HÍREK
A Rovatból

New York-i mentős: Csak ma 12 családnak kellett azt mondanom, hogy nem tudtunk többet tenni

Anthony Almojera 17 éve dolgozik mentőtisztként, de elmondása szerint még sosem volt ilyen nehéz a munkája, mint most, a koronavírus-járvány idején. Elmesélte pályafutása eddigi legdurvább, érzelmileg is kimerítő napját.


Az Egyesült Államokban is egyre súlyosabb a helyzet a koronavírus-járvány miatt, főleg New York államban, mert eddig ott regisztrálták a legtöbb beteget és sajnos a legtöbb elhunytat is. Andrew Cuomo, az állam kormányzója már többször hangoztatta, hogy ez a járvány már jóval több áldozatot követelt, mint a 2001. szeptember 11-én elkövetett terrormerényletek.

A BBC-nek egy New York-ban dolgozó mentős azt mondta, jelenleg minden nap olyan, mint 9/11. Anthony Almojera már 17 éve van a szakmában, de mint mondja, még sosem volt ilyen nehéz a munkája, mint most, ehhez a járványhoz ugyanis semmi sem hasonlítható igazán. Naponta 16 órákat dolgozik, hogy életeket mentsen és segítsen a kollégáinak, akik saját és családjuk életét is féltik. Elmesélte, milyen egy napja mentősként New Yorkban.

Anthony elmondása szerint a múlt vasárnap volt karrierje eddigi legkeményebb napja. Éjjel egész sokat, öt órát tudott aludni, nem úgy, mint az előző napokon, amikor sokkal több hívás érkezett hozzájuk. Felkelés után lezuhanyzott, és közben hallgatta a híreket, amelyek nagyrészt természetesen a koronavírusról szóltak. Majd elindult a munkahelyére, Brooklynba, hogy megkezdje az újabb 16 órás műszakját.

Az első feladata az, hogy miután felveszi az egyenruháját, megtisztítja a felszerelést, amit használ a munkája során: rádiót, kulcsot, a mentőautót, táskát, mindent, ugyanis a vírus bárhol megragadhat, és ha nem gondoskodik ezeknek az eszközöknek a tisztításáról, nemcsak saját magát, a kollégáit is veszélyeztetheti.

"A háborúkban látod a golyót, tudod, ki az ellenséged. Ez egy olyan háború, amiben láthatatlan a golyó. Mindenki, akivel kapcsolatba kerülsz, egy olyan golyó, ami eltalálhat téged"

- figyelmeztetett a férfi.

A műszakja reggel 6-kor kezdődik, és szerencséjére még pont van elég ideje arra, hogy egyen egy falatot a büfében. Hét óra körül már egyre több hívás érkezik a rádión - éjféltől reggelig egyébként több mint 1500 segélyhívásuk volt.

Anthonyt először egy szívroham miatt hívják. Mentőtisztként a mentőorvosokkal tart, hogy segítsen a páciensek ellátásában és a szükséges eszközök biztosításában. Mostanában sajnos ezekből nincs annyi, mint egyébként, ugyanis a legtöbb napon több mint 6500 hívás érkezik be hozzájuk.

New York városában normál időkben is a világon a legleterheltebb a sürgősségi ellátás, naponta körülbelül 4000 hívással. A férfi azt mondja, vannak kritikusabb időszakok, mint amikor például lecsap egy hurrikán, vagy nagyon nagy a hőség, de szerinte a 9/11-es terrortámadás óta nem akadt ennyi munkája a mentősöknek, mint most.

"Azon a napon 6400 hívásunk volt, de nem érkezett be 6400 beteg a kórházba. Vagy túlélték, vagy nem. Most mindennap annyi hívás van, mint akkor, csak most annyi beteg is jön."

- mondta Anthony.

Elmondása szerint március 20-én észleltek fordulópontot az eseteknél, ám akkor az egészségügyi ellátórendszer nem volt felkészülve ennyi betegre. Nem tudták, hogy fogják tudni végezni a munkájukat a nyilvánvalóan kevés felszereléssel, de csak tették a dolgukat. Mostanra a New York sürgősségi ellátásában résztvevő egészségügyi dolgozók 20 százaléka kiesett a munkából, mert beteg lett, így még nehezebb a helyzetük.

"Nagyon sok kollégánk van, akik elkapták a koronavírust, olyanok is, akik az intenzív osztályon fekszenek - közülük ketten lélegeztetőgépre vannak kapcsolva. És van még 700 olyan ember, akiket folyamatos megfigyelés alatt tartanak"

- mesélte a mentős.

Amikor megérkezik a csapatával a szívinfarktusos pácienshez, maszkot, védőruhát és kesztyűt vesz fel. Egy férfihez hívták őket, aki a családja szerint öt napja lázas és köhög. Most újra kell éleszteni. Sajnos azonban hiába küzdenek érte 30 percig, a férfi meghal.

Anthonynak ezután újra fertőtlenítenie kell minden felszerelést és a mentőautót is, mielőtt a következő helyszínre menne. Húsz perccel később ugyanis újabb szívrohamhoz hívják. Ugyanazok a tünetek, ugyanaz a procedúra, ugyanaz a végeredmény: a beteg sajnos meghalt. Majd jön a következő hívás, és újra és újra megtörténik ugyanez.

Délelőtt 11-ig a mentőtisztet és csapatát összesen hat szívmegállás miatt hívták. Normál időkben hetente talán 2-3 ilyen esethez kell mennie egy mentőnek.

Csak egy olyan ember volt a reggel folyamán, akivel valószínűleg nem a koronavírus végzett, hanem saját maga, ugyanis öngyilkos lett.

"Képzeljétek el: ott voltam, és az agyam kissé megkönnyebbült. Ez az ember meghalt, öngyilkosság volt. Megkönnyebbülést éreztem, mert ez a mindennapi munkám része."



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter beelőzte Orbán Viktort – köszönetet is mondott a követőinek
Igaz, a Tisza elnöke ügyesen és jó érzékkel választotta ki azt a számot, amiben vezet. De tény: the MAN-t többen követik, mint Viktort a TikTokon.


A politika folyamatos verseny, a XXI. században pedig már nemcsak a szavazatokért, de a közösségi médiás megjelenésért is.

Ez a tény is vezethette Magyar Pétert, amikor kedd este megköszönte követőinek, hogy a TikTokon elérte a 233 ezret követőinek száma.

„Hálásan köszönöm, hogy alig egy év után, a Youtube után már a TikTok-on is többen követtek, mint Orbán Viktort”

– írta bejegyzésében az ellenzéki politikus. Hozzátette: „Mindezt úgy, hogy a miniszterelnök több százmillió forint közpénzt ver el hirdetésre, lájkok és követők vásárlására. Én pedig pontosan nulla forintot költöttem erre”.

Igaz az is, hogy Magyar Péter ügyesen választotta ki, hogy melyik számokat érdemes kiemelnie. Facebookon és Instagramon ugyanis egyelőre még Orbán Viktor vezet. Instán 244 ezer-187 ezerre, míg Facebookon behozhatatlannak tűnő előnnyel, 1,3 millióval az 535 ezerrel szemben. Igaz, ez utóbbit a Tisza elnöke mindössze 14 hónap alatt hozta össze.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Elfoglalták a Szabadság hidat a tüntetők – a készenléti rendőrök is felvonultak, de így is piknikhangulat van
Néhány százan átvonultak az Erzsébet hídtól a szomszédosra, de kérdéses, meddig sikerül blokkolniuk azt a számos rendőr mellett. Igaz, a forgalom így is, úgy is áll.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, patthelyzet alakult ki a néhány száz tüntető és közel annyi rendőr között hétfőn koraeste. Míg a Hadházy Ákost támogató megjelentek el akarták foglalni a Kossuth Lajos utcát, így bénítva meg a forgalmat, a rendőrök sorfalat állat a gyalogátkelőnél és jó negyed órán keresztül senkit nem engedtek át.

A demonstrálók végül megunták a helyzetet, és elindultak a Szabadság hídra. Útközben céljuk végül sikerült, mert az úttesten haladva meg tudták bénítani a Vámház körút és a Fővám tér forgalmát.

A néhány száz fős tömeg végül negyed 7 után valamivel sikeresen elfoglalta a Szabadság hidat.

A híd két oldalát közben rendőrök lezárták, miközben folyamatosan újabb szirénázó autók érkeztek. A tüntetők innen valószínűleg nem mennek majd tovább, de a pontos terv egyelőre nem ismert. Ahogy az sem látszik még, hogy ennyi embernek sikerül-e blokkolnia majd a híd forgalmát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
„Totálisan szétverhetik a meglévő ingatlanok értékét” – Vakmajom durván beleszállt Navracsics törvénytervezetébe
A befektetési szakember szerint a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény óriási veszteséget okozhat az ingatlantulajdonosoknak. Gyakorlatilag azonnal negatív hatással járna.


Faragó Ferenc, Facebookon ismertebb nevén „Vakmajom”, befektetési szakember keményen bírálta a Navracsics Tibor által jegyzett Helyi önazonosság védelméről szóló törvénytervezet tartalmát a Facebook-oldalán.

A Hold Alapkezelő blogjának szerzője szerint a javaslat a budapesti agglomerációt, a Balaton környékét és a nyugati határ menti településeket érinti, vagyis azokat a helyeket, ahol az országos népességcsökkenés ellenére is nőtt a lakosság. Úgy fogalmazott: ha valaki azt szeretné, hogy a százmilliós ingatlanja értékét „szétverjék és zuhanjon 30-50%-ot”, illetve tízmilliókat bukjon el azonnal, akkor ezt a törvénytervezetet neki találták ki.

A szakember azt írta, a javaslat „településvédelem” címszó alatt lehetővé tenné, hogy az önkormányzatok megtiltsák a tulajdonszerzést, a beköltözést és még a lakcímbejelentést is. Szerinte ez oda vezet, hogy az ingatlanokat nem lehet majd szabadon eladni vagy kiadni. Azt írta:

„Vissza a kommunizmusba. Tehát totálisan szétverhetik vele a meglévő ingatlanok értékét.”

Faragó szerint ott, ahol nem lehet szabadon adni-venni, az ingatlan „tán a felét” éri annak, mint ahol lehet. Úgy látja, már az is leértékelő hatással bír, ha csak lehetőség van a tiltásra, mert elriasztja a vevőket.

Azt írta: „Ha volna Magyarországon jogállam, az Alkotmánybíróság csírájában megsemmisítené az egészet.”

A bejegyzésben azt is kijelentette: „Igazi kommunista tempó. A legalapvetőbb jog, a tulajdonjog full korlátozása ez a tervezet. És a szabad költözés jogáé is.” Úgy véli, a helyi lakosoknak azonnal el kellene zavarni az ilyen szabályozást bevezető önkormányzatokat, mert különben az ingatlanjaik semmit sem fognak érni.

A posztban megemlítette, hogy Európában – például Tallinnban, Mallorcán, Bécsben vagy a Kanári-szigeteken – szabadon lehet ingatlant vásárolni EU-polgárként, de „az agglomerációs/balatonparti Mucsaröcsögén nem, mert megtiltják?”

A szakember kiemelte: nem is kell tényleges tiltás, már a lehetősége is elegendő ahhoz, hogy az ingatlanpiacon bizonytalanságot okozzon. Úgy fogalmazott: „Akinek pallosjogot adnak, attól sem akkor kell megijedni, amikor már lesújt a pallos: ahol nem szabad az ingatlanpiac, nem szabad az adásvétel, ott nem szabad ingatlant tulajdonolni.”

A bejegyzés végén szerepelt a törvénytervezet két pontja is. Az egyik szerint a „jogvédelmi eszköz” irányulhat az ingatlannal kapcsolatos jogügyletekre és a beköltözésre. A másik pont arról szól, hogy az önkormányzat megtilthatja a betelepülők ingatlanszerzését, ha az adott ingatlanra az elmúlt tíz évben nem vezettek be építési tilalmat. Ilyenkor csak azok szerezhetnek ingatlant, akik már rendelkeznek ott lakcímmel vagy tulajdonnal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Három átszállás, négy óra menetidő Budapest és Szombathely között – dübörög a különleges menetrend a MÁV-nál
Pályát tartanak karban a GYSEV vonalán, rettenetes nehézkes a közlekedés a vonalon. Ezen nem segít az sem, amikor az átlagosnál többen utaznának.


Volt, aki két órát várt Szombathelyen, mire felfért egy vonatpótló buszra, más arra panaszkodott, hogy 3 átszállással, 4 óra alatt ért Budapestre – számolt be az RTL Híradója.

Az ok, hogy pályakarbantartó munkákat kezdetek meg a GYSEV vonalán. Aki Szombathelyről akar Budapestre jutni, az pótlóbusszal utazhat Győrig, vagy vonattal, de kerülővel juthat el Budapestre.

Szombathely és Győr között most pótlóbuszok közlekednek – a különleges menetrend a MÁV ígérete szerint jövő hét keddig tart.

Az RTL megkérdezte a vasúttársaságot, hogy mi volt az oka a fennakadásnak. Válaszukban azt írták: „a korábban tapasztaltnál jóval több utas kívánta igénybe venni ezeket a járatokat, ezért tartalékbuszt is be kellett állítani Szombathelyen, ami időbe került”. Egyben elnézést is kértek az érintett utasoktól.


Link másolása
KÖVESS MINKET: