Közösségi munka a javából – új közösségi teret adott át a KTT csapata Kisapátiban
Egy nyolc hónapos munkát koronázott meg a Közösség-Tér-Település (röviden KTT) csapata egy közösségi tér kialakításával, ami ezúttal Kisapátiban kapott helyet, a helyi közösséggel folytatott közösségi tervezés alapján. A 2022-ben útnak indult tervezési folyamat végül július 15-én, szombaton ért célba, amikor a helyiek végre felavathatták a saját elképzeléseik mentén kialakított, Stég névre keresztelt közösségi teret, ami többek között egy szabadtéri mozit is magába foglal.
Mi is az a KTT?
A Közösség-Tér-Település (röviden KTT) csapata minden évben más régióban rendezkedik be és hazai kistelepüléseken végez több hónapos (a felsőoktatási tanév rendjéhez igazodó) közösségi tervezéseket, illetve ezekre épülő közösségi építést. A program célja kettős, hiszen egyik fontos célja a település- és vidékfejlesztés, emellett viszont szakmai gyakorlatot is biztosíts fiatal pályakezdők és egyetemi, főiskolai hallgatók számára, akik élesben is kipróbálhatják magukat a területükön (legyen az építészet, közösségszervezés, szociológia vagy humánökológia).
A KTT programja három pilléren alapszik. A hallgatók mindenekelőtt egy egyhetes alapozó képzésen vesznek részt minden ősszel. A felkészítő hét célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek egymással, mentoraikkal, valamint képzőikkel és természetesen a közösségi tervezés módszertani alapjaival. A hét során a hallgatók interaktív műhelymunkákon és tréninggyakorlatokon keresztül ismerkednek a közösségi tervezés és azon belül is a közösségi tér tervezésének gyakorlatával. Ezt követi az a nyolchónapos terepmunka, közösségi tervezési folyamat, mely során a hallgatók felmérik a helyi igényeket és szükségleteket, támogatják a döntési helyzeteket és építészeti, térbeli megoldásokat javasolnak rájuk. Így egy sokrétű egyeztetésnek köszönhetően jutunk el egy helyben elfogadott és támogatott, helyi igényekre szabott szabadtéri közösségi tér tervéhez, melyet a nyár folyamán a hallgatók, mentoraik és a helyi lakosokkal együtt megépítenek.

Fotó: Kelemen Gergő Photography
KTT Kisapátiban
A program 2023-ban a veszprémi térségre fókuszált. A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásának is köszönhetően a KTT harmadik évfolyama a Szent György-hegy egyik településén, Kisapátiban tervezett hónapokon át: július 15-én itt adták át a nyári építőtábor keretében született többfunkciós közösségi teret, aminek még a nevét is a helyiek választották meg közös erővel.
A tavaly ősszel indult közösségi tervezés során a közösségszervező, építész és humánökológus egyetemisták előbb háttér kutatásokat végeztek, egészen a buszmenetrendektől kezdve a Szent György-hegyi legendákig, majd interjúkat készítettek, kérdőívezést végeztek. Annak érdekében, hogy a lehető legközelebb kerüljenek Kisapáti hétköznapjaihoz, megértsék a helyiek történeteit, emlékeit és a mindennapok kihívásait. A térkeresés során számos lehetőség szóba került. A KTT harmadik évfolyamának résztvevői keresték azokat a tereket, amiken a helyiek változtatni szeretnének és azokat a funkciókat, melyeknek hiányoznak a terei a faluban.

Fotó: Kelemen Gergő Photography
A nyolc hónapos tervezési folyamatban több helyszín is fókuszba került, de a helyi focipálya és a Kultúrház mögötti “háromszög” volt a legnépszerűbb. Ezekre készítettek a programban jelenleg résztvevő építész hallgatók – Göbölös Fanni, Kovács Brigitta és Vizi Borbála - hat különböző koncepciót, melyek közül közös gondolkodást követően a helyiek végül a Kultúrház mögötti teret és a stég szerű, lineáris formát választották ki. A fiatalokat a folyamatban végig mentorok segítik a KTT-ben töltött gyakorlati idejük alatt. Nem volt ez másként ebben az évben sem. A tervezés során Cseh András, a CAN Architects építésziroda alapítója és vezető tervezője folyamatos szakmai segítséget és támogató hátteret biztosított a hallgatók számára miközben a csapat a helyi közösség által kiválasztott alapkoncepciót finomítva végül készre csiszolta a terveket a helyiek által hiányolt funkciók mentén.

Fotó: Kelemen Gergő Photography
A közösségi tervezés során többször is felmerült az igény, hogy a helyi fiataloknak szükségük lenne egy saját, kuckósabb térre. Így megfigyelhető, hogy a kialakult közösségi térben a mozi lépcsői a túloldalon játékosan a szintvonalnál egy lépcsőfokkal lejjebb ereszkednek és érzetre jobban bezárnak. A csapat szerette volna valamilyen módon bekapcsolni a területen alapvetően rendelkezésre álló sportályát is a közösségi térbe. Ennek köszönhető a sima padozat, ami akár három-négy embernek ad egyszerre lehetőséget jógázásra. De ez a tér a fiatalok lépcsőjéről nézve akár mini színpadként is tud funkcionálni, vagy ahogy az az átadón is történt, pár paddal önálló beszélgetős térré is alakulhat.
A tér negyedik funkciója a közösségi lét motorjáról, a közös étkezésről szól. Fontos volt a helyiek számára, hogy legyen egy hely, ahol sokan le tudnak ülni, együtt lenni és együtt enni. Ezzel a nagy asztalos térrel zárul be a tér. A hatalmas asztalt egy csodálatos régi tölgyfa asztallapból építette újjá a KTT csapata, amit a falu régebben egy turistaházból örökölt. Az árnyékolás szintén fontos aspektus volt, ennek a szükségességét már az építés hetében is mindenki a saját bőrén tapasztalhatta, hiszen nem túlzás azt mondani, hogy minden nap reggeltől estig, a tűző napon serénykedtek egyetemisták, mentorok és helyiek, annak érdekében, hogy a tér a tervezett időben elkészüljön. Hogy ez a jövőben ne jelentsen gondot, a szerkezet egy fehér Raschel-háló árnyékolót kapot, amit huzalozással egyúttal egy őszi szőlő telepítésre is előkészítettek a fiatalok. A tervek szerint idővel ez ad majd természetes árnyékot az egész szerkezetnek.

Fotó: Kelemen Gergő Photography
“A Stég névre keresztelt szabadtéri közösségi tér minden ízében közösségi: a tervezésétől az építéséig a helyi közösségről szólt, sőt nélkülük el se készülhetett volna! Az előkészületektől, a fa megmunkálásáig minden munkában volt kire számítani, mindig jött segítség.” – mondta Kovács Vanda
A KTT az elmúlt évek során Baranya megye több településén – Magyaregregyen, Martonfán és Szászváron – valamint Diósjenő és Nógrád falvaiban is végzett közösségi tervezések mentén lezajló építéseket, amelyek eredményeként szabadtéri közösségi terek, ifjúsági tanulási terek jöttek létre az ország különböző pontjain. A program harmadik évfolyama által készített építményegyüttes számszerűen a hatodik olyan közösségi tér, ami a KTT keretében valósult meg az országban.
Bővebben a programról ezen a linken!