Százezer vagy negyvenezer? – Ennyibe kerül most az elsősök beiskolázása
Az általános iskola első osztályába készülő gyerekek szülei idén is azzal szembesülnek, amivel a többi elsőst indítók minden évben: hosszú listát kaptak az osztályfőnöktől, ami mindazokat a tanszereket tartalmazza, melyeket a gyerekeknek az első iskolai évben használniuk kell majd.

A második tanév előtt az írás-olvasás-számolás tanításához szükséges indító eszközök egy részére már vagy nem lesz szükség, vagy már elsősként beszerezték. Nem beszélve arról, hogy bizonyos tanszerekből - pl. iskolatáska, tolltartó, vonalzó stb., amelyek nem feltétlenül évülnek vagy amortizálódnak egy év alatt - csak egyéni választás és elhasználódás, illetve az iskola igényei, na meg a pénztárca függvénye, hogy újat vásárolnak-e a szülők a következő tanévre.
Ilyen a postairón, a HB-s grafit ceruza, a rajzlap-írólap, a kifejezetten elsősöknek szánt írófüzet, a kockás füzet. Szótárfüzetet például sok helyen nem kérnek, a füzetek mérete pedig kis alakú. Amire biztosan szükség van még, az a vonalzó, a radír, az olló, a különböző színező- és festő eszközök (ezeknél már iskolája válogatja, hogy temperát is kérnek-e, vagy elég a vízfesték, kell-e origamipapír is stb. Mérőszalag, színes ceruza, színes korong, logikai készlet - ezek mind jelen voltak már a nyolcvanas évek iskolai eszköztárában is.

Egy nagy bevásárlóközpontban pár héttel a szeptember 1-jei iskolakezdés előtt már azt tapasztaltuk, a legnagyobb - és legkétségbeesettebb - vásárlószám épp a külön az alsó tagozatosok számára elkülönített sorok között toporgott. "Milyen az a kétoldalú színes papírcsomag, ami A4-es?", "Hol a sima fehér gyurma?!" , "Ez 12-es filccsomag?" és hasonló kérdések röpködtek a levegőben, miközben a szülők egymást is segítették, ha valamire rátaláltak.
mert a kislány még emlékezett, mire volt szüksége (szerencsére sikerült lebeszélnem a saját gyerekemet a nyolcezer forintos mindent is tudó tolltartóról - kb ez a felső határ, de lehet kapni megtöltött tolltartókat is - , és eltereltem a figyelmét egy háromezerbe kerülő, teljesen strapabíró, de kevésbé márkás változattal, amin aranyos állatok nézegethetők szünetben vagy tanórai unatkozás közben).
Lássuk az árakat. A tankönyvcsomag ingyenes. Másodikosként évkezdő gyermekek szüleivel beszélgetve kiderült számomra, hogy a tanszerárak kicsit emelkedtek csak a tavalyiakhoz képest, nem volt kirívóan nagy a változás. A téma egyébként azért kezdett el foglalkoztatni, mert két, jelenleg első osztályba induló szülőtől is olyan információkat kaptam, hogy
Egy dolgot lehet alapnak kezelni ebből a csomagból: egy jó minőségű, strapabíró, a hátat is kímélő és egyéb alapkritériumoknak megfelelő iskolatáska most kb. 24 ezer forinttól kezdődik, de lehet tízezerért is kapni. A tető 50-60 ezer. Én ismerőstől vásároltam egy teljesen jó, prémium márkásat 9 ezer forintért, amit ők azért nem használtak, mert a táska nehézsége miatt - szegény gyerek - gurulósra cserélték.
A tolltartók árai is húzósak, ráadásul a márka sem feltétlenül megbízható: egy anyuka azt mesélte, hogy az egyik legismertebb iskolaszermárka tolltartóját vásárolta meg tavaly a most másodikos lányának hétezer forintért, ami év végére gyakorlatilag szétfoszlott.
Mi kell még a gyereknek a suliba? A teljesség igénye nélkül: kulacs, tízórais doboz - ha kell -, tornadressz vagy sima tornapóló-kisnadrág-kombó, tornacipő. Egy anyuka nyolcezer forintos tornadresszt mutatott, amit külön sportszerboltban vásárolt be, és tényleg jó anyagból volt. Kulacsot lehet 4-5 ezerért, de 1500-ért is kapni.

A kérdezettek válaszai alapján van, aki maximum negyvenezer forintból megoldotta az elsős gyermeke iskolaindítását. Van, aki más szempontokra is figyel: hosszan kereste a polcokon a nem "Made in China" feliratú műanyag termékeket. A műanyag legtöbbször nem megúszható (a festékes pohártól a filctollig minden abból van). Volt olyan anyuka, aki kézműves weboldalról rendelt táskát környezettudatossági motivációból, ami szintén nagyjából harmincezer forintba került.
Általánosságban elmondható, hogy a brandérték és az ismertség a megbízhatóságot jelentheti a szülőknek a tanszervásárláskor, ha nem akarnak ezen a döntésen spórolni. Széles a skála: lehet 199 forintért is kapni "márkátlan" filctollkészletet, de 1600-ért is. Ugyanez jellemző nagyjából valamennyi olyan eszközre, ami az alap matematikai logikai csomagon kívül esik.
Az említett áruházlánc pénztárosa fizetéskor arról mesélt, hogy egy kétgyerekes család fizetett nemrég: a kisebb gyerek első általánosba készül, a nagyobb első gimnáziumba, kollégiumba. Összesen 260 ezer forintot fizettek ágyneművel és minden hasznos kellékkel együtt, amivel útnak indították a gyerekeket. Amikor megkérdeztem, mit reagáltak, a pénztárosnő annyit felelt, hogy nagyon nem örültek, de számítottak rá.
Összehasonlításképp: egy saját bevallása szerint spórolós anyuka tavaly elsős gyermekének tanszerre 25 ezer forintot költött, de mivel léteznek önkormányzati támogatások, számlával a helyi önkormányzattól 20 ezer forintot vissza is kapott. Mivel vallási iskolába íratta a gyermekét, ott köpenyt és ünnepi mellényt is kértek, mindezekre még 10 és 15 ezer forintot költött.