„Volt, amikor a karantén alatt többen voltak” - Egy budapesti pláza első napja a korlátozások enyhítése után
Délután elindultam, hogy megnézzem, hogyan alakul a budapesti Corvin Plaza első napja a budapesti korlátozások feloldása után.
Az első dolog, ami feltűnt, mielőtt felhúztam volna az arcmaszkomat (ami egyébként a pláza közös terében nem, csak a boltokban kötelező), az a fertőtlenítő szaga-illata. Az ott dolgozó takarítószemélyzet egyik tagja elmondta, hogy
meghatározott időnként fertőtleníteni kell a mindenki által használt eszközöket - korlátokat, liftgombokat, kilincseket.
Azt senki nem tudta pontosan, ez a rendelkezés meddig tart; akadt olyan, aki szerint ez ezentúl mindig rendszeres marad.
A plázát járva feltűnt, hogy a boltok nagy többsége (nagyjából 90 százaléka) a délután 4 óra környéki idősávban is nyitva tart. Amelyek nem, azok a korlátozások enyhítése előtti 15 órai zárásnál maradtak. A továbbra is korábban záró boltokat nem lehet egységesen besorolni: akad köztük szépségápolási, ruhabolt és optikai üzlet is.
A kávézók és éttermek nagyjából fele tartott nyitva, de látogatottságuk láthatóan kevesebb volt. Kérdésemre ezt az ott dolgozók is megerősítették, hozzátéve ugyanakkor, hogy a házhozszállításaik továbbra is pörögnek.

Az emberek száma láthatóan alulmaradt egy "átlagos" (azaz a járvány miatti korlátozások előtti) forgalomnak, de azért szép számmal voltak vásárlók a bevásárlóközpontban. A szokásosnál kisebb forgalomról telekommunikációs üzletből, könyvesboltból és speciálisabb termékeket árusító boltokból számoltak be, míg az élelmiszerüzletek, pékségek, ruha- és sportboltok általában a március előtt megszokott vásárlószámról beszéltek. Magam is tapasztaltam, hogy
bár szép számmal láttam embereket, sorállás sehol nem volt.
Néhány boltban speciális, kontrollált belépés volt. Mint megtudtam, ennek a biztonsági okok mellett főleg forgalomszámlálási célja volt. Az egyik ilyen ruhaboltban, ahol külön számolták a vásárlókat, az eladók megnövekedett forgalomról beszéltek. Ahogy fogalmaztak, érezhető volt, hogy „az első nap bezúdultak a vásárlók”. Azokon a helyeken, ahol a boltnak több bejárata is van, esetleg több emeleten, ott jellemzően csak egy volt nyitva.

Az egyik biztonsági ember azt mondta,
a korlátozások alatt sem volt kevesebb ember, egy másik szerint az elmúlt két hónapban bizonyos napokon (15 óra előtt) néha háromszor ennyien is voltak a plázában.
A megmaradt járványügyi biztonsági szabályokról mindenki egyöntetűen azt mondta, az emberek túlnyomó többsége betartja azokat. Azaz vagy maszkot viselnek belépéskor, vagy felszólítás után felteszik azt. Olyanról senki nem számolt be, hogy valaki maszk hiányában egyáltalán ne tudott volna az üzletbe lépni. Ugyanez vonatkozik a távolságtartásra is:
valószínűleg a kialakult óvatosság miatt is, de sehol nem kellett külön figyelmeztetni a vásárlókat a másfél méteres távolság betartása - ezt egyébként mindenhol megteszik a kiragasztott papírok vagy felfestett vonalak.

Ha már a Corvin Plazaban jártam, kijövet betértem a Nagykörút néhány boltjába is. Már amelyik nyitva volt. Néhány üzlet és vendéglátóhely, kihasználva a kényszerű bezárást vagy rövidített nyitvatartást, felújításba vagy átalakításba kezdett - ezek még nem készültek el, így egyelőre zárva tartottak. A boltok körülbelül háromnegyede azonban a késő délutáni időpont mellett is várta a vásárlókat, nagyjából ugyanazzal a tapasztalattal, mint a pláza üzletei.

Azaz kissé óvatos létszámmal ugyan, de elkezdtek visszatérni az emberek a boltokba.
A jövőről kevesen mertek tippelni, és azt sem merte senki megjósolni, vajon az online rendelések felfutása okozhat-e gondot a későbbiekben a forgalomban. Akik óvatosan tippeltek a jövőre nézve, azok nem várnak változást a boltok kihasználtságában - vagyis szerintük hamarosan vissza fog állni a "békeidők" állapota.