Mire van szükség, ha jön a baba?
Gyerekkel az élet színes, sosem unalmas, és mindenképpen felelősségteljes. A szülői szerepkör napfényes oldalával rendszeresen találkozhatunk Facebook és Instagram-posztokban, a mosolygós babaportréknál ritkábban jönnek szembe az olyan tartalmak, amelyek például az anyagi kihívásokkal is foglalkoznak.
Mi mindenre kell felkészülnie egy párnak, ha gyermeket vállalnak? Mekkora kiadást jelenthet a babavárás? Hogyan lehet szelektálni, hogy mi az, amit feltétlenül vegyünk meg a gyereknek, és mi az, ami ráérhet később is?
Mire van szükség, ha jön a baba?
Ezekre a kérdésekre kerestük a választ új sorozatunk első részében. A beszélgetésben egy leendő anyuka, Dobos Anikó és egy több évtizedes tapasztalatokkal rendelkező védőnő, Annusné Nagy Katalin segítségével jártuk körül a témát, hogy mi mindenre kell gondolnunk, ha jön a baba.

Anyuka, csak semmi stressz
Katalin - akinek a lánya is épp várandós - egyik legfontosabb tanácsa, hogy bár jó mindent beszerezni a 38. hétre, de nem kell amiatt stresszelni a leendő szülőknek, hogy ha például nem érkezett meg időben a kiságy: „Egy újszülöttet bárhol letesszük, elalszik, legyen az egy babakocsi vagy mózeskosár.”
A védőnő arra is felhívta a figyelmet, hogy bár rengeteg mindent ajánlanak ma már a kismamák figyelmébe, amire szükség lehet a gyermek érkezésénél, érdemes szelektálni a babakelengye listáról. Egyrészt bizonyos eszközökre nincs szükség rögtön az első hetekben – ilyen például az orrszívó porszívó, ami praktikus segítő lehet, de nem a kezdeti időszakban. Másrészt sok olyan praktikus kiegészítő létezik, ami ugyan jó, ha van, de nem létszükséglet – ilyen lehet például a légzésfigyelő.
Anikó hamar szembesült vele, hogy az interneten rengeteg információt talál, és nehéz egyedül kihámoznia, hogy mit vegyen komolyan. „A nőgyógyászom és a védőnőm tanácsaira támaszkodtam, ha pedig a kelengyelistát nézegetve konkrét termékekről akartam dönteni, a már anyai tapasztalatokkal rendelkező barátnőket kérdeztem, hogy ki mit javasol, mi volt a saját benyomása” – meséli Anikó.

A gyerekvállalás sok kiadással jár
„Aminek a beszerzése gondot okozott, az az úgy nevezett apás szett, amit vinni kell magunkkal, ha az apa vagy egy más választott kísérő is jelen lesz a szülésnél. Úgy tűnt, ez hiánycikk most Magyarországon, úgyhogy aki szülés előtt áll, annak érdemes előre gondolkodnia és időben megrendelnie” – hívja fel a figyelmet Anikó.
Katalin a kedvünkért utánaszámolt, mibe kerül a legalapvetőbb babakelengye beszerzése:
„Nem lehet megúszni 500-600.000 forint alatt.”
„Sok függ attól, hogy milyen márkájú, minőségű termékeket választunk, hogy van-e a családban, ismerősi körben esetleg megörökölhető babaholmi. A felső határ pedig a csillagos ég. De gondolnunk kell arra is, hogy a gyerek a későbbiekben is sokba fog kerülni.”
Anikó is számolt azzal, hogy a gyermekük érkezése nem filléres kiadást jelent, ezért párjával megtakarítással készültek erre az időszakra. „Igénybe vettük a Babaváró kölcsönt is, mert szeretnénk majd ebből az összegből a későbbiekben egy új otthonba költözni.”
„Büszkék vagyunk rá, hogy a Babaváró kölcsön indulása óta mintegy 40 ezer házaspár fordult szakértő kollégáinkhoz. Célszerű a kölcsönigénylés jogosultsági feltételeiről és a szükséges dokumentumokról előzetesen az OTP Bank holnapján tájékozódni, ezzel is lerövidítve az ügyintézés időtartamát” – javasolja dr. Rajmonné Veres Ibolya, az OTP Bank hitelezési folyamatokért felelős vezetője.
A kölcsönhöz kapcsolódó támogatások igénylése előtt érdemes a kismamáknak ellenőrizni a várandósgondozási könyvüket is, hogy az megfelelően legyen kitöltve és tartalmazza a kezelőorvos aláírását, pecsétjét.
A járványhelyzetre való tekintettel jelenleg a kismamáknak be sem kell menniük a bankfiókba, elegendő, ha csak a házaspár egyik tagja vesz részt az ügyintézésben. A kölcsön igényléséhez és a szerződéskötéshez így csak meghatalmazásra van szükség: „A meghatalmazott csak az igénylő házaspár valamelyik tagja lehet a veszélyhelyzet időtartama alatt, valamint annak megszűnését követő 30. napig. A meghatalmazás lehet az OTP Bank saját, a kitöltést követően két tanú aláírásával hitelesített nyomtatványa, ami a weboldalunkon elérhető. Ugyanakkor elfogadjuk a teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazást is, ha az megfelel a tartalmi és formai feltételeknek” – tájékoztatott az OTP Bank szakembere.
*Jogi figyelmeztetés:
A hirdetésben szereplő kölcsönt a Magyarország Kormánya által biztosított babaváró támogatással nyújtjuk. A feltüntetett THM a 10 millió Ft hitelösszegű és 20 éves futamidejű Babaváró kölcsönre vonatkozik.
THM (kamattámogatással): 0,4%
THM (kamattámogatás nélkül): 5,9%
