Tábitha Gyermekhospice Ház – egy varázsvilág azoknak a gyermekeknek, akik sohasem nőhetnek fel
A gyermekhalál témája Magyarországon még mindig tabu. Magyarországon egyetlen gyermekhospice házként működő Tábitha Házban azoknak a családoknak segítenek, akik a legnehezebb sorsfeladatot kapták az élettől. Sokan bele sem mernek gondolni, sokan, ha belegondolnak, azonnal elfordítják a fejüket.
- Miért lényeges mégis, hogy megtanuljunk szembenézni ezzel a kérdéssel, ha ez még oly nehéz feladat is?
- Teslér Judit: Az érintett családok egyike sem választotta ezt az élethelyzetet. A társadalomnak, az embereknek érteniük kell ezt, hogy bárki lehetne annak a családnak a helyében, melynek tagjai éppen megkapják a hírt gyermekük állapotáról. Egy szülőnek elfogadni, hogy a gyermeke betegsége nem gyógyítható és meg fog halni, ez valószínűleg a létező legnehezebb dolog.
Mi azon munkálkodunk, hogy ezeknek a családoknak a támasza legyünk ebben a leírhatatlanul nehéz időszakban legyen az hosszabb vagy rövidebb. Segítünk abban, hogy ha eljön az idő, az utolsó napok fájdalommentesek lehessenek, hogy egymásról szólhassanak, emlékek felidézésével, szeretet adta biztonságban történjen a búcsú.
Sokan nem tudják, hogyan segíthetnének ebben a helyzetben, így a saját félelmeik miatt a háttérbe húzódnak, pedig ott van bennük a jót akarás. Legyünk érzékenyebbek, és merjünk szembenézni a gyermekhalállal, merjünk segíteni – ezt szeretnénk üzenni mindenkinek. Ez nagyon fontos, hiszen a szembenézés után juthatunk el a segítésig.

- A Tábitha Házban több szolgáltatás is elérhető. Az életvégi ellátás mellett azoknak a szülőknek is tudnak segíteni, akiknek gyógyíthatatlan beteg gyermeke 24 órás gondozást igényel – ezt hívják mentesítő ellátásnak. Pontosan kiknek és miben tudnak segíteni? Hogyan találják meg Önöket az érintett családok?
- Teslér Judit: Valóban, a szülőmentesítő szolgáltatásunk a másik legfontosabb támogatási formánk.
Gyermekeik ápolását évi 28 napra tudjuk ebben az esetben átvállalni, amikor is lehetőségük nyílik pihenni, nyaralni. Ezen szülők mindennapjaikat a kis beteg körüli feladatok határozzák meg, teljesen megváltozik az életük, hosszútávon nem kapnak segítséget. A kikapcsolódás, a pihenés nekik is jár és mi azzal segítünk, hogy ezt a feladatot egy időre átvállaljuk biztonságos szakértő környezetben.
A kérdésre válaszolva, a családok jellemzően egymástól vagy egy ismerőstől hallanak rólunk, akik olvastak, hallottak már a Tábitha Házról. Ezért is fontos, hogy minél többen tudják, hogy elérhető ilyen segítség.

- Folyamatos működés mellett óriási feladatot vállaltak, ahogy a beszélgetés elején is utaltunk rá. Elindult az építkezés, amellyel 2025 év végére egy európai színvonalú a jelenleginél nagyobb kapacitású Tábitha Ház épül Törökbálinton. A Tábitha Gyermekhospice magánfenntartásban működik. Hogyan tudja fenntartani magát a ház?
- Teslér Judit: Az intézmény valóban magán alapítású, sőt 5 éven át kizárólagosan alapítványi finanszírozással működött, 2017 áprilisa óta állami finanszírozást is kapunk, ám ez csak költségeink közel ¼-ét fedezi. Minden mást saját erőből kell megoldanunk a fenntartónk és a támogatóink segítségével, hiszen minden ellátási formánk térítésmentes az érintett családok részére, hiszen egy krónikus beteg gyermek folyamatos ellátása a család számára óriási pszichés és anyagi teher.
Közeledik az SZJA 1% felajánlásának időszaka - aki szeretné támogatni a működésünket, az építkezést, gondoljon ránk a felajánlási időszakban. Számunka elmondhatatlan támogatás – hiszen sok kicsi, sokra megy.
Tábitha Gyermek- és Gyermekhospice Alapítvány
Adószám: 18627765-2-13