5 érv, hogy miért ajánld fel adód 1%-át
Mikor találkoztatok utoljára adó 1% felajánlására buzdító reklámmal? A következő hetekben várhatóan egyre gyakrabban fordulhat ez elő, aminek oka egyszerű: közeleg a személyi jövedelemadó-bevallás határideje, idén május 22-e. Bár évről-évre nő a rendelkezések száma, mégis az adózók csak kevesebb mint fele ajánlja fel adója 1%-át.
2017-től az adófizetők jó részének a NAV készíti el szja-bevallását. Ez ugyan könnyebbséget jelent az adózóknak, de így sokan megfeledkezhetnek az 1+1 százalékos felajánlásról, mivel a NAV által készített bevallásnak nem része az 1% -os nyilatkozat. Erről külön kell rendelkeznie annak, aki élni szeretne ezzel a lehetőséggel.
A tavalyi évben például háromnegyed részben ajánlották fel azon adózók az 1%-ukat, akik maguk készítették el a bevallásukat. Ezzel szemben a NAV által készített adóbevallások csak kevesebb mint egyharmadához tartozott 1%-ról rendelkező nyilatkozat. Ez a különbség épp azzal magyarázható, hogy ha a NAV végzi el az adminisztrációt, sok adózó megfeledkezik róla, hogy külön figyelmet fordítson az 1% felajánlására. Ha a Ti adóbevallásotokat a NAV készíti el, akkor érdemes különösen odafigyelnetek, rendelkeztetek-e az adó 1%-otokról. Ha kétségetek merülne fel, miért is ajánljátok fel adótok 1%-át, összegyűjtöttünk nektek 5 érvet.
Kíváncsiak vagyunk, hogy szoktatok-e támogatni civil szervezeteket. Ha igen, milyen módon, és szoktatok-e rendelkezni adótok 1%-ával?
Segítsetek nekünk, töltsétek ki rövid kérdőívünket! A kérdőívünket ITT tudod kitölteni!
1. Minden egyes 1% számít!
A civil szervezeteknek nagy segítség az adózók 1%-os támogatása. Az adó 1%-ot felajánlók átlag 4000 forinttal támogatják munkájukat. Sok kicsi sokra megy - így ha sokan jelölnek meg támogatottként egy-egy szervezetet, akkor máris olyan összeggel gazdálkodhatnak, amiből komolyabb projektek is megvalósíthatók. A civil szervezeteknek egyébként is komoly kihívást jelent a forrásgyűjtés, pedig a támogatásnak mindig lenne helye.
2. Csak pár perc az egész!
A nyilatkozat kitöltése csak néhány perc, a civil szervezeteknek azonban annál nagyobb segítség! Sok szervezet oldalán már találhatsz letölthető nyilatkozatokat is, amelyeken már minden szükséges adat szerepel, neked csak mellékelned kell adóbevallásodhoz.
3. Neked nem kerül semmibe!
Az adód 1%-ának felajánlása nem rövidíti meg a pénztárcádat, hiszen nem a családi kasszából kell pénzt felajánlanod, hanem a befizetett adóidból. Ha még nem döntötted el, kinek add az egy százalékot, a regisztrált szervezetek listáját itt találod, de ha további segítségre van szükséged, lentebb összeszedtünk 5 megbízható alapítványt, akiknek bátran felajánlhatod. A rendelkezés módjáról pedig innen kaphatsz bővebb információt.

4. Utánajárhatsz, annak, hogy az adott alapítvány, mire költi a pénzed!
A felajánlók többsége személyes érintettség és megbízhatóság alapján dönt. Érdemes körülnézned a kiszemelt szervezet honlapján, esetleg közösségi oldalán, meggyőződnöd arról, hogy a szervezet valódi programokat nyújt-e valódi embereknek, átláthatóan kommunikál-e egész évben a tevékenységéről.
Ha a számok érdekelnek, több alapítvány és civil szervezet oldalán találhatsz pénzügyi beszámolókat, és követheted, hogy mi történik a támogatásokkal. A közhasznú szervezetek közhasznúsági jelentései egyébként nyilvánosak, ez is egyféle garancia az átláthatóságra.
5. Adakozni jó!
A Karácsony elmúlt. Mi pedig hajlamosak vagyunk arra, hogy minden olyasfajta érzést, mint együttérzés, türelem, szeretet, megértés, békesség ezekre a decemberi ünnepnapokra tartogassuk. Az adománygyűjtő szervezetek és az adakozásra csábító reklámok is mind-mind karácsony táján sokasodnak meg, pedig nem szabadna úgy gondolnunk, hogy segíteni másokon csak bizonyos ünnepek közeledtével illetve alkalmával lehet.
Sajnos a legtöbb ember szezonális jótékonykodó, pedig egész évben találhatunk olyanokat, akiknek szükségük lenne a támogatásra, a segítségnyújtásra. Már adód 1%-ának felajánlása is óriási segítség lehet a szervezeteknek!
Adunk pár tippet, kik vehetik hasznát a felajánlott egy százalékodnak!
Bátor Tábor
A Bátor Tábor Alapítvány már több, mint 15 éve hisz abban, hogy vannak sorsfordító élmények, amik a daganatos és krónikus betegséggel élő gyerekek gyógyulását segítik. Míg 2001-ben még csak 35 táborozóval indult el a Bátor Tábor, tavaly már közel 1000 táborozó, az elmúlt 15 évben összesen 8000 fő meríthetett erőt és önbizalmat a gyógyuláshoz ingyenesen élményterápiás turnusaikban. További információkat róluk hivatalos oldalukon és Facebook oldalukon találsz. A Bátor Tábor Alapítvány adószáma: 18107913-1-41
VIDEÓ: Bátrak földjén
Magyar Élelmiszerbank Egyesület
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület egy non-profit szervezet amelynek célja, hogy kapcsolatot teremtsen az országunkban felhalmozódó élelmiszer-feleslegek és az arra rászorulók között, ezzel elősegítse a szegénység, az éhezés és az alultápláltság csökkenését Magyarországon.
Az indulásuk óta összesen több mint 42,2 ezer tonnányi élelmiszert osztottak szét az országban, a szállítmányok értéke összességében meghaladta a 20,2 milliárd (!) forintot. Az adományok 325 civil szervezeten és önkormányzaton keresztül több mint 340 000 emberhez jutnak el. Munkájukról további információkat hivatalos oldalukon és Facebook oldalukon találsz. A Magyar Élelmiszerbank Egyesület adószáma: 18120141-2-42

Rex Kutyaotthon
Az alapítvány az ember és az állatok harmonikus együttélésének biztosítását, a felelős állattartásra való nevelést, a kóbor állatok létszámának csökkentését, valamint az állatok szenvedésének megakadályozását tűzte ki célul. Az idén 25 éves Rex Kutyaotthon Alapítvány napi szinten több mint 250 elhagyott, sebesült, krízishelyzetben lévő állatnak nyújt segítséget. Teszik mindezt azért, mert úgy gondolják, hogy az élet minden formája tiszteletre, megbecsülésre és így védelemre méltó. Munkájukról további információkat hivatalos oldalukon és Facebook oldalukon találsz. A Rex Kutyaotthon Alapítvány adószáma: 18015676-1-41
VIDEÓ: 2017-es naptáraik megvásárlásával a gazdira váró állatokat támogatod! :)
Suhanj Alapítvány
Az alapítványnak 2010 óta az a célja, hogy megossza a mozgás örömét sérült és fogyatékkal emberek között. Továbbá céljuk az is, hogy a fogyatékkal élőket sújtó előítéletekkel szembeni figyelemfelhívó és szemléletformáló kampányokat hozzanak létre, különös tekintettel a tömegsportra és sportrendezvényekre.
Fontos nekik, hogy a sérültek és fogyatékkal élők hozzátartozóit is segítség és támogassák. Nem rég adták át, hazánk első integratív, látás- és mozgássérültek számára egyaránt akadálymentesített, épek számára is nyitott edzőtermét, amiről bővebben itt olvashatsz. További információkat róluk hivatalos oldalukon és Facebook oldalukon találtok. A Suhanj Alapítvány adószáma: 18139493-2-41.

Transparency International Magyarország
Az alapítvány célja, hogy Magyarország független, szakmai szervezetként elősegítse a korrupció megfékezését, ösztönözze az átláthatóságot és számonkérhetőséget a közhatalmi döntéshozatalban és a közpénzeket érintő folyamatokban, valamint javítsa a közérdekű információk elérhetőségét. Az alapítvány munkáját kuratórium vezeti, mely egyszerre lát el stratégiai tervezési és operatív funkciókat. Tevékenységüket háromfős felügyelőbizottság ellenőrzi, és széleskörű szakmai tapasztalattal bíró tanácsadó testület segíti. További információkat az alapítványról hivatalos oldalukon és Facebook oldalukon olvashatsz. A Transparency International Magyarország adószáma: 18192444-2-41

Ha minden adózó megtenné, hogy adója 1%-át felajánlja, közel 12 milliárd forint többlettámogatással járulnának hozzá a civilek és egyházak munkájához. Ennyi pénzből a civilek és egyházak rengeteg olyan dolgot valósíthatnának meg, amelyek jobbá tehetnék a közösségeket. Add meg nekik te is ezt az esélyt!
Semmiképpen ne hagyd elveszni adód 1%-át, ezzel Te is tudod segíteni a magyarországi civil szervezetek munkáját!