„Szabad-é a jelen században a közegészségügy rendezését halasztani?”
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy négyszázezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
„Mert csak egy tekintet elmaradott közegészségügyi viszonylatainkra, csak egy futó pillantás a legközelebbi járványok alatt szerzett tapasztalatokra, és egy pillantás népesedési kedvezőtlen viszonyainkra, mindenkit meggyőzhetnek arról, hogy e téren törvényhozásilag mielőbb tenni kell, mielőbb tenni szükséges.”
Ezen helyzet kialakulásában több különböző tényező is szerepet játszott. Nagyban befolyásolták Budapest természeti adottságai, valamint számos társadalmi probléma, mint például a kultúra színvonala, illetve a szegénység.
Különböző állapotjavító intézkedésekre korábban is volt példa, de jelentős előrelépés csak a városegyesítést követően történt. A budapesti városvezetés elsősorban a vízvezetékek, a csatornázás, a köztisztaság, valamint a lakásviszonyok kérdését igyekezett rendezni, majd ezt követően került sor a községi kórházakra és fürdőkre, a fertőtlenítő intézetekre, valamint a temetőkre.
A közegészségügyi állapotok javításában nagy szerep jutott a kórházaknak.
A városi tanács 1880 körül tervbe vette a bővítését, de ezt végül elvetették és egy új kórház építését határozták el. (A budapesti kórházépítésekről bővebben: Jeney András: Kórházépítészet Budapesten, Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület, Budapest, 2020.)
Az építési munkálatok 1895-ben kezdődtek meg a Kútvölgyi dűlőn. Az új Szent János Kórház végül 1898-ban nyitotta meg kapuit 420 ággyal, a régi kórház személyzetével. A Széna tér melletti épület fiókkórházként működött tovább, majd miután a második világháborúban bombatalálatot kapott, elbontották.
A pesti oldalon szintén új kórházak épültek, köztük egy modern járványkórház, amely az Üllői út és a Markotányos utca sarkán álló régi, rossz állapotban lévő barakk-kórházat hivatott felváltani. A Szent László Kórház építését 1892-ben kezdték el az Üllői út végén, a Pékerdőnél. A pavilonrendszerben épült kórházban 208 beteget lehetett elhelyezni 1894-es megnyitásakor. A járványkórház közelében ekkor már működött a Szent István nevét viselő közkórház. A Hauszmann Alajos által tervezett épületkomplexumot 1885-ben adták át.
A kórházépítésekkel párhuzamosan haladt a Semmelweis Egyetem bővítése az 1870-es évek elejétől a századelőig, mely eredményeképpen létrejöttek a több kórházi intézményt is magába foglaló klinikai épülettömbök. Első ütemben az úgynevezett belső tömb épült fel, majd ezt követte a ma csak „Klinikák” néven emlegetett külső tömb.

A Rókus kórház és a Szent Rókus és Rozália kápolna az 1890-es években. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

Az Üllői Úti, később Szent István Kórház 1893-ban. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

A II. Sebészeti és I. Nőgyógyászati Klinika épülete 1896-ban. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

A Rókus kórház és a Szent Rókus és Rozália kápolna, 1897. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

Az Új Szent János Kórház 1898 körül. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

A Budapesti M. K. T. Egyetem első számú Női Klinikája a századfordulón. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

A Budapesti M. K. T. Egyetem első számú Női Klinikája a századfordulón, a szülőterem előtere. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

A Budapesti M. K. T. Egyetem első számú Női Klinikája a századfordulón, a szülőterem. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

Férfiak egy autónak dőlve az Elme- és Idegkórtani Klinika kerítése előtt, 1910-1920-as évek. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

Önkéntes ápolónők az István kórház udvarán 1914-ben. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

A Régi Szent János kórház, 1935. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

A Szent István, László és Zita kórházak, 1935. Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény