Nem vonják vissza a Cseppkő Gyermekotthon vezetőjének kitüntetését, akinek igazgatósága alatt haláleset és zaklatás is történhetett az otthonban
A Magyar Hang megkeresésére Kiss Ambrus főpolgármesterhelyettes azt mondta, azért nem vonják vissza a kitüntetést, mert
A kérdés előzménye, hogy a Népszava megszerezte a nevelőotthonban történt visszaélések nyomán történt vizsgálatok jegyzőkönyveit. Az intézményt már akkor is H. Krisztián vezette, amikor 2010. novemberében
Néhány hónappal később, 2011. január első hetében kiderült, hogy egy nevelő
Herczegről leírták, hogy a vizsgálatok során nem volt együttműködő. Más helyen azt írták róla, hogy „az igazgató nagyon ritkán keresi fel a csoportokat, ellenőrzési terve és naplója sincs, a csoportnaplók is rendkívül hiányosak, így követhetetlen egy-egy gyermek fejlődése, a dolgozói fluktuáció nagyon-nagy, a korábbi ellenőrzésen feltárt rossz szokások nem változtak számottevően, a haláleset ellenére is többször találkoztak felügyelet nélküli gyerekkel.” 2016-ban az OPCAT (kínzás elleni ENSZ-egyezmény) nemzeti megelőző mechanizmusa keretében ismét vizsgálódott az ombudsman az akkor már állami kezelésben lévő intézményben, ahol abban az időben 111 állami gondozott élt.
Azt írták a jelentésben, hogy „aggodalomra ad okot, hogy a munkatársak nem tudták megvédeni a gyermekeket az önmaguktól vagy kortársaiktól feléjük irányuló agressziótól”. Előfordult, hogy a verekedések vagy rongálások olyan mértéket öltöttek, hogy a rendőrség beavatkozására volt szükség. Az igazgató kifogásolta a jelentés megállapításait és az intézmény jó hírnevének megsértése miatt beperelte az ombudsmani hivatalt 3 millió forint sérelemdíjat és 1,5 millió forint kártérítést követelve. A Fővárosi Törvényszék első fokon azzal az indoklással utasította el a keresetet, hogy a „felperes a neki megfelelő tartalmú jelentés kikényszerítésére bírósági utat nem vehet igénybe”. Herczeg Krisztián fellebbezett, de a Fővárosi Ítélőtábla a Népszavának adott tájékoztatás szerint 2018-ban helyben hagyta az ítéletet.
A tragédiákban érintett dolgozók elleni fegyelmi eljárást felfüggesztették a nyomozás elindítása miatt. „A kisfiú halála miatt négy dolgozó ellen emeltek vádat, első és másodfokon is felmentették őket, majd az ismételt ügyészi fellebbezésre tekintettel a nevelőtanárt 2015-ben 300 ezer forint pénzbüntetésre ítélték, de ezt 2016-ban 1 év próbára bocsátásra enyhítették” – írta a Népszavának a Fővárosi Főügyészség.
Ugyanezt a Bárczy István-díjat kapta meg a bicskei gyermekotthon pedofil vezetője is, is egy fideszes politikus, Bagdy Gábor, Tarlós István helyettese javasolta a díjra. A Népszava szerint Herczeg Krisztián is jó kapcsolatokat ápolhat a kormánypárttal, mivel jelenleg is elnökségi tagja a Nagycsaládosok Országos Egyesületének, amelynek elnöke az a Kardosné Gyurkó Katalin, aki a köztársasági elnök lemondása előtti utolsó napokban is kiállt ki a kegyelmi döntés mellett, persze azóta törölte ezt a bejegyzést a Facebook-oldaláról. Jelenleg Kardosné a Fidesz érdi polgármester-jelöltje.