Újra a Parlament elé vonulnak a diákok – íme a követeléseik 12 pontban
Január 19-én több ezer diák vonult az utcára. A Független Diákparlament által szervezett demonstráción megfogalmaztak 12 követelést, és azt kérték, ezek teljesítésére január 31-ig adjon írásos garanciát az Emberi Erőforrások Minisztériuma, de ezt nem kapták meg. Ekkor fordultak a miniszterelnökhöz azzal, hogy álljon ki egy nyilvános vitára.
A megadott február 7-i határidőig nem jött erre sem válasz, így ma újra kivonulnak. Fél hatkor indulnak a Deák térről az Országház elé.
A Független Diákparlament azokat a tanulókat hívta a tüntetésre, akik korszerű, diákközpontú, igazságos oktatási rendszert szeretnének a jövőben.
A Facebook-esemény alapján 3500-an jelezték, hogy ott lesznek a vonuláson, míg további 16 ezren azt, hogy érdeklődnek az esemény iránt. A szervezők azt írták, a januári tüntetésnél is hangosabban szeretnék most megüzenni, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni a diákokat. "Ez a mi hazánk, és a döntéshozóknak kötelességük emberszámba venni minket, valamint normális körülményeket biztosítaniuk a Magyarországon való tanulásra és munkavállalásra" - olvasható a Facebookon.
Váltsunk rendszert közösen az oktatásban #február23-án!
Váltsunk rendszert közösen az oktatásban #február23-án!
Mit kíván a magyar diákság? Képezze az oktatás alapját a 21. században szükséges készségek fejlesztése! Igazságos, demokratikus és modern oktatást minden diáknak!
1. Neveljenek az iskolában elméleti és gyakorlati módon is kritikus gondolkodásra és felelős állampolgárságra!
2. Rögzítsék a diákok kötelező óraszámának maximumát heti 30 órában a középiskolában, 25 órában az általános iskolában!
3. Ne legyen kötelező a szakmai érettségi! Tegyék lehetővé az előrehozott érettségit minden tantárgyból! A törvényeknek megfelelően a továbbiakban minden érettségivel kapcsolatos változtatást felmenő rendszerben vezessenek be!
4. Állítsák vissza a korlátozás nélküli, szabad tankönyv-választást!
5. Rendelkezzenek vétójoggal a diákönkormányzatok a diákokat érintő kérdésekben, választhassák meg szabadon a diákönkormányzatot segítő tanárt!
6. Ne korlátozzák az oktatási intézmények a diákok és tanárok szólásszabadságát! Ne fenyegessék őket sem formálisan, sem informálisan!
7. Semmilyen formában ne növeljék a tanév hosszát!
8. Töröljék el a nulladik órákat, ne kezdődjön a tanítás reggel 8 óránál korábban!
9. Ne lehessen az oktatásból kirekeszteni a 18 éven aluli diákokat!
10. Támogassák a diákok tudományos sikereit és versenyeredményeit! Jutalmazzák ezeket többletponttal és magasabb ösztöndíjjal!
11. Hozzanak létre minden intézményben névtelen tanárértékelő rendszert, az eredményeket tegyék hozzáférhetővé.
12. Állítsák vissza a felsőoktatási keretszámokat legalább a 2011-es szintre a továbbtanulási esélyegyenlőség érdekében! Ne kössék nyelvvizsgához az egyetemi felvételit!
(+1. Tegyék elérhetővé minden diák számára a világnézetileg semleges oktatást!)