Ezekre figyelj, hogy ne csaljanak ki tőled pénzt a neten - 5 tipp, hogy biztonságban tudhasd magad
Felmérések bizonyítják, hogy egyre inkább a kényelmes online rendelést és vásárlást választjuk, akár előre online fizetve a megrendelt termékért, amit aztán házhoz hoz a futár. Nincs is gond azzal, ha haladunk a korral, a baj csak az, hogy a bűnözők sok esetben kihasználják figyelmetlenségünket, így könnyen pórul járhatunk. Egyértelmű növekedés látható a csalási kísérletek számában, az utóbbi években pedig a megtévesztésen, pszichológiai manipuláláson alapuló visszaélések kerültek előtérbe.
Az emberek hajlamosak azt hinni, hogy nem igazán manipulálhatók, velük biztosan nem történhet meg ilyen. Szinte mindenki hallott már olyan sztorit, amikor egy ismerőse gyanútlanul rákattintott egy linkre, vagy egy magát banki ügyintézőnek kiadó telefonálónak árulta el netbankos hozzáférésének adatait.
és szereznek meg érzékeny információkat. Reméljük, sokunknak sikerült problémamentesen vásárolni karácsonyra, de még mindig nem egyedi az az eset, amikor valakit nagy pénzügyi kár ér, mert egyszerű, könnyen kitalálható jelszava miatt beléptek a fiókjába, vagy mert ráklikkelt egy ál-linkre.

Az OTP Bank és a Visa közös kampányában pont az ilyen esetekre igyekszik felhívni a figyelmet. Korábbi cikkünkben egy kvíz segítségével fényt deríthettünk arra, mennyire vagyunk elővigyázatosak ezen a téren. Az eredményekből az látszik, hogy csak nagyon kevesen tudták az összes kérdésre a helyes választ, ezért
Már pár alapszabály betartásával nagyobb biztonságban lehetünk, úgyhogy most jöjjön is az öt legfontosabb tipp!
Soha, senkinek, semmilyen körülmény között ne mondd el. A bank úgyis tudja, mi az, ami a mindenkori ügyintézéshez szükséges, de másoknál sosem lesznek biztonságban ezek az információk. Tehát még akkor se add meg a netbank fiókod belépési adatait, vagy a bankkártyaadataidat, ha a telefon túlsó végén valaki azt állítja, hogy a banki azonosításodhoz kell. A bankod soha nem fogja ezeket az adatokat kérni tőled, amennyiben valaki mégis ezzel próbálkozik, legyen gyanús.
Ha beállítasz egy vásárlási limitet, és értesítést kérsz a kártyádat érintő tranzakciókról, azonnal cselekedhetsz, ha valamilyen gyanús dolgot tapasztalsz - jelezheted a banknak a visszaélést, és letilthatod a kártyádat. Így jó eséllyel nem tudják többször is használni.
Attól még, hogy egy webshop külföldi és nincs magyar nyelvű változata, lehet biztonságos. Ellenben, ha olyan szöveggel találkozol, amit esetleg a Google Translate fordított, de legalábbis helyesírási hibák, magyartalan kifejezések tűnnek szembe, az ügyfélszolgálatnak és egyéb elérhetőségnek pedig nyoma sincs, akkor légy gyanakvó! Csak olyan helyről szabad vásárolni, ami megbízhatónak mondható: egyértelmű, ki a webshop üzemeltetője, hova fordulhatsz panasszal, milyen módon működik a termékek cseréje, és hogyan érhető el az ügyfélszolgálat.
Mostanában nagyon gyakori, hogy az internetes csalók futárszolgálatok nevében küldenek értesítéseket, és így próbálnak fizetésre, kártyaadataid megadására rávenni. Sokszor már a szöveg is magyartalan, a feladó, vagy a megadott link is gyanús lehet. Még akkor is legyél szkeptikus, ha épp csomagot vársz - nézd meg alaposan, mi is az a link, amire kattintanod kellene. Általában nagyon hasonlít a lemásolni kívánt futárszolgálat, vagy más szolgáltató nevéhez, de mégis eltér a webcím - legtöbbször nem is .hu-ra végződik. Ez már legyen egy árulkodó jel!
Különböző, lehetőleg eltérő karaktereket, kis és nagybetűket, számokat egyaránt tartalmazó jelszót használj, amire nem lehet rájönni a személyes adataidból. Ugyanakkor ne használd ugyanazt a jelszót mindenhol – praktikusnak tűnik, de kockázatos. Ha egy helyen valamiért hozzáférnek adathalászok a jelszavadhoz, első dolguk lesz kipróbálni, máshol is működik-e.
A Visa a világ egyik vezető digitális fizetési szolgáltatójaként úttörő szerepet játszik a mesterséges intelligencia alkalmazásában, hogy valós időben észlelje a fizetési műveleteket érintő csalásokat. A Visa és OTP Bank olyan biztonsági funkciókkal támogatja ügyfeleit, amelyek a kártyabirtokosok minimális odafigyelésével maximális biztonságot nyújthatnak, amennyiben tudatosan használják őket. Ilyen funkciók például a 3D Secure és a Push értesítés lehetősége, valamint a bankkártya limitek változtatása (alacsony kártyalimit mellett nincs lehetőség nagy összeg leemelésére).
Fontos azonban, hogy mindez csak a fogyasztók tudatos és aktív szerepvállalásával tudja kifejteni védelmező hatását.
Bővebb információ: https://www.otpbank.hu/portal/hu/Bankkartyak/Biztonsag