6 nő, akik már a 19. században is éltek
Belegondoltatok, hogy már 15 év telt el, mióta beléptünk a 21. századba? És mi a helyzet azokkal, akik 115 év alatt már két századváltást is megéltek? Igen, vannak ilyenek: féltucat nő él ugyanis jelenleg a Földön, akik még látták a 20. század hajnalát. De mi a története ezeknek a rendkívüli nőknek, akiknek sikerült a 19. század végétől egészen a mai napig velünk maradniuk?

Név: MISAO OKAWA
Ország: Japán
Születésnap: 1898. március 5.
Misao Okawa az ellenőrzött adatok alapján jelenleg a legidősebb nő a világon, és a valaha élt legidősebb nő Japánban. Idén márciusban ünnepelte 116. születésnapját. Okawa, aki egy idősek otthonában él Osakaban, akkor született, amikor még Viktória királynő ült Anglia trónján, és javában dúlt a spanyol-amerikai háború. 83 éve özvegy, ugyanis a férje még 1931-ben meghalt. Mik az ő titkai a hosszú élethez? Jó gének, sok alvás, testmozgás (rendszeres guggolásokat csinált még 102 évesen is), és sushi. „Egyél, aludj, és hosszú életet fogsz élni” - mondta Okawa.
„Mrs. Okawa háromszor étkezik egy nap, és mindig alszik 8 órát.” - mondta annak az idősek otthonának az igazgatója, ahol a világ legidősebb nője töltötte az elmúlt 18 évét. Okawa 1919-ben ment férjhez, három gyermeke született, akik közül kettő még mindig él - mindketten a 90-es éveikben járnak. Rajtuk kívül még négy unokája és hat dédunokája van.

Név: GERTRUDE WEAVER
Ország: USA
Születésnap: 1898. július 4.
Az Okawát korban követő hölgy neve Gertrude Weaver, ő Amerika legidősebb nője. Gertrude 1915-ben házasodott meg, négy gyermeke született, akik közül egy fia él, most a 90-es éveiben jár. A Time magazin szerint Weaver heti elfoglaltságai között van a manikűrözés, a Biblia tanulmányozása, és kerekesszék tánc is, amit heti háromszor csinál. „Kerekesszékkel táncolunk,mivel nem tudunk felállni többé” - mondta Weaver, akit egyébként rendszeresen látogatnak a barátai és unokája, a 78 éves Gradie Welch. „Ő egy nagyon szerető és jószívű nagymama” - mondta az unoka Gertrude-ról.
Arra a kérdésre, hogyan élt meg ilyen hosszú kort, elmondta, a kulcs a kedvesség. „Bánj olyan jól másokkal, ahogy szeretnéd, hogy veled bánjanak” - nyilatkozta a Time-nak. Azt mondja, az erős hit is segít. „Követned kell Istent. Senki mást ne kövess, csak Őt. Légy engedelmes, tartsd be a törvényeket és ne aggódj semmi miatt. Én követtem őt hosszú éveken át, és még mindig nem fáradtam bele.”

Név: JERALEAN TALLEY
Ország: USA
Születésnap: 1899. május 23.
Ez év elejéig, míg be nem bizonyosodott, hogy Gertrude Weaver a legidősebb asszony Amerikában, Jeralean Talley volt nyilvántartva így, és mint a második legidősebb nő a Földön. Eredeti nevén Jerelean Kurtz egy 11 gyermekes családban született Montroseban. Korai éveit egy farmon töltötte gyapot- és mogyorószedéssel. Jobb gazdasági lehetőségek miatt 1935-ben Inksterbe költözött. Itt hozzáment Alfred Talleyhez, akitől egy gyermeke született, Thelma. Három unokája, tíz dédunokája és négy ükunokája van.
Lánya szerint Talley hosszú életének titka, az aktivitás. Egészen a közelmúltig rendszeresen játszott kaszinókban, 104 éves koráig bowlingozott, és ő maga nyírta a füvet még 105 évesen is. Ezenkívül minden évben horgásztúrára megy egy barátjával. „Vicces, nagyon jó a közelében lenni. És nagyon szeret enni.” - nyilatkozta Talley 23 éves ükunokája, aki azt is elmondta, hogy Talley mama tanította meg őt az Arany Szabály szerint élni, vagyis arra, hogy bánj úgy másokkal, ahogy szeretnéd, hogy veled bánjanak. Ez az ő életfilozófiája is.

Név: SUSANNAH MUSHATT JONES
Ország: USA
Születésnap: 1899. július 6.
Az Alabamaban született, szintén 11 gyerekes családban felnőtt „Miss Susie” Mushatt Jones 1923-ban költözött New Yorkba, ahol mind a mai napig él. Miután leérettségizett egy alabamai magániskolában, a szüleinek nem volt pénze a főiskolára, ezért költözött New Yorkba, a harlemi reneszánsz korai szakaszában. Ő is megházasodott, de elvált, gyereke pedig nem született. Gazdagabb családok gyerekeire vigyázott 1965- ös nyugdíjba vonulásáig.
„Nagyon kedves nő, aki élvezi az életet” - mesélte Lavilla Watson, Jones unokahúga. Watson azt is elmondta, hogy nagynénje, aki immár 12 éve vak, segített neki és nővéreinek főiskolára menni. „Azt akarja, hogy mindenki menjen főiskolára” mondta. Egy másik unokahúga, Selbra szerint Jones bőkezű volt családjával, viszont egyik gyengéje a fehérneműk voltak, amire sosem sajnálta a pénzt.” Egy alkalommal, amikor EKG-ra ment, az orvosok és nővérek meglepődtek, miután meglátták rajta a csinos fehérneműjét. Erre ő csak ennyit mondott: ”Soha nem lehetsz túl öreg ahhoz, hogy divatos cuccokat hordj”. Soha nem dohányzott, se nem ivott, de az étkezése korántsem volt egészséges. Unokahúga szerint szereti a barbequet, a szalonnát, és ha bármelyiket is elveszed tőle, szemrehányást fog tenni.

Név: BERNICE MADIGAN
Ország: USA
Születésnap: 1899. július 24.
Bár Bernice Madigan a 19. században született, képes lépést tartani a 21.századi technológiával. Fent van Twitteren és Facebookon is. Utóbbi oldalon egy korábbi bejegyzéséből kiderül, hogy a portál nem engedte neki kiválasztani a születési évét, ezért a legkorábbi lehetséges évet, 1905-öt jelölte be. 1918-ban költözött Washingtonba, ahol 90 évig élt. Itt találkozott férjével, Paullal, akivel 50 évig voltak házasok.
A Boston Globe cikke alapján Madigan azt mondta barátainak, a hosszú életének egyszerű képlete: gyereknélküliség, stressznélküliség, és egy kiskanál méz mindennap. Minden reggelét egy gofrival, azon banánnal és mézzel, fánkkal és egy csésze kávéval kezdi. Szeret tévét nézni, olvasni és rejtvényt fejteni. „Ő még mindig nagyon éleseszű, ami lenyűgöző ebben a korában” - mondta róla egy szomszédja.

Név: EMMA MORANO
Ország: Olaszország
Születésnap: 1899. november 29.
Európa legidősebb élő asszonya, Emma Morano alig egy hónappal a XIX. század vége előtt született. Hihetetlenül hangzik, de még mindig egymagában él Észak-Olaszországban, önállóan gondoskodik magáról és a házáról. Morano volt az első gyermek nyolc testvére közül, akiket egyébként mind túlélt. 1926-ban ment férjhez, egy gyermeke született, aki alig 6 hónapos korában elhunyt. Ezt követően különköltöztek férjével, de soha nem váltak el. Nyugdíjba vonulása előtt egy bentlakásos iskolában dolgozott, egészen 75 éves koráig.
Arra a kérdésre, hogy mi a hosszú életének titka, először a naponta ivott, saját készítésű brandyjét említette. Szerinte fontos szerepet játszanak az étkezési szokásai is – beleértve egy nyers tojást minden nap. „Reggelire kétszersültet eszem, tejjel vagy vízzel, aztán eszem két tojást, egy nyerset és egy főttet, ahogyan az orvos ajánlotta, amikor 20 éves voltam. Ebédre tésztát eszem darált hússal, vacsorára pedig csak egy pohár tejet iszom.” A hosszú élet másik fontos tényezője szerinte az alvás: mindennap este 7-kor fekszik és reggel 6 óra előtt kel.
(Via USA Today)
Ha érdekes volt a cikk, nyomj egy lájkot!