„Sziklába zárt” kabinokban bújhatsz el a világ elől a Balaton-felvidék rejtett szegletében
Aktuális kihívás Magyarországon is, miként lehet megoldást nyújtani az elnéptelenedő, elöregedő és kevés munkalehetőséget kínáló falvak problémáira. A vidéki, perifériális területek turisztikai fejlesztése kulcs lehet a kérdésben - látogatókat vonzva az adott térségbe munkahelyeket teremt az ott élőknek és fellendíti a helyi gazdaságot.
A Hello Wood építészirodát a kezdetektől foglalkoztatja, hogyan lehet tenni a közösségekért az építészet és az épített környezet segítségével, így edukációs programjukban is fókuszba került a magyarországi kistelepüléseken lakók életminőségének javítása építészeti eszközökkel az ottlakók bevonásával és igényeik meghallgatásán keresztül. Oktatási tevékenységük keretében, a Hello Wood nemzetközi nyári iskolájának és fesztiváljának helyszínéül vásároltak meg 2016-ban egy 2 hektáros telket a kivételes szépségű Balaton-felvidéken.
A Kapolcs szomszédságában fekvő, lankás dombokkal körbe ölelt Csóromföldén évszázadokkal korábban állatokat tartottak és legeltettek a szomszédos majorság birtokosai. A Hello Wood programja újra életet lehelt az ősi településrészbe: a nemzetközi alkotótáborok során többek között ideiglenes falu is épült építészhallgatók által. Később újabb funkciót keresett az építésziroda, azzal a céllal, hogy a terület hasznosításával hozzájáruljon a környék felvirágoztatásához – olyan turisztikai fejlesztésbe fogott, amely tiszteletben és becsben tartja a környező falvak csendjét és a természeti környezetet, de életet hoz a nyáron is csak időszakosan pezsgő környékbe.
Építész irodától nem megszokott módon a Hello Wood – új szerepben, mint “építészvállalkozó”, vagyis építész és ingatlanfejlesztő egyben – maga fogott bele a szálláshely kialakításába. Partnerségbe lépve a nagy sikert arató noszvaji lombkoronaházak megálmodóival,
„Az évek során nagyon szívünkhöz nőtt a terület, ahol táborainkat tartottuk” - meséli Huszár András, a Hello Wood társalapítója és ügyvezetője. – „Világos volt azonban, hogy a nyári fesztiválok után az év nagy részében üresen áll Csóromfölde és a környező falvak. Örülünk, hogy nemcsak az építkezéssel, de ezentúl az üzemeltetéssel is egész évben munkát tudunk adni a helyieknek.”

A Hello Wood tervezőcsapata a fennsíkon fekvő, szántóföldekkel körbevett ősi településhelyen annak elvarázsolt hangulatát erősítő és a természetbe szervesen illeszkedő épületeket álmodott meg. A Szikla nevű, óriás rúnaköveket idéző kabinok monolitikus megjelenését hangsúlyozza, hogy az épülettömegek mindössze a terasz és a bejárat bemetszésénél nyílnak meg, nem töri meg a homogén, szoborszerű formát sem nyílászáró, sem lépcsősor. A szabálytalan síkok találkozása rajzolja ki a csiszolt kőzethez hasonló formát, amelyet még karakteresebbé tesz az egyedi árnyalatú, fémes fényű lécburkolat. A szürke héjban feltört geódához hasonlóan tárul fel a terasz és a belső tér aranybarnája.



Biztosítva az intimitást és a zavartalan élményt, a kabinok egymástól elfordítva helyezkednek el, így a környező szántóföldekre és lankás dombokra nyílik kilátás. A megemelt teraszon a vendégek gondtalanul élvezhetik a panorámát – a pezsgőfürdőből vagy az üvegfalu szaunából éppúgy, mint az ágyból.



A Szikla kabinok tömbszerűen letisztult formája organikusan következik a környezetből, ugyanakkor komplex építészeti megoldásokat rejt. A tervezéskor cél volt, hogy a szerkezet minél több eleme előregyártható legyen - így többek között a kabint alkotó rácsostartó is külső helyszínen került összeszerelésre, majd a szállítás után daru emelte a helyére. A poligonális, térbeli forma innovatív megoldásokat igényelt annak érdekében, hogy a szabálytalan oldalak pontosan találkozzanak, és hogy minden szerkezeti elem rejtve maradjon a tető és a fal azonos anyagú burkolata alatt - biztosítva a kompakt összhatást.
Miközben szabad szobrászati formaként tűnnek fel a kabinok, valójában a szerkezet és burkolatok alapján korszerű házakról beszélhetünk, amelyek minimális energiabefektetéssel fűthetők és hűthetők. A földtől elemelt lakószint alatt gépészeti tér kapott helyett, felette pedig fedélszék, amely hozzájárul a belső tér temperálásához.
Hello Wood hisz benne, hogy a Sziklák olyan építészeti alkotások, amelyek helyi kuriózummá válhatnak és így minden évszakban látogatókat vonzanak a kapolcsi környékre.
Ha személyesen is átélnéd Csóromfölde egyedülálló hangulatát, akkor regisztrálj a [email protected] email címen és vegyél részt az épületbejáráson a Művészetek Völgye alatt július 25-én, hétfőn 12 és 13 óra között; vagy foglalj éjszakát a Treehouses Kapolcs oldalán.