Publicus: 180 ezer ember a Borkai-botrány miatt ment el szavazni
Volt mozgósító ereje a Borkai-botránynak - ez derült ki a Publicus felméréséből, melyet a választások után készítettek. Az eredményről a Népszava számol be.
Eszerint a nyolcmillió
szavazópolgár 76 százaléka hallott a győri polgármester szex- és korrupciós ügyeiről. Az ügyet ismerők 3 százaléka nyilatkozta azt, hogy emiatt döntött úgy, hogy elmegy szavazni. Ez kb. 180 ezer embert jelent
- írta a lap.
Ugyanakkor volt egy csoport, akik pont a botrányok miatt maradtak távol az urnáktól, a megkérdezettek 1 százaléka szerint Borkai volt az oka annak, hogy végül nem szavaztak.
Az ügy a nyugdíjasok körében még nagyobb hatású volt, közülük 6 százalék kifejezetten emiatt ment el a választásra. Ez mintegy 120-130 ezer embert jelent.
A válaszolók egy hetede úgy vélte, hogy az ellenzéki összefogás Borkai miatt lehetett sikeresebb Budapesten és a megyei jogú és nagyobb vidéki városokban is. Még a kormánypárthoz húzók ötöde is úgy gondolta, hogy a botrány miatt szerepeltek jobban az ellenzékiek.
A kutatás szerint azonban nem a Borkai-ügy volt a fő indok.
A megkérdezettek 37 százaléka mondta azt, hogy elegük lett a Fidesz-KDNP dolgaiból. Sőt az is nagyon sokaknak tetszett, hogy az ellenzék a legtöbb helyen összefogott, és közös jelöltet állított.
A legjobban a budapestiek hisznek (53 százalék) az összefogás erejében, a falun élők ötöde gondolja úgy, hogy a közös fellépés miatt szorultak vissza a kormánypárti jelöltek.
Az önkormányzati választási eredmény kapcsán a kormánypárti és az alacsonyabb iskolázottságúak hisznek a Fidesz-KDNP népszerűségének állandóságában. Az ellenzékiek közel háromnegyede, az érettségizettek és a diplomások mintegy fele viszont azt gondolja, hogy a mostani eredmény egy három év múlva esedékes pofon előszele volt - írta a lap.