„Azt hittem, majd én megmentem az ebeket, erre ők mentenek meg engem” – ideiglenes befogadóként az élet
Rögtön tudtad, hogy szeretnél majd egy következő kutyuson is segíteni? Utána kb. egy hónappal érkezett Tipi?
Persze, mindenképpen. Tipi egy másik ideiglenes gazdinál van, hozzám csak egyhetes vakációra érkezett, amíg az idije elutazott. Ha tehetjük, így is segítjük egymás munkáját. De szeptember végén mindenképpen szeretnék befogadni újabb mentvényt.
Ő mennyiben más és róla mit lehet tudni?
Mindenben. Ő egy 3 éves, nagyon szorongó, erősen traumatizált kutyus. Borzasztóan retteg az emberektől, nem engedi, hogy hozzáérjünk, így sajnos még a sétálást sem tudtuk elkezdeni. Ahogy mondtam is, minden kutya más múlttal, más élményekkel és személyiségjegyekkel érkezik hozzánk, nos, ő egy nagyobb kihívást jelentő mentvény. Nem mondom, hogy könnyű vele, de fantasztikus látni, ahogy napról napra haladunk apró lépésekkel. Az elején teljesen passzív és ijedt volt, ma már a kezemből eszik, és csóvál, ha hazaérek. Egy ilyen kutyust „megnyitni” nagy meló, sok türelem kell hozzá – pláne, hogy a változás nem egy lineáris folyamat – de csodálatos látni a fejlődést.

Ha valaki úgy dönt, hogy ideiglenes befogadó lesz, akkor milyen segítségeket kap a szervezettől? Amennyit eddig tudok, hogy egy koordinátor segít + szállító eszközök, orvosi költségek. De pl. az ennivalót te vásárolod?
Amikor a MFÖEK-hez kerültem, nagyon féltem, hogy nem lesz elég tudásom és tapasztalatom ahhoz, hogy felelőségteljesen, konstruktívan és kellő határozottsággal segítsem a kutyusokat. De a koordinátor tényleg mindenben segít, és bármikor rendelkezésemre áll, hogy feltegyem neki a kérdéseimet. Zsuzsira gyakorlatilag 0-24 számíthattam, amikor pedig nem tudtam elvinni Csinszkát állatorvoshoz, vagy el kellett utaznom, rögtön jött egy önkéntes, aki secperc alatt kézbe vette az ügyet. Az orvosi költségeket a szervezet állja, az ennivaló, a nyakörv, és az egyéb kütyük pedig megegyezés kérdése. Amikor pl. kutyabugyira volt szükségem, rögtön volt, aki tudott adni. :-)
Ferenczi Szoni, az MFÖEK alapítója annak idején maga is gyeptelepekről állatokat mentő oldalaknak hála ismerkedett meg az ideiglenes befogadás fogalmával.
Azért tartja különösen hasznos formának, mert szerinte ez lehetőséget ad a kutyának az azonnali emberek között való városi szocializációra és a lakáshoz való hozzászokásra is.
Ha valaki ideiglenes befogadó szeretne lenni, milyen kritériumoknak kell megfelelni? Milyen embereknek ajánlod ezt a szerepet?
Én azt szoktam mondani, hogy mindenkinek, akinél van egy “kutyányi extra hely” és szívesen segítene, ajánlom ezt a szerepet.
Ennél kicsivel árnyaltabb a dolog, hiszen ahányan vagyunk annyiféle elképzelés van arról, hogy milyen egy ideiglenes befogadás. Ezek a kutyusok többnyire szocializálatlanul kerülnek hozzánk, nem tudják mi a kint és bent, a szobatisztaságot sokszor hírből sem ismerik (tisztelet a kivételnek). Ezeket mind az ideiglenes befogadó dolga, hogy megtanítsa neki, legalábbis ami az alapokat illeti. Utána amikor a gazdi átveszi, akkor még neki is bőven jut a tennivalóból, de minden ilyen jellegű fáradság megéri azért a rengeteg szeretetért cserébe, amit ezektől az ebektől kap az ember. Sokaknak az elengedés része okoz fejben gondot, de én úgy vettem észre, hogy az ideiglenes befogadók (ha nem bukják be és tartják meg az ebet) tudják, hogy ők egy nagyon lényeges állomás a kutya gazdisodásában.
Nekem személyesen óriási élmény látni a fejlődést: onnantól, hogy odakerül hozzám egy félős, szocializálatlan kutya, hogyan lesz belőle egy Budapest-kompatibilis, izgalmas személyiségű energiabomba. Aki számára motiváló az ilyen jellegű gyors változás, azoknak az ideiglenes befogadás szinte garantált sikerélmény.

Végleges gazdik és ideiglenes gazdik mellett "sima" önkénteseket is vártok a csapatba?
Egyre több olyan szerep van, ahol segítségünkre tudnak lenni az önkéntesek: sűrűsödnek az MFÖEK események, folyamatosan várunk fuvarosokat, kutyaszittereket (akik három hétre nem, de egy-egy estére vagy hétvégére tudnak vállalni egy ideiglenest, amíg annak a befogadója éppen utazik), fotósokat. A szervezeten belül vannak az ideiglenes befogadóknak koordinátoraik, amely “pozícióra” bárki megpróbálhat jelentkezni, ők kvázi egy-egy kutyusnak a “project managerei”, kihozástól a gazdiig végigkövetik és segítik az útjukat. Amennyiben szeretne bárki önkénteskedni nálunk, írjon bátran a Facebook oldalunkra és kitaláljuk, miben tud a segítségünkre lenni.
Van egy MFÖEK mentőcsapat csoport is a Facebookon, ahova posztolni szoktuk az SOS eseteket (fuvarozás akár városon belül befogadótól állatorvosig, vagy egy-két napra vigyázás az ebekre, stb.), oda is bátran lehet csatlakozni.
Ha nektek is a szívetekbe lopta magát ez a szuper szervezet, pénteken mindenképpen látogassátok meg a fergeteges szülinapi ünnepségüket!
Az esten az állatok mellett a surfrock, a beachpop és a rock kapja majd főszerepet, de az érdeklődők találkozhatnak az MFÖEK önkénteseivel is, akik szívesen mesélnek az önkénteskedésről, ideiglenes befogadásról és örökbefogadásról is.
A helyszínen mindenki maga dönti el, mennyivel szeretne hozzájárulni a mentéséhez és melyik támogatói jegy megvásárlásával segíti a négylábúak szabadulását.
Végezetül ismerjétek meg az est imádnivaló főszereplőinek egy maroknyi csoportját, akik szintén gazdira várnak:
- Lupi -

- Olivér -

- Arya -

- Tiara -

- Tipi -

- Hippy -

- Guba -

Kis kedvencek fotósai: Varga Zorán, Molnár Csaba Gábor, Virágh Marcell, Farsang Anna