Vérfagyasztó kivégzés Amerikában: a lövések után percekig tartott, mire meghalt
Pénteken végezték ki egy dél-karolinai börtönben Mikal Mahdit, aki a kivégzési módok közül a kivégzőosztagot választotta, írja a The Guardian. A 42 éves férfi a második olyan halálra ítélt volt az Egyesült Államokban, aki ezzel a módszerrel halt meg az utóbbi időkben. Dél-Karolinában hosszú szünet után tavaly indult újra a halálbüntetések végrehajtása, miután sokáig nem tudtak hozzájutni a szükséges méreginjekciókhoz.
Az elítéltek jelenleg három opció közül választhatnak: méreginjekció, villamosszék vagy kivégzőosztag. Mahdi ügyvédei szerint a férfi a „legkevésbé kegyetlen” megoldást választotta. A kivégzés során a férfit egy székhez kötözték, majd a börtön három alkalmazottja a mellkasára helyezett céltáblára lőtt. Az Associated Press szerint
Mahdit James Myers közbiztonsági tiszt 2004-es meggyilkolása miatt ítélték halálra. A férfi bűnösnek vallotta magát. Ügyvédei az utolsó napokban próbálták megakadályozni a kivégzést, elsősorban Mahdi gyerekkori traumáira hivatkozva. Érvelésük szerint a férfi rendkívül nehéz körülmények között nőtt fel: kilencévesen már öngyilkossági gondolatai voltak, rövid időre pszichiátriára is került, majd fiatalként éveket töltött magánzárkában. 14 és 21 éves kora között összesen 8000 órát töltött teljes elszigeteltségben, amit ma már sokan pszichés kínzásként tartanak számon.
21 évesen, két hónappal a szabadulása után több súlyos bűncselekményt követett el. Egy vegyesbolti rablás során megölte az eladót, majd a rendőrök elől menekülve betört egy házba, ahol végzett Myersszel. Mahdi védői szerint az első tárgyaláson a jogi csapata nem képviselte kellően. Míg az ügyészség 28 tanút hallgatott meg, a védelem csak kettőt, akik közül csupán az egyik tett rövid említést a férfi múltjáról.
„Mikal annak a rendszernek a szeme láttára halt meg, amely minden lépésben cserbenhagyta őt, a gyermekkorától az utolsó leheletéig” – mondta ügyvédje, David Weiss a kivégzés után. Azt is hozzátette: „Mikal Mahdi okos, kreatív, intellektuálisan kíváncsi ember volt, aki sokkal többet is kezdhetett volna az életével, csak soha nem kapott rá lehetőséget.” Szerinte a golyó általi kivégzés „a történelem legsötétebb, nem pedig egy civilizált társadalom fejezetei közé tartozik.”
Mahdi a börtönben sokat olvasott, és utolsó napjaiban azt kérte, hogy szerveit adományozzák el, ezt azonban az egészségügyi előírások nem tették lehetővé. A kivégzése előtti órákban a halálbüntetés ellenzői virrasztást tartottak.
Tavaly egy másik elítélt, Khalil Divine Black Sun Allah kivégzése előtt új bizonyítékokat tártak fel, amelyek alátámaszthatták volna az ártatlanságát. Mahdi esetében nem a bűnösséget, hanem kizárólag az ítélet jogosságát vitatták. Az állam főügyésze szerint a férfi minden fellebbezési lehetőséget kimerített, és a nem megfelelő védelemre vonatkozó állításait már korábban is vizsgálták.
(via 24.hu)