A kutyát vásárlók nagy része nem tájékozott eléggé
Minden második kutyát kabáttal óvnak a gazdijaik a téli hidegtől, de csak minden hatodik kutyatulajdonos néz utána, hogy a kiszemelt kedvenc tenyésztőjének papírjai rendben vannak-e. Akinek kutyája van, családtagként szereti, de nem minden esetben rendelkezik elég információval arról, hogy milyen körülmények közül származik a kutyus. Többek között erre is rávilágít a Jófogás felmérése.
Az állatszaporítók ellen és a felelős kutya-örökbefogadás mellett tavasz óta kampányt folytató Jófogás most velünk közösen mérte fel a kutyatulajdonosok tudatosságát. Kíváncsiak voltunk többek között arra is, hogy mennyire vagyunk tisztában azzal, kedvencünk honnan származik és milyen körülmények között tartották. Az online felmérésben összesen 1744-en vettetek részt - ezúton is nagyon köszönjük mindenkinek, aki szánt pár percet a kérdőív kitöltésére. A felmérés nem reprezentatív, de sok érdekesség kiderült belőle.
Kutya örökbefogadása vagy vásárlása esetén nagyon sok szempontot kell figyelembe venni. Egy-egy leendő gazdi azonban hajlamos egy népszerű fajta mellett dönteni anélkül, hogy alaposan utánajárna a kutya és az eladó hátterének, vagy épp a létesítménynek, ahol tartják.
A Jófogás 2020-ban számos módon állt ki a felelős örökbefogadás mellett, amelynek egyik legfontosabb része a vásárlói vagy örökbefogadói tudatosság, amellyel az állatszaporítók ellen is felveszik a harcot. E célból készítették az Országos Menhelytérképet és egy különleges nyomtatott és digitális kiadványt is.

Közösen végzett online felmérésünk rávilágít arra, hogy mely területeken lehet szükség nagyobb odafigyelésre. Kiderült például, hogy a kutya kiáválasztásához a legfontosabb szempontként 76%-kal, a kutya személyiségét jelölték meg a válaszadók, míg a kötelező oltást a megkérdezettek 47%-a, a kutya okmányait a 31%-a, az eladó papírjait pedig csupán a 17%-a tartja lényegesnek. Hogy az eladó papírjainak ellenőrzése csak minden hatodik embernek fontos azért is elgondolkodtató, mert ez a lépés segíthet megbizonyosodni arról, hogy nem állatszaporítóval van dolgunk.
A tenyésztőnél vásárló gazdik 60%-a 100 ezer forint alatt vett kutyát, holott a hivatásos tenyésztőknél ennyiért általában nem lehet fajtatiszta kutyát kapni. Ugyanakkor arra is fontos felhívni a figyelmet, hogy a menhelyeken is vannak jó állapotban lévő, fajtatiszta kutyák.
Még egy komolyabb ellentmondásra is fény derült: a válaszadók 97%-a ugyan nagyon fontosnak tartja, hogy meggyőződjön róla, hogy nem szaporítóval van dolga, de nem egyértelű, hogy ezt hogyan is teszik meg, ha az eladó papírjainak ellenőrzését már csak mindössze 17%-uk, a kutya hivatalos papírjainak ellenőrzését 31%-uk, míg a tartásának körülményeit, addigi lakhelyének felmérését 33%-uk tartja fontosnak.

„Hiába kedves, barátságos vagy épp szerethetően kajla az adott kutya, ha állatszaporítók karmaiból, esetleg súlyos betegséggel vagy genetikai rendellenességgel kerül az otthonunkba, megvásárlásával az állatszaporítók tevékenységét támogatjuk. Minél tájékozottabbak és alaposabbak vagyunk, annál kisebb az esélye, hogy olyantól vásárolunk, akinek egyetlen célja minél több értékesíthető állat létrehozása, mindenféle kontroll és szakmai irányelvek mellőzésével.
A szaporítók csak a bevételi forrást látják az állatokban. Nem törődnek a genetikai betegségekkel, oltásokkal, chippel, de még az állatokhoz méltó tartással sem.
Az állatszaporítók kitiltása óta azon is dolgozunk, hogy minél több ember figyelmét felhívjuk erre a jelenségre” – emelte ki Palocsay Géza, a Jófogást működtető Adevinta Classified Media Hungary Kft. ügyvezetője.
Az állatszaporítók tevékenységével kapcsolatban is vannak tudásbéli hiányosságok: minden negyedik válaszadó nem tudja, hogy az állatszaporító telepről kiszemelt kutyák nem rendelkeznek oltásokkal, illetve azzal, hogy ha sokkal olcsóbban vásárolunk fajtatiszta kutyát, akkor valójában az állatkínzást támogatják.
Jó hír, hogy a kitöltők túlnyomó része tisztában van azzal, hogy a kölyökkutyát 8 hetes korukig az anyjuk mellett kell tartani, viszont azt már csak négyből három ember tudja, hogy kutyát csak oltással és chippel lehet továbbadni.

A Jófogás arra is rákérdezett, hogy a kutyatulajdonosok mennyire tekintik családtagnak a kutyájukat. 54%-uk még egy nagyobb utazás során sem hagyja magára a négylábút, hanem inkább magával viszi.
Minden második kutyát kabáttal is óvnak a hidegtől, míg négyből három sokszor különleges jutalomfalatnak is örülhet. 41%-uk kutyakozmetikushoz, 38%-uk kutyasuliba is rendszeresen jár, 18%-uk pedig még születésnapi tortát is kap.

Ebből is látszik, hogy alapvetően gondos, szerető gazdikról van szó, még ha az állatszaporítók és -tenyésztők közötti különbségekkel kapcsolatban fény is derült néhány tudásbéli hiányosságra. Legyünk tehát óvatosak, figyeljünk az árulkodó jelekre! Ha pedig esetleg valamiért nem vagyunk biztosak az eladóban, kérjük szakmai szervezetek segítségét, véleményét!