"Minket már nem emberszámba, csak darabszámba vesznek" – hajléktalanokat kérdeztünk az új tiltó rendeletről
"Mutasd már meg a képet, amit csináltál rólam, hetek óta tükörbe se néztem" – kéri Ferenc. A nagy szakállú, sebhelyes arcú férfi saját bevallása szerint 55 éves, de sokkal többnek néz ki.
A Blaha Lujza téri aluljáróban vagyunk, amit sokan a hajléktalan lét legaljának, a végállomásnak tartanak. De kérdés, meddig lesz ez így: ma lépett életbe az új jogszabály, amely háromszori figyelmeztetés után elzárással bünteti az életvitelszerű közterületen tartózkodást. Annyi biztos, hogy itt bőven lesz dolguk a rendőröknek, ha ezt keresztül akarják vinni.
Ferenc négy éve került az utcára a lakásmaffia miatt, előtte évtizedekig az építőiparban dolgozott, de otthona után nem sokkal a munkáját is elvesztette. Ráadásul egyre többször nézett a pohár fenekére, ami szintén nem javított a helyzetén
Miután hajléktalanná vált, rögtön bejelentkezett a Dankó utcai szállóra, de hat héttel ezelőtt konfliktusba került egy másik lakóval, ezért kitiltották. Ez elég gyakori: elmondása szerint mindennaposak az összetűzések, és a dolgozók minimális toleranciával járnak el, ha ilyet látnak.
"Egyszerűen nekem támadt, meg akart ütni, én meg önvédelemből a földhöz vágtam. 5 másodpercen belül ott volt egy szociális munkás, és kirúgott"
– idézi fel, mi történt. Ezért nem tehetett mást, maradt az utca: a Blahára korábban is kijárt már csikket szedni napközben, azóta pedig az éjszakákat is itt tölti. Sosincs egyedül, de azt mondja, nincsenek itt barátai, legfeljebb köszönőviszonyban van a többiekkel – vagy abban se.

A szabálymódosításról először a rendőrök szóltak neki, de egyébként is azt tervezte, hogy visszamegy a Dankó utcába. Azóta a kitiltása is lejárt, így elvileg nincs akadálya a dolognak. Mint mondja, ott jobb az élet: bár nagyon nehéz kibírni a többieket, legalább van tető a fejük felett, és adnak napi háromszor enni.
Pár méterrel arrébb a fal mellett, a pokrócokon ülő Pali másképp gondolja. Bár múlt héten minden pénzét – 1500 forintot – és iratát ellopták, miközben aludt itt az aluljáróban, szerinte a szállón sem jobb a helyzet semmivel.
"Férőhely lehet, hogy van, de az emberek többsége annyira koszos és büdös, hogy egyszerűen nem lehet megmaradni egy légtérben velük. Rengeteg a csótány és a poloska, össze-vissza csípnek azok is, rólam is csak nemrég múltak el az elfertőződött sebek. Állandóak a lopások, a szocmunkások pedig úgy beszélnek az emberrel, mint a kutyával, csak mert hatalmuk van."
Amíg nem biztosítanak emberhez méltó ellátást, szerinte nem elvárható, hogy bárkit arra kötelezzenek, hogy az utca helyett azt válassza.
"Minket már nem vesznek emberszámba, csak darabszámunk van – megkapják utánunk a fejenként járó apanázst, aztán mehetünk a fenébe."
Ráadásul gondot jelent az is, hogy tüdőszűrő papír nélkül senkit nem engednek be, ő pedig már napok óta vár a sajátjára – mivel ezt időről időre kötelezően meg kell újítani. De neki sincs más választása: vissza kell mennie.

Kedden vagy szerdán jöhet a nagy razzia
Elküldtük kérdéseinket az ORFK Kommunikációs Szolgálatának arról, hogyan készül a rendőrség szervezetileg a ma életbe lépett változásokra, hány járőr dolgozik emiatt pluszban, és terveznek-e a következő napokban tömeges akciót az utcán élőkkel szemben, amiről több hír is megjelent a sajtóban.
Választ későbbre ígértek, egy neve elhallgatását kérő rendőrségi forrásunktól viszont megtudtuk, külön túlórás akciókat szerveznek emiatt. Alapból is rendeltek be rá embereket a szabadidejükből, de szerinte lassan már ott tart a dolog, hogy ezt kimaxolják – így a szabadságon lévőket is be kell majd hívni, ami pedig eddig szent és sérthetetlen volt.
Ő személy szerint az eheti két szabadnapjából az egyiket biztosan bukta, de jó esélyt lát arra, hogy a másikat is.
Ami a hajléktalanokkal szembeni konkrét fellépést illeti: forrásunk nem beszélt olyan rendőrrel, aki támogatná. Egy részük az embertelenséggel nem rét egyet, a többiek pedig azt nem értik, miért nekik kell a fedél nélkül élőkkel foglalkozniuk, amikor erre ott vannak a szociális munkások.
Az intézkedéssel kapcsolatban viszont egyelőre teljes a káosz: bár a rendőrség belső számítógépes rendszerében már van egy külön modul erre, ez még nem működik.
Az viszont gyakorlatilag biztos forrásunk szerint, hogy lesz nagyszabású razzia: szerdán biztosan, de az sem kizárt, hogy már kedden – ő erre készül.
FRISSÍTÉS – az ORFK-tól ezzel kapcsolatban a következő választ kaptuk: "A – kifejezetten nehezen értelmezhető – tömeges razziára irányuló kérdése tekintetében rá kell mutatnunk, hogy ilyen tartalmú bejelentést a rendőrség nem tett, sajtóhíreket pedig nem kommentál."

Farkas Barnabás, a Dankó utcai MET Fűtött Utca szociális munkása nem hivatalos forrásokból szintén így tudja. Nagyobb rohamra viszont nem készülnek, mivel ők így is folyamatosan az elvileg teljes kihasználtságuk felett üzemelnek.
Nyáron ez elvileg 100 fő, ami helyett rendszeresen 130-140 embernek adnak szállást, telente pedig 130 fő helyett sokszor 200-nál is többen vannak.
Ők viszont senkit nem küldhetnek el: aki fedélért jelentkezik náluk, valahogy meg kell oldaniuk az elhelyezését. Valószínűleg ebből – illetve az óriási túlzsúfoltságból – adódhat sok nézeteltérés is, ami aztán a bentlakók kitiltásához vezet.
A tüdőszűrési papírokkal kapcsolatban Farkas elmondta: náluk eleve van egy 3 napos türelmi időszak, és aki már volt vizsgálaton, csak még nem kapta meg róla az igazolást, annak nem hiszi, hogy gondja lehet a beengedéssel.
Az viszont szerinte is nagyon jó kérdés, mi lesz azokkal, akik nem mentek át a tüdőszűrésen, hiszen őket semmiképp nem tudják beengedni, azonban az új szabályozás szerint ugyebár már az utcán sem tartózkodhatnak legálisan.
Valószínűleg komoly fejtörést okoz majd a rendőröknek, mit kezdenek a helyzettel, ha az igazoltatott illető azt mondja: menne ő szállóra, de nem engedik be.
Erről egyelőre – úgy tűnik – senki nem tud semmit.