Magány = napi 15 szál cigaretta - Egyedül élő időseken segítenek önkéntesek
A demográfiai folyamatok, a fiatalok elvándorlása és a családi modellek alakulása miatt a magányosan élő idősek száma várhatóan nőni fog. Hazai önkéntesek egy maroknyi csoportja azonban most arra vállalkozik, hogy egy 70 éve sikeresen működő francia szervezet (les petits frères des Pauvres) példája nyomán
saját otthonaikban élő magányosan vagy ellátó intézményekben tartózkodó idős embereket látogatnak és vonnak be különböző tevékenységekbe.
Az elöregedő társadalom egyik legnagyobb kihívása az, hogy egyre több idős él magányosan, sok esetben a családjától vagy a társadalomtól elszigetelten. Az elöregedés összetett szociális probléma, amely a demográfiai folyamatok, a fiatalok elvándorlása és a családi modellek alakulása miatt is egyre több embert érint. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy Magyarországon több mint 750 ezer idős ember él egyedül vagy távol a szeretteitől. Kanadai kutatások szerint
a tartós magány emberi szervezetre gyakorolt hatása olyan, mint napi 15 cigaretta elszívása.

Erre a problémára ad megoldási javaslatot az Önkéntes Központ Alapítvány (ÖKA) által működtetett Idősek Barátai Program, amelynek keretében az önkéntesek intézményekben vagy saját otthonaikban elszigetelten élő idős embereket látogatnak heti rendszerességgel. Az önkéntesek többsége maga is nyugdíjas vagy ötven év feletti, akiket szakemberek készítenek fel az idősek látogatására, és munkájuk során rendszeresen kapnak szakmai támogatást.
A program kulcsa: az önkéntesség
A program működtetésének kulcsa az önkéntesség. Az önkéntesek nem csak a látogatásban, de szervezési, adminisztrációs feladatokban is részt vállalnak. Így olyanok is lehetőséget kapnak, akik a látogató tevékenységben valamilyen okból nem tudnak vagy nem akarnak részt venni, a programot azonban szívesen segítik.
Az ÖKA és a program elsősorban önkormányzatokkal és szociális intézményekkel működik együtt az idősek bevonásában, de magánemberek - egyedül élő idősek, illetve családtagjaik - jelentkezését is örömmel fogadja. Az idejüket felajánló önkéntesek mellett a program adományokat nyújtó segítőkre is számít.
Az idős embereknek akár csak egy-egy óra odafigyelés, személyes jelenlét is nagyon sokat jelent.
A program keretében az önkéntesek igyekeznek minél több magányosan élő időshöz eljutni, hogy minőségi időt tölthessenek együtt. Az önkéntesek lelkesek, szabadidejüket ajánlják fel egy számukra eleinte idegen, idős embernek.
Néhány lelkes önkéntes nyilatkozata:
„Már régóta megfogalmazódott bennem, hogy idősekkel kapcsolatos önkéntes munkát szeretnék végezni. Úgy éreztem, gyerekeken sokkal többen segítenek; az idősekre kevesebben gondolnak.” (Zsuzsi)
„Huszonéves koromtól – amilyen gyakran csak lehetett – adtam vért, és véradásaim száma meghaladta a százat. Ezt csak akkor hagytam abba, amióta gyógyszert szedek, és azóta az önkéntes munka váltotta fel.” (Robi)
További információk: [email protected], illetve 1-225-0710. Honlapjuk: www.idosekbaratai.hu. Facebook oldaluk: www.facebook.com/idosekbaratai/