HÍREK
A Rovatból

Karsai László: Sulyok Tamás apja náci szimpatizáns volt

A történész szerint nem igaz, hogy a népbíróság halálra ítélte volna Sulyok Lászlót. Viszont 1944-ben egy szélsőségesen németbarát párt megyei vezetője volt.


Az államelnök apja csak egy szimpla náci szimpatizáns, szélsőjobboldali és antiszemita vidéki ügyvéd volt, nem a kommunista terror ártatlan áldozata – írta Karsai László a hvg360-on megjelent írásában.

Az ügyet a történész azért vette elő, mert Sulyok még az alkotmánybíróság elnökeként úgy nyilatkozott: apját 1946-ban távollétében halálra ítélte a népbíróság. Az ok szerinte az volt, hogy székesfehérvári válóperes ügyvédként elvállalta egy olyan asszony ügyét, akinek a férje később a város párttitkára lett. Szerinte az apja csak úgy tudta elkerülni a kivégzést, hogy tíz évig az ország másik felében bujkált.

Karsai szerint ennek azonban nincs valóságalapja.

„Sulyok Tamás vagy rosszul tudja, vagy hazudik. Édesapját, Sulyok László székesfehérvári ügyvédet soha, senki, legkevésbé a népbíróság nem ítélte halálra. Az igaz, hogy elkezdett bujkálni, de nem 1946-ban, és nem az állítólagos halálra ítélése után, hanem már 1945 tavaszán, közvetlenül a felszabadulás után”

– fogalmaz az elsősorban a holokauszt kutatásában elismert történész.

A hatóságok azért figyeltek fel rá, mert 1944. június 17-én a Fejérmegyei Napló Zászlóbontás címmel közölte Sulyok, a Magyar Nemzeti Szocialista Párt Fejér megyei vezetőjének a cikkét. Ebben az ország német megszállását ünnepli azzal, hogy 1944 március végén „végre levegőhöz jutottunk”. A háború után ezért dönthetett úgy, hogy jobban jár, ha elbújik. Ugyanakkor – állítja Karsai – ezért a cikkért aligha ítélték volna halálra, legfeljebb néhány hónap börtönt kapott volna.

Sulyok több ügyvéd kollégája később azt vallotta, hogy a cikk szerzőségét a gyanúsított már annak idején sem vállalta, kettőjük szerint azt egy cisztercita nyilas pap írhatta Sulyok neve alatt. Karsai szerint viszont ügyvéd barátai csak ezzel akarták Sulyok bőrét menteni.

„Most már csak egyetlen kérdés vár tisztázásra: tudja mindezt az apjáról dr. Sulyok Tamás főbíró, az új államelnök, vagy nem? Ha tudja, akkor tudatosan hazudik, hamisít, legendát gyárt nemzetiszocialista apja állítólagos halálra ítéléséről.

Vagy csak egy nagyon könnyen megtéveszthető, naiv emberről van szó, aki mindent elhisz, amit szülei és/vagy idősebb testvérei neki (be)mesélnek? Neki, mint képzett jogásznak, akinek ismerősei között talán még történészek is vannak, könnyű lett volna ellenőrizni, hogy édesapja neve szerepel-e az 1945 után halálra ítéltek mintegy 500 fős névsorában. Jobb lett volna, ha mielőtt elkezdi terjeszteni, hogy apját a gonosz kommunista népbíróság halálra ítélte, és szegénynek tíz évig kellett bujkálni, először megpróbál utánanézni annak, hogy milyen politikai nézeteket vallott dr. Sulyok László székesfehérvári ügyvéd 1945 előtt”

– írja cikkében Karsai László.

Sulyok Tamás 90-es évek eleji üzleteiről egy korábbi cikkünkben írtunk:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Ferenc pápa temetésének napja nemzeti gyásznap lesz Magyarországon
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint a Szentatyát méltán nevezték a béke emberének, hiszen ha valaki mindent megtett a békéért, akkor az a pápa volt.


"A kormány döntést hoz arról, hogy

Ferenc pápa temetésének napját nemzeti gyásznappá nyilvánítja"

- mondta a kormány.hu-nak a pápa halálhíre kapcsán Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Ez megfelel a hagyományoknak és kifejezi a nemzet háláját a Szentatya iránt és a nemzet gyászát - közölte.

A KDNP elnöke azt közölte, hogy megrendülten értesült a Szentatya halálhíréről. "Magyarország hálás lehet a Szentatyának, nemcsak a katolikusok, hanem minden magyar, hiszen háromszor is fölkereste a magyarságot. Nemzeti kegyhelyünkre, Csíksomlyóra jött el erdélyi látogatása során, majd Budapestre, az Eucharisztikus Kongresszusra, később pedig egy apostoli látogatásra Magyarországra" - idézte fel.

Amikor értesült a halálhírről, mind a magyar köztársasági elnök, mind a miniszterelnök kondoleáló levelet küldött a camerlengónak, Kevin Joseph Farrell bíborosnak a protokolláris hagyományoknak megfelelően.

Semjén Zsolt szerint a Szentatyát méltán nevezték a béke emberének, hiszen ha valaki mindent megtett a békéért, akkor az a pápa volt.

"Magyarország kormányának elkötelezettsége a béke iránt találkozott az ő béketörekvéseivel, mindenben támogatta azt, hogy végre béke legyen, és a fegyverek helyett a diplomácia vegye át az események irányítását" - mondta a miniszterelnök-helyettes.

Semjén Zsolt arról is beszélt, milyen kiváló kapcsolatot ápolt a pápa a magyarsággal. "Ferenc pápát mély kapcsolat kötötte a magyarsághoz. Argentínában magyar apácák között dolgozott, ezért amikor találkozott egy magyarral, akkor mindig magyarul mondta, hogy "Isten éltesse!" Mindig nagy szeretettel volt a magyarság iránt, ami kifejezésre jutott az apostoli látogatása során is. Ő maga mondta: nagyon mélyen megérintette az a szeretet, ahogy a nemzet fogadta" - mondta a politikus.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Hogyan halhatott meg Ferenc pápa?
A Blikk egy vatikáni forrásból úgy tudja, hogy Ferenc pápa hétfő reggel lett rosszul otthonában, a Szent Márta házban, ezért kórházba akarták szállítani. Hivatalos információ továbbra sincs.


Ferenc pápa egészségi állapotáról tudni lehetett, hogy az elmúlt időszakban súlyos tüdőgyulladással küzdött, és öt hetet töltött a római Gemelli kórházban, ahonnan március 23-án távozhatott. Orvosi tanácsra két hónapos lábadozási és légzőterápiás időszakon ment volna keresztül. Halálának körülményei azonban egyelőre ismeretlenek.

A Blikk egy vatikáni forrásból úgy tudja, hogy Ferenc pápa ma reggel lett rosszul otthonában, a Szent Márta házban, ezért kórházba akarták szállítani. A szentatya azonban még a liftben elhunyt – közölte a hitelesnek tűnő informátor, ám ezt az információt más forrásból még nem tudtuk megerősíteni, a Vatikán pedig hivatalosan egyelőre még nem közölte a pápa halálának részleteit.

A hvg.hu az olasz Ansa hírügynökségre hivatkozva azt írja, hogy agyvérzés lehet az egyik oka Ferenc pápa reggeli váratlan halálának. Jól értesült forrásokra hivatkozva azt közölték, hogy a pápa halála nincs összefüggésben a kétoldali tüdőgyulladással.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
A Vatikán hivatalos közleményt adott ki Ferenc pápa halálának okáról
A közlemény szerint a pápa halálát nem a korábban kezelt súlyos tüdőgyulladás okozta. A váratlan halálát az agyi stroke és szívelégtelenség okozta.


Ferenc pápa halála után 12 órával hivatalos közleményt adott ki a Vatikán a pápa halálának okáról - írja a Sky News.

Ferenc pápa agyvérzésben és szívelégtelenségben halt meg

- közölték.

A Vatikán által közzétett halotti anyakönyvi kivonat szerint az agyi stroke kómához és visszafordíthatatlan szívelégtelenséghez vezetett. Halálának nincs köze a korábbi tüdőgyulladásához - közölték.

Ferenc pápa krónikus tüdőbetegségben szenvedett, fiatal volt, mikor az egyik tüdejét eltávolították. Egészségügyi problémák gyötörték élete utolsó éveiben. Február 14-én a Gemelli kórházba került légúti krízis miatt, súlyos tüdőgyulladással ápolták. Emiatt 38 napig kórházban tartózkodott, de nemrég elhagyhatta az intézményt. Húsvét vasárnapján, egy nappal halála előtt azonban még megjelent, hogy ezreket áldjon meg a Szent Péter téren.

A pápa 88 éves korában bekövetkezett halála után a világ minden tájáról érkeznek a részvétnyilvánítások.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Eldőlt, mikor lehet a konklávé, ahol megválasztják majd Ferenc pápa utódját
A pápaválasztás május 5. és 10. között kezdődhet, a temetés után tűzik ki a pontos dátumot. Csak a 80 év alatti bíborosok szavazhatnak az utód személyéről a titkos konklávén.


Megvan az új pápa megválasztásának várható időpontja.

Május 5. és 10. között tarthatják a pápaválasztó konklávét, ahol a 80 év alatti bíborosok dönthetnek Ferenc pápa utódjáról

– írja a La Repubblica. A pontos dátumot a temetés után jelölik ki, amire péntek és vasárnap között kerül sor.

A titkos szavazást a vatikáni Sixtus-kápolnában rendezik meg, ahol csak azok a bíborosok vehetnek részt, akik még nem töltötték be 80. életévüket. A több mint 250 bíboros közül körülbelül 135-en jogosultak szavazni, közülük 110-et Ferenc pápa nevezett ki az elmúlt tíz évben. Az ő személyük visszatükrözi Ferenc felfogását a nyitottabb és befogadóbb katolikus egyházról.

A La Repubblica az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis alapján következtette ki a konklávé időpontját.

A liturgikus szabályozás szerint a pápaválasztásnak a hivatalban lévő egyházfő halálát követő 15. és 20. nap között kell elindulnia. Ferenc pápa húsvéthétfőn hunyt el.

A vatikáni Szent Péter téren hatalmas tömeg gyűlt össze, hogy búcsút vegyen az elhunyt egyházfőtől. Sokan gyerekekkel érkeztek, több zászló is feltűnt a téren – köztük a palesztin és a brazil lobogó is. Zarándokcsoportok együtt imádkozták a rózsafüzért.

A közös ima végén, amit Mauro Gambetti bíboros vezetett, nagy taps tört ki a téren. A szertartáson jelen volt Raffaella Petrini nővér, a Vatikánvárosi Állam Kormányzóságának főtitkára és Alessandra Smerilli nővér is.

A pápa halálhírére különszámot adott ki az Osservatore Romano. Több mint ezer példányt nyomtattak, ezek pillanatok alatt elfogytak. A Szent Péter téren egy utcai lámpa köré gyűltek az emberek, ahol az ingyenes kiadványt osztották. Sokan vártak még további 200 példányra, amit fél órán belül ígértek.

A nemzetközi sajtó már találgatja, ki lehet Ferenc pápa utódja.

A lehetséges jelöltek között említik Erdő Péter budapest-esztergomi érseket is, ugyanakkor többen Luis Antonio Tagle bíboros, „az ázsiai Ferenc” megválasztását tartják valószínűbbnek.

Forrás: hvg.hu, La Repubblica


Link másolása
KÖVESS MINKET: