Orvvadászok végeztek Vecával, az ország kedvenc gólyájával
Orvvadászok áldozata lett az ország legismertebb gólyája, Veca. A TV2 időjárás-jelentéséből is ismert állat Afrikában pusztult el, ahol a telet töltötte - írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Erre abból következtettek, hogy a gólya jeladója január 9-e óta ugyanarról a helyről sugározza a jeleket. Miután felmerült a gyanú, az MME zambiai madarászok segítségével jártak az ügy végére: a madár jeleit egy tanyáig sikerült követni, ahol gyakran hallani puskalövéseket.
Veca 2014 nyarán, már "öreg madárként" egy kisebb baleset után kapott jeladót. 2015-ben sikeresen, 2016-ban sikertelenül költött Ipolyvecén - írja az MME.
Veca volt Magyarország egyik legismertebb fehér gólyája, akiről Németh Lajos meteorológus az időjárás-jelentésekben is rendszeresen beszámolt. A madár az elmúlt két telet a Száhel-övezetben töltötte, majd Zambiában pusztult el.

Veca jeladója múlt hétfő óta ettől a kunyhótól sugározta a jeleket. Kép: MME.hu
2017 eddig sajnos nem a gólyák éve: alig pár napja pusztult el ugyanis egy másik "híres" gólya, az idén már negyedszerre itthon telelő Január.
A 2016/2017-es telelési időszak már eddig is sok érdekes adattal szolgált jeladós fehér gólyák életéről - írta közleményében az MME. Miközben néhány kockázatot vállaló madár velünk együtt, itthon fagyoskodik a régen látott hidegben, többségük a szokott módon Afrika középső régiójában, elsősorban Csádban és Szudánban telel. Két jeladós gólya azonban kétszer ilyen messze, a Dél-Afrikai Köztársaságig repült, ami légvonalban is több mint 8000 km-es oda utat jelent!
Ezeket a pontos információkat annak köszönhetjük, hogy a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) munkatársai hatvan fehér gólyára szereltek műholdas jeladót az elmúlt öt évben. Sokatmondó adat, mely egyben a madarakra leselkedő rengeteg természetes és civilizációs veszélyre is felhívja a figyelmet, hogy ezek közül jelenleg kevesebb mint tíz adó aktív - azaz az eszközök esetleges meghibásodásának esélyét is figyelembe véve már csak mintegy 20%-uk lehet életben.
A műholdas követésnek köszönhetően néhány év alatt többet tudtunk meg a faj vonulási és telelési viselkedéséről, mint az ezt megelőző több mint száz év hagyományos gyűrűzésével. Kiderült, hogy a fiatal fehér gólyák az ivarérés évei alatt gyakran haza se jönnek, a nyarat Kis-Ázsia térségében töltik. De fény derült a talán legkorábban, már februárban hazatérő gólyánk titkára is: „Báró” gyorsaságának oka, hogy Afrika helyett csak Izraelig vonul.
A GPS adatokból tudjuk, hogy az egyes példányok telelőhely-választása akár évenként változhat. Idén ősszel azt is láthattuk, hogy a délre tartó vonulást hosszabb időre is megszakíthatják olyan kedvező események, mint például egy kialakuló sáskajárás a Szahara déli, Száhel-övezetében. Azt is megtudtuk, hogy a hazai állomány fő telelőterülete Csádban és Szudánban van. Ugyanakkor elképesztő azzal szembesülni, hogy a kötöttségek nem korlátozta madarak akár úgy is dönthetnek, hogy folytatják útjukat, és az afrikai kontinens legdélebbi térségeiig repülnek, ahonnan visszatérve több mint 20000 km-t repülnek fél év alatt.
Címkép: Youtube
Oszd meg másokkal is a cikket!