„Volt egy fiatalember, aki elvesztette az egész családját, csak ő maradt meg” – Így dolgoznak a segélyszervezetek a Nyugatiban
Hét elején kezdtek megérkezni az orosz-ukrán háború menekültjei Budapestre, a számuk pedig azóta napról napra nő. Az epicentrum a Nyugati pályaudvar, ahol napi több ezer ember ellátását kellett megszervezni.
A pályaudvar patinás királyi várójában, ami normális esetben zárva van a utazóközönség elől, most óriási a nyüzsgés: összesen három segélyszervezet, a Vöröskereszt, a Református Szeretetszolgálat és a Hit Gyülekezete Szeretetszolgálata dolgozik itt együtt.
A helyszínválasztás nem véletlen: a váró melletti 10-es vágányra futnak be a Záhonyból érkező vonatok, a bejárat nagyjából a mozdonnyal egy vonalban van, így akik kiszállnak a kocsikból, azonnal észreveszik a táblákat és az önkénteseket.
– válaszolta érdeklődésünkre Nagy Tibor, a Vöröskereszt közép-magyarországi veszélyhelyzeti koordinátora.
A tapasztalat az, hogy a menekültek nagy részének van valamilyen úti célja, jellemzően nem Magyarországon, hanem valahol Nyugat-Európában. Ők csak rövid időt töltenek nálunk, kapnak egy kis ellátást, majd saját szervezésben tovább utaznak, vagy vonattal, vagy repülővel.
A kis százalékuk az, aki segítségre szorul abban, hogy a magyar állam vagy a szervezetek elhelyezzék valahol, például befogadó állomásokon. Az ő továbbszállításukat a Katasztrófavédelem munkatársai szervezik meg a Volánbusszal közösen. Eddig jórészt Pest megyei helyszínekre kerültek, például Lajosmizsére vagy Ceglédre, de Salgótarjánra és a fővárosra is volt példa.




A három szervezet közül a Vöröskereszt koncentrál kicsivel jobban a pszichoszociális segítségnyújtásra, amire főleg a konkrét háborús területről érkező menekülteknek van szükségük.
– mondja Nagy Tibor, hozzátéve, hogy a harcok előrehaladtával a hasonló esetek alighanem még nagyobb feladatot fognak jelenteni.
A Református Szeretetszolgálat napközben üzemeltet egy kisebb egészségügyi pontot is, ahol el tudják látni azokat, akiknek valamilyen könnyen kezelhető problémájuk van. Aki komolyabb ellátást igényel, azt átadják a mentőknek.
A legnagyobb feladat egyértelműen az élelmezés, hiszen van olyan vonat, amivel 1500 menekült is érkezik egy időben. Ilyenkor mindhárom szervezet kapacitásaira szükség van, hogy ne alakuljanak ki nagy sorok.
Nagy Tibor szerint az érkezők meglepően fegyelmezettek, különösebb biztonsági probléma nem adódott eddig, és fennakadás se nagyon volt. Mivel a váró másik, Westend felőli bejárata is nyitva van, viszonylag gyorsan át tudnak haladni rajta.




Adományokkal jól állnak, egyelőre sokkal több érkezik be, mint amennyit ki tudnak osztani. Ettől függetlenül továbbra is fogadják a felajánlásokat, főleg azonnal fogyasztható élelmiszereket várnak, például kis üdítőt, ásványvizet, csokoládét, szendvicset.
Magánszemélyek mellett számos vállalkozás is tett felajánlást saját magától: a nagy étteremláncok például csütörtök óta rendszeresen szállítanak ki hamburgert, csirkeszárnyat és hasonló gyorsételeket.
A szervezetek addig maradnak a pályaudvaron, ameddig szükséges. Az első napokban még csak 8-tól 23 óráig tartottak nyitva, de mivel most már éjszaka és hajnalban is érkeznek mentesítő vonatok, átálltak folyamatos üzemre.
Reggel 8-tól este 8-ig minden órában indul egy megpakolt autó
A három szervezet mellett a Kétfarkú Kutya Párt is segít a rászorulóknak a Nyugatinál, ők a pályaudvarral szemben, a Skála előtt állítottak fel egy nagy sátrat kedden.
Balassa Gergő, a kezdeményezés koordinátora elmondta, együttműködnek a többiekkel, például ők is biztosítanak önkénteseket arra, hogy telefonon szállást intézzenek a nem azonnal tovább utazóknak.




A sátor előtt felállítottak egy óriási töltőpontot száznál is több konnektorral, belül pedig van egy elszeparált, fűtött pelenkázó és szoptatóhelyiség – az önkéntesek itt pihenhetnek is, ha mondjuk az éjszakai műszak alatt elfáradnak –, de a fő funkció az adományok elosztása.
Csütörtökre sikerült megszervezniük, hogy reggel 8-tól este 8-ig minden órában induljon egy megpakolt autó a határhoz vagy a közelébe. Például Nagykállóra, ahol egy hasonló központot alakítottak ki, de a nem túl frekventált elhelyezkedés miatt önerőből jóval kevesebb adományt hoznak nekik az emberek. Szerdán és csütörtökön összesen 3 tonna árut juttattak célba, ruhákat és élelmiszert egyaránt.
Nadrágot, pólót és pulóvert egyelőre nem kérnek, kabát, cipő, zokni és gyerekruhák viszont jöhetnek. Tartós élelmiszert is korlátlanul fogadnak, bármi olyasmit a gyümölcstől a müzliszeleten át a konzervekig, ami azonnal fogyasztható.
Tűzifára is nagy szükség lenne, mivel Szabolcs megyében sok menekültet fűtetlen házakban tudnak csak elhelyezni. Legjobban egy nagyobb mennyiségű tüzépes felajánlásnak örülnének, de bármit célba tudnak juttatni.


Háromszáz, eddig Ukrajnában tanuló indiai diák is érkezett egy vonattal csütörtökön, őket a nagykövetség által szervezett buszokkal szállították tovább


Az adományszervezésen kívül helyben is ki tudják szolgálni a rászorulókat forró teával, szendviccsel, aki át van fagyva, azt pléddel vagy kabáttal is.
Ők is a nap 24 órájában nyitva tartanak, minimum ketten-hárman mindig ott vannak egyszerre. A teljes csapat 50-60 fő körül lehet, és szintén addig terveznek maradni, ameddig szükséges.