sem sikerült megölni a kiszemelt áldozatot.

Zorro álarca

Az 1998-as sikerfilmben Antonio Banderas alakította a maszkos hőst, a szegények és elnyomottak védelmezőjét, aki szembeszáll Kalifornia korrupt vezetőivel, hogy megvédje a mexikóiakat.

Ugyan a Zorro név kicsit olyan, mintha valami ősrégi szuperhősről lenne szó,

azonban a történet sokat merített azokból a legendákból, amelyek Joaquin Muriettát már életében körüllengték. Murietta az Öt Joaquin bandájához tartozott, akik a kaliforniai aranyláz idején ismert banditák voltak. A férfi tehát bűnöző volt, és valószínűleg a valóságban nem politikai célból cselekedett, azonban tényleg a mexikói ellenállás alakjaként vált híressé, amikor az amerikai telepesek Kaliforniába érkeztek. Sajnos ellenállása ahhoz vezetett, hogy az amerikaiak vérdíjat tűztek a fejére, ami miatt megölték.

Ezzel ellentétben Banderas karaktere megúszta a szörnyű halált.

Az 50 első randi

A könnyed, romantikus vígjátékról valószínűleg sose gondoltad volna, hogy megtörtént eseten alapul, pedig igen - legalábbis részben.

A filmben Adam Sandler egy állatorvost alakít, aki szerelmes lesz Drew Barrymore karakterébe, az amnéziás Lucyba. A lány rövid távú memóriája egy autóbalesetben megsérült, így Henrynek minden nap újra meg kell hódítania Lucyt, amihez a férfi egy videót is készít, amiből a lány minden reggel megtudhatja, ki is ő valójában.

A női karakter Michelle Philpotsról mintázták, aki kétszer is súlyos fejsérülést szenvedett autóbalesetben, és emiatt 24 órás memóriája lett. A nő 23 évig úgy élte túl ezt az egészet, hogy jegyzeteket írt magának.

Rocky

Stallone ikonikus figurája sportolók és hétköznapi emberek tömegeit ihlette meg évtizedekig, és arra motiválta őket, hogy küzdjenek céljaikért. Nem véletlen, hiszen Rocky Balboa szegénynegyedben élt, az egyetlen kitörési pont számára a boksz. Ha elég kitartása van a küzdelemhez és jól fel tudja használni tehetségét és erejét, igazi nagy bokszoló válhat belőle. Amikor a városba érkezik a boksz sztárja, Apollo Creed, Rocky kihívja őt. Ha legyőzi, megváltozhat az élete.

A film alapjául Chuck Wepner és Muhammad Ali mérkőzése szolgált. Wepner neve akkor még ismeretlen volt, azonban ő annak a négy embernek az egyike, aki képes volt padlóra küldeni az egyik legismertebb bokszolót.

Bár a mérkőzést Rocky és Wepner is elveszítették pontozásos alapon, mégis hőssé váltak.

Esőember

A filmben a végtelenül önző kereskedő, Charlie Babbitt, apja halála után megtudja, hogy van egy bátyja. Az apjától elhidegült Charlie szomorúan veszi tudomásul, hogy mindent állítólagos bátyja, Raymond örökölt, a vagyon pedig hatalmas. Charlie-t az zavarja legjobban, hogy Raymond ráadásul súlyos autista, aki otthonban él, mégis ő örökölt mindent. Testvére nyomába ered, majd megtudja, hogy Raymond kiemelkedő képességekkel rendelkezik matekból, Charlie pedig kihasználja ezt a képességét Las Vegasban, ahol Raymondnak csak a kártyákat kell számolnia.

Az igazi esőember, akiről a karaktert mintázták, soha nem számolt kártyákat, azonban szintén hihetetlen képességekkel rendelkezett. Kim Peek memóriája szinte tökéletes volt, minden utat memorizálni tudott a térképekről, fejből tudott dátumokat és egészen aprólékos történelmi ismeretei voltak. A film megjelenése után turnéra indult, ahol a fogyatékossággal küzdőkért kampányolt - akik pedig találkoztak vele, mind ledöbbentek képességeitől.

Forrás: Listverse


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt Galkó Balázs
Fia közösségi oldalán jelentette be a hírt. A színész az utóbbi időszakban több egészségügyi problémával küzdött.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színész. Halálhírét fia, Galkó Máté közölte a Facebookon.

„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról. Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket”

– írta a bejegyzésben, amit a Blikk vett észre.

Galkó Balázs az elmúlt évben több súlyos balesetet is elszenvedett: hat bordája eltört, és kétoldali tüdőgyulladást is diagnosztizáltak nála. Többször szorult sürgősségi ellátásra, január elején pedig hosszabb időre kórházba került.

Nemrég a lap munkatársai otthonában keresték fel, ahol arról beszélt, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és nem tud megélni a nyugdíjából. Februárban adta hírül, hogy munkát talált: hivatalsegédként kezdett dolgozni egy könyvelőirodánál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Kifogyunk a szuperlatívuszokból… visszatért a legjobb Star Wars, amit valaha láttunk: az Andor!
Ha szereted a Star Warst azért nézd, ha pedig nem, azért! Nincs kérdés, az utóbbi idők legjobb sorozatát tette le elénk Tony Gilroy és kis csapata.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 24.



Nem véletlen, a háromrészes első pakk, amit az egeres cég megosztott velünk a Disney+-on. Az Andor eddig is történetfolyamokkal operált, volt egy bonyodalom, amibe Andor vagy egyéb fontos szereplő belekeveredett, majd több részen keresztül ügyesen szőtt sztorivezetéssel megoldották a problémákat. Majd jött a következő kalamajka, ami az előző etap közvetlen következménye volt, és egy pár részen keresztül ekörül forognak főszereplőink. Az első évadból példaként említhetjük a „bankrablást”, melynek eredménye a börtönből való megszökés fejezet.

A mostani három epizód Andor (Diego Luna) kis kalandjával kezdődik. Ellop egy kísérleti Tie Fightert (egy birodalmi űrhajó a Star Wars világában), majd leszállítja azt egy másik pilótának.

Ám nem a kollégáját találja az átadáskor, hanem tizenöt éhes, szedett-vedett, menekült lázadót, akik nem tudják ki Andor és csak el akarnak menekülni a bolygóról. Főszereplőnk megint rossz helyen volt, rossz időben, de jó szokásához híven itt is rabként folytatja a történetszállát. Ezalatt a galaxis többi szegletén is tevékenykednek az első évadból megismert karakterek.

Mon Mothma (Genevive O’Reilly) lánya esküvőjén próbálja a lázadás pénzügyi hátterét stabilizálni kapcsolatainak köszönhetően. Syril Karn (Kyle Soller) is visszatér, aki a birodalmi aktatologatóból kisfőnökké avanzsált – a két évad között eltelt egy év és ez idő alatt elkezdte élvezni új szerepkörét. A törtető birodalmi tiszt Dedra (Denise Gough) egyengeti karrierjét, akivel az előző szezon óta egy párt alkotnak.

Ennek a szálnak a legnagyobb konfliktus forrása egy zseniális ebéd Karn kegyetlen édesanyjával.

Emellett megkapjuk az előzetesekben beígért Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) cameo-t, reméljük nagyobb szerepe lesz az ausztrál színésznek. Luthen Rael (Stellan Skarsgård) pedig továbbra is elvégzi a szükséges piszkos munkát a lázadás sikeréért, amihez senkinek nincsen gyomra. Akár egy esküvőn is tevékenykedik az öreg.

Az emlegetett lázadás pedig szépen, lassan építkezik, ez a sok történetszál már az első három részben szépen összeáll, ismerjük célokat, a motivációkat, minden karakter tökéletesen átalakul az alkotó Tony Gilroy víziójának megfelelően. Látjuk, melyik szereplő, hogyan fog bekapcsolódni a galaktikus konfliktusba. Nem viccelek, amikor azt írom, az Andor továbbra is egy csiszolatlan gyémánt.

Akik nem szeretik a Star Wars-t, azok is bátran próbálkozzanak vele, mert nem a szokásos Csillagok háborúját kapjuk, mint amire számítunk.

Talán ez volt a legnagyobb probléma az első évaddal is. Akik szerették a Star Wars-t, azok számára lassúnak és vontatottnak tűnt, akik pedig nem kedvelték a franchise-t, azok hozzá se mertek nyúlni. Pedig ez egy bámulatosan csavaros összeesküvés és lázadás története, apró sztorimorzsákkal elmesélve a karaktereken keresztül. A kisember küzdelmét mutatja be egy elnyomó rendszer ellen. Legyen az egy galaktikus birodalom vagy egy kegyetlen anya karaktere. Elképesztően hatásos és akkor még csak a történetről beszéltünk.

A látványra nincsenek szavak. Mintha ott lennénk Mon Mothma esküvőjén, vagy Bixékkel az ellátmány bolygón. Ja igen. A fekete ló, ami az első évadot sokaknak megkeserítette, sajnos még mindig itt van. Bixnek (Adria Arjona) továbbra sincsen igazán funkciója vagy célja azon kívül, hogy megint jól bántalmazzák szegényt.

A hölgy tényleg csak azért van jelen, hogy Andor aggódjon valakiért és egy célt adjon neki, hogy meg lehessen menteni.

Még akkor is, ha Bix talán már nem annyira törékeny, mint az első évadban volt, de még mindig nem ér fel a többi részletesen megírt, árnyalt karakterhez. Pedig Adria Arjona jó színésznő, ezt már a tavalyi A bérgyilkos, aki nem is volt-ban is bizonyította. Akit eddig zavart Bix, nem kecsegtetem, ugyan olyan rossz. Ám a többiek továbbra is lélegzetelállítóan autentikusak. Stellan Skarsgård hihetetlenül gyorsan vált a lázadás verőembere és a jólelkű műkincskereskedő szerepe között.

Diego Luna, mint egy svájci óra hozza Cassian Andor szerepét, akit talán egy mocskos Han Solonak lehetne leírni.

Mon Mothmát alakító Genevieve O’Reilly már nem csak külsőleg hasonlít az eredeti trilógia híres szenátorára, hanem ténylegesen, aktívan vezeti a lázadást a háttérből.

Minden apró részlet, amit a képernyőn látunk, egy élő, lélegző világot mutat be nekünk. Látjuk a tárgyak funkcióját, nem csak a háttérben látványos díszletként vannak jelen. A vizuális effektek hibátlanok és az eltelt egy év alatt a birodalmi rohamosztagosok is megtanultak célozni!

Nem gondoltam volna, hogy látni fogok Star Warsban bárkit meghalni rohamosztagosok pontos lövései által, de ez a nap is eljött!

Tony Gilroy úgy szővi a forgatókönyvet, mint a Banyapók a hálóját J.R.R. Tolkien könyveiben. Becsalja a nézőt a képernyő elé, elragadja és ott tartja az első pillanattól az utolsóig és továbbra is nagyon működik. Alig várom a folytatást!


Link másolása
KÖVESS MINKET: