„Majdnem kétszáz hangszert és sporteszközt vittünk a gyerekeknek” – Puskás Peti és Dallos Bogi a Füri Zenetérről
- Ki hogyan csatlakozhat hozzátok?
Peti:- Már most nagyon sokan segítenek. Például a dunakeszi tenisz egyesülettől kaptunk 30 teniszütőt, hálókat, labdákat a felhívásunkra.
Van egy Patreon oldalunk is, ahol akár már 300 forinttal is támogathatják az egyesületet. Reméljük, minél többen mellénk állnak.
Bogi:- Felmerülhet a kérdés, miért sport- és hangszereket érdemes vinni ezekre a településekre. Saját szemmel láttuk, hogy sok programlehetősége nincs az ott élő gyerekeknek.
Ez a leghasznosabb, amit kaphatnak, mert ezekkel az eszközökkel le tudják foglalni magukat otthon, iskola után.
- A járványhelyzetben mennyire lehet folytatni ezt a fajta munkát?
Peti: - Az iskolákba tanítási időben nem mehetünk be.
Bogi: - Nem találkozhatunk személyesen a gyerekekkel, ezért ez az élmény most kimarad.
Peti: - Miközben ez a legcsodálatosabb az egészben. A múlt héten is csak délután, szabadtéren vagy nyitott ablakoknál lehettünk velük. Amikor egy kamasz fiú azt mondja, hogy „tisztellek titeket a munkásságotokért”, ennél fantasztikusabbat el sem tudok képzelni.
Ugyan a vírus miatt szigorúbb keretek között, de megtörtént a gyűjtés, lekerültek az eszközök a gyerekekhez.
Bogi: - Egyébként való igaz, hogy most a kórus próbák sem lehetségesek, de próbálunk ötletelni, hogy lehetne online megtartani. Azzal együtt, hogy nyilván nem ugyanaz az élmény.


- Az X-Faktorban egyre fiatalodik a mezőny. Nézitek olyan szemmel a kórusfoglalkozásokon résztvevő gyerekeket, hogy hátha feltűnik egy új tehetség?
Bogi: - A Füriben a korosztály valamivel alacsonyabb, mint az X-Faktorba a jelentkezési korhatár, ami jelenleg 14 év. Nálunk a többség ennél fiatalabb.
Ismerünk olyan kislányt, akinek kifejezetten jó hangja van, és az ének tanár is felhívta rá a figyelmet, hogy érdemes lenne komolyabban foglalkozni vele.
Természetesen a gyerekek is szóba hozzák az X-Faktort a foglalkozásokon, elmondják a véleményüket, de mi senkire nem erőltetjük rá. A Fürinek egyáltalán nem az a célja, hogy bárki is jelentkezzen a műsorba.
A későbbiekben az ő döntésük lesz, hogy szeretnének-e indulni egy tehetségkutatón, vagy sem.
Peti: - Lehet velük szemben mindenféle elvárásokat megfogalmazni, de attól nem lesznek semmivel sem boldogabbak. Mi élményt akarunk adni a gyerekeknek. Persze ha valaki szeretne aztán komolyabban foglalkozni az énekléssel, annak adunk ehhez segítséget, például ajánlunk megfelelő tanárt.
Van egy 14 éves fiú például, akiről kiderült, hogy csodálatosan zongorázik. Csaknem egy évbe tellett, mire leült a zongorához és meg merte mutatni, azóta viszont megjött az önbizalma.
Ez a legfontosabb: motivációt adni a gyerekeknek, visszajelzést, hogy klassz dolog, amivel foglalkozol, érdemes csinálni.
Nekem is akkor indult be igazán a karrierem, amikor megéreztem, hogy ha keményebben dolgozol, akkor nagyobb sikereket tudsz elérni.
A gyerekekre is igaz ugyanez. A legfontosabb visszajelzést kapni a szülőktől és a barátoktól, hogy büszkék ránk, nem pedig osztályzatokban kifejezni a tudásukat.
Ez a Füri lényege: hogy a gyerekek megkapják egymástól a kedves, biztató szavakat.