Veszélybe került a sérült idegrendszerű, nem beszélő gyerekeket tanító speciális iskola – adományoktól függ a fennmaradása
A budapesti Bóné András Kommunikációs és Fejlesztő Iskola az országban egyedülálló, mivel elsőként kezdett alternatív kommunikációt tanítani központi idegrendszeri sérült, nem beszélő és súlyosan mozgáskorlátozott gyermekeknek és fiataloknak, hogy ők is kommunikálni tudjanak speciális eszközök és képek, jelek segítségével.
Már több mint 35 éve működnek a Bliss Alapítvány fenntartásában, először módszertani központként, majd 2017-től iskolaként. Ma is kevés olyan intézmény van az országban, amely ezzel foglalkozik, és egyetlen másik sem, amelynek központi eleme a kommunikáció-tanítás, és az egész oktatása erre épül.
Ezért az ország különböző területéről fordulnak a Bliss Alapítványhoz a beszélni nem tudó gyermekeiket nevelő családok, még úgy is, hogy nagy áldozatokat kell hozniuk érte. Ezeket az erőfeszítéseket az iskola azzal próbálta támogatni, hogy az oktatást az tanulóknak ingyenesen biztosította, amíg csak tudta.
Azonban az utóbbi években a gazdasági környezet megváltozott, a támogatások, pályázati lehetőségek vészesen megfogyatkoztak, az iskola léte veszélybe került. Így elkerülhetetlenné vált a költségtérítés (havi 20, majd havi 35 ezer forint/tanuló) bevezetése, amit a családok nehezen, de valahogy még ki tudtak gazdálkodni.
Sajnos ez olyan óriási anyagi teher, amit önerőből nem tudnak kigazdálkodni, az önkormányzatok pedig nem tudtak segítséget nyújtani, a szülők ezért megkeresték a Klebersberg Intézményfenntartó Központot is.
A legtöbb helyről elutasító választ kaptak, az egyik tankerület azonban néhány napja pozitívan reagált: azt írták, hogy mivel a hozzájuk tartozó gyerek tanköteles és csak a szóban forgó iskolában kaphat megfelelő ellátást, havi 121 ezret átvállalnak a 156 ezer forintos tandíjból – vélhetően azért ennyit, mert a maradék 35 ezer forintot eddig is vállalniuk kellett a szülőknek.


Egy másik család pedig már korábban összegyűjtötte adományokból a szükséges összeget, így jelenleg 2 diák taníttatása tűnik megoldottnak szeptembertől. A maradék 16 gyerek sorsa azonban továbbra is kérdéses. A szülők a fenti pozitív példára hivatkozva újra próbálkozni fognak a tankerületeknél, de ezzel párhuzamosan adománygyűjtő akció is indult.
Trexler Eriktől, a Bliss Alapítvány ügyvezetőjétől megtudtuk, mostanáig 690 ezer forint gyűlt össze, de bíznak benne, hogy a hátralévő időben felpörög a kampány. Az egyéni adományok mellett cégeket is megkeresnek, hátha akad olyan, aki a CSR keretéből finanszírozni tudja egy-egy diák éves tandíját, tulajdonképpen „örökbe fogadva” őt.
Bár a fő cél a teljes összeg előteremtése, már az is nagy segítség lenne, ha nagyjából a kétharmada összegyűlne: ebben az esetben a szülőknek jóval kisebb tételt kellene kigazdálkodniuk havonta, illetve a tankerülettől is elég lenne alacsonyabb támogatást igényelniük
– írja közleményében az alapítvány.
Korábban készült egy rövid videó is az intézmény munkájáról, ezt itt lehet megnézni:
"Több ötletünk is van, hogy milyen új szolgáltatások felépítésével tud az iskola önfenntartóvá válni hosszú távon, azonban ehhez némi időt kell nyernünk. Ezért fordulunk Önökhöz, hogy kérjük, ha módjukban áll, segítsenek megmenteni ezt a kivételes létesítményt" – fogalmaznak a fenntartók.
Ha lehetőséged van rá, az alábbi számlaszámon támogathatod az iskola fennmaradását: 11712004-20070579. Illetve PayPalon is fogadják az adományokat az [email protected] címen.