8000 tonna hulladék torlódott fel a Tiszán Kiskörénél – összefogás indult a folyó megtisztítására
A probléma akkora, hogy a helyzet kezelésére a civil, az állami és a vállalati szféra összefogott. Az együttműködés résztvevői a (KÖTIVIZIG), a PET Kupa civil környezetvédelmi program csapata és önkéntesei, és a Coca-Cola globális alapítványa, a The Coca-Cola Foundation. Az együttműködés alkalmából összehívott sajtótájékoztatón a vízügyi hatóságok képviselője mellett a másik két résztvevő is felszólalt.
A PET Kupa környezetvédelmi civil kezdeményezés az árvizekkel – főként Ukrajnából és Romániából - érkező hulladéktól, elsősorban PET-palackoktól mentesíti a Tiszát és árterét. A nyári, hajós versenyeken naponta 2 tonnányi hulladékot is összeszednek a résztvevők, miután megépítették újrahasznosított anyagokból készülő, pillepalack hajóikat.
Az évközi hulladékmentesítő akcióik során különösen szennyezett, természetvédelmileg kiemelt, pl. Natura 2000-es területeket tisztítanak meg önkéntesek bevonásával. Néhány hete pedig megrendezték az I. Tisza Tavi PET Kupát, ahol a résztvevők 3 tonna hulladékot gyűjtöttek össze. Az együttműködés most a kiskörei hulladék kitermelésével folytatódik.




„A Tisza hazánk legnagyobb összefüggő ökológiai folyosója. A PET Kupa célja, hogy hazánk egyik legnagyobb természeti erőforrását megóvjuk és a jövőbeni szennyezéseket megelőzzük. Ennek érdekében a szakmai lépések mellett pár éve szemléletformálásba is kezdtünk, a három oldalú összefogással pedig minden eddiginél több hulladéktól fogjuk mentesíteni a folyót”
– hangsúlyozta Hankó Gergely, a PET Kupa szakmai vezetője, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének (KSZGYSZ) ügyvezetője.
A The Coca-Cola Foundation több mint 30 éve a nemzetközi működési bevételének 1%-át különféle – többek közt fenntarthatósági - célokra fordítja világszerte. Itthon ennek révén indulhatott most el a Tisza megtisztítását célzó Hulladékmentes Tisza kezdeményezés 250.000 dollár (73 millió forint) finanszírozással.
„A csomagolási hulladék jelentős probléma a világban, és mi szeretnénk része lenni a megoldásnak. A Coca-Cola vállalat tavaly elindította globális Hulladékmentes Világ programját, amelynek központi eleme a PET Kupával együttműködve, hogy a Hulladékmentes Tisza kétéves kampánya alatt legalább 80 tonna hulladék kerüljön begyűjtésre és újrahasznosításra - mondta Kerekes Péter, a Coca-Cola Company magyarországi igazgatója. A cég nem csak pénzzel támogatja a kezdeményezést, munkatársai az Abádszalóki-öblöt tisztítják meg a szeméttől. Körülbelül ötvenen kenukba ülnek, és gereblyékkel és hasonló eszközökkel gyűjtik össze a nádasokban, partokon megrekedt PET-palackokat.



Ugyanis a szemét, bár nem annyira feltűnően, mint a duzzasztómű előtt, de másutt is jelen van a folyó és a tározó területén. Erről a saját szemünkkel is meggyőződtünk, amikor a sajtó munkatársait egy jó félórás, tanulmányi jellegű sétahajózásra vitték – két hajóval és egy motoros csónakkal – a tározó és az élő Tisza területén.
A gyönyörű, vízimadaraktól nyüzsgő vízi világot itt is, ott is elcsúfították a vízinövények közül és a nádasokból kikandikáló PET-palackok. Amelyekből a hármas összefogásnak köszönhetően remélhetőleg évről évre kevesebb lesz.
A mentesítéshez a PET Kupa csapata biztosítja a munkaerőt, a Coca-Cola a pénzt, a KÖTIVIZIG pedig az infrastruktúrát. Ezt egyébként most – a rekordmennyiségű hulladék miatt – fejleszteni is kellett. A téli kikötőben kialakított, a hulladék lerakására és szétválogatására szolgáló parti részt nemrégiben bővítették a kétszeresére.