HÍREK

„Nem tehettem mást” – Enyedi Ildikó búcsúlevelet írt SZFE-s diákjainak

„Személyesen is felkavaró volt átélnem, ahogy a munkám, amit sok lelkesedéssel végeztem és a tanítványaim teljesítményei, amire méltán lehetnek büszkék, néhány odavetett szóval lenullázódik” – indokolta felmondását a rendező.


Mint arról beszámoltunk, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak kezdeményezésére szolidaritási tüntetést szerveztek hétfőn estére Budapesten a Vas utcai épület elé.

Az eseményen több százan vettek részt, hogy tiltakozzanak az intézmény átalakítása ellen.

Az este folyamán Gigor Attila filmrendező felolvasta Enyedi Ildikó levelét is, aki már augusztus 27-én közölte, hogy a modellváltás és az egyetem szavának semmibevétele miatt távozik az oktatók közül.

A levelet, amit azóta az SZFE Facebook-oldalán is közzétettek, az alábbiakban változtatás nélkül közöljük (a kiemelések tőlünk származnak).

Kedves diplomázó diákjaim!

Augusztus 28-án felmondtam a Színház és FIlmművészeti Egyetemen. Azóta fogalmazom nektek ezt a levelet. Elsősorban nektek tartozom magyarázattal. Szerettem volna folytatni veletek mesterszakon a kezdeteknél felépített, öt éves ívet. Sok örömmel tervezgettük osztályvezető társammal, Gigor Attilával, mi férjen majd bele abba a két évbe. Ezt a mesterszakos osztályt már nem áll módomban elindítani.

Nem tudom, mit tennék, ha első vagy másodévesek lennétek - valószínűleg lehajtanám a fejem és maradnék, amíg végeztek. De nem biztos, hogy menne - az ember az egész személyes hitelességével tanít. Mindenesetre, tisztelem és megértem minden kollégámat, aki, hátrasorolva az önérzetét, marad a diákjaival.

Őszintén szólva, ez a harmadik levél, amit írok nektek. Érett egy ideje bennem ez a döntés, de újabb és újabb haladékot adtam, bolond módon reméltem, hogy a józan ész és az egyetemi hagyományok tisztelete mégis nyom a latba és megmarad az egyetemi autonómia, ami nem véletlenül záloga több száz éve a szabad tudományos és művészi alkotásnak, fejlődésnek.

Nem volt jó az elmúlt években folyamatosan érzékelni, hogy ellenszélben dolgozunk, hogy ezen az elvonásokkal mesterségesen csontig éheztetett egyetemen a sok energiával elkészített fejlesztési tervek zöme fiókban marad, ami pedig megvalósul, azt hatalmas energiákkal, szakmai szívességekkel tudjuk fenntartani. Nem volt jó érezni, hogy egyfajta büntetésben vagyunk.

Riasztó volt a bő egy éve kezdődött és szisztematikusan fokozódó rágalom és szidalom hadjáratot átélni, a közös munkánk, teljesítményünk eredményét látatlanban becsmérlő, lesajnáló, semmibe vevő tendenciózus, objektív véleménynek álcázott kirohanásokat hallani, olvasni. Mint amikor megindulnak a hajtók az őszi vadászaton. A vad megfeszül, fülel, vár. Aztán kitör…

Elképesztő volt olvasni az azóta sem igazolt vádakat, hogy az Egyetemen ideológiai szempontú oktatás zajlik, majd, ugyanabból a szájból, ugyanezzel a lendülettel egy kifejezetten ideológiai programot meghirdetni. Gyalázkodni, aztán megsértődni, mint áldozat. Kifejteni, hogy a munkánk hányféle értelemben értéktelen, majd negédesen biztosítani, hogy minden marad a régiben, csak egy kicsit kiegészül…miféle becsülete van a kimondott szónak az ilyen ember számára?

Személyesen is felkavaró volt átélnem, ahogy a munkám, amit sok lelkesedéssel végeztem és a tanítványaim teljesítményei, amire méltán lehetnek büszkék, néhány odavetett szóval lenullázódik.

És különösen felkavaró volt, hogy a saját hazámban bárki veszi a bátorságot, hogy majd ő megmondja, vajon elég nemzeti vagyok vagy sem. Miféle tempó az ilyen?



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kiderült, hol ül majd Trump Ferenc pápa temetésén – sokakat meglepett
Világvezetők sora búcsúzik a pápától szombaton a Vatikánban. Trump csak a harmadik sorba kerül, nyilvánosságra hozták, kik ülnek előrébb nála.


Ahogy már írtunk róla, Ferenc pápa temetése április 26-án, szombaton lesz a Vatikánban. A szertartás körülbelül 90 percig tart majd, mivel sok résztvevő érkezik, és az áldoztatás is része lesz a programnak. Ferenc pápa kérésére a temetés egyszerű lesz. Az elhunyt egyházfőt a Szent Mária Maggiore-bazilikában helyezik örök nyugalomra. Ez azért számít különlegesnek, mert több mint száz éve nem temettek ott pápát.

A búcsúztatáson több ismert vezető is jelen lesz, köztük Donald Trump, Vilmos herceg – aki III. Károly királyt képviseli –, Keir Starmer brit miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

A Vatikán protokollja szerint a meghívottakat az országuk francia nevének ábécésorrendje alapján ültetik le,

írta az unilad.com. Ez alapján Donald Trump várhatóan a harmadik sorba kerül, Zelenszkijtől távolabb. Hasonló ülésrendet alkalmaztak II. János Pál 2005-ös temetésén is, ahol az egyházi vezetőket és az állami tisztségviselőket külön csoportokba osztották.

Magyarországot a búcsúztatáson Sulyok Tamás köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes képviseli majd, de ott lesz a szertartáson Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Óriási felháborodást keltett, ahogy a látogatók viselkednek Ferenc pápa ravatalánál
Sokan nemcsak azért járulnak Ferenc pápa ravatalához, hogy imádkozzanak vagy búcsút vegyenek, hanem azért is, hogy szelfizzenek.


A Szent Péter-bazilikában és az interneten is felháborodás tört ki amiatt, hogy sok látogató szelfit készít Ferenc pápa holttestével – írja a Newsweek.

A húsvéthétfőn elhunyt Ferenc pápa ravatalánál szerda délelőtt óta róhatják le kegyeletüket a hívek a római Szent Péter-bazilikában. A gyászolók a szentagya nyitott koporsójánál imádkozhatnak és búcsúzhatnak el a pápától, azonban sokan nem csak ezért mennek oda, hanem azért is, hogy szelfiket készítsenek.

Vannak olyan gyászolók, akik akár nyolc órát is vártak a sorban, és arról számoltak be, hogy a csendes imádság pillanatait megzavarta, ahogy mások igyekeztek a „tökéletes” képet elkészíteni.

Ferenc pápára sokan úgy emlékeznek, mint olyan vezetőre, aki megpróbálta korszerűsíteni a katolikus egyházat: elfogadóbban fordult az LMBTQ+ közösség felé, kiállt a klímavédelem és a társadalmi igazságosság mellett. Sokan azonban úgy érzik, a halálát nem kellene „modernizálni” – főleg nem szelfizéssel.

Ez azonban egy újkeletű probléma, legutóbb ugyanis 2005-ben halt meg hivatalban lévő pápa. II. János Pál halálakor viszont még épphogy kezdtek elterjedni a kamerás mobiltelefonok. A szelfizés pedig a később megjelenő okostelefonokkal együtt a 2010-es években vált tömeges jelenséggé.

Vannak viszont olyanok is, akiket egyáltalán nem zavar a szelfizés. Volt, aki például arról beszélt, hogy szerinte a gesztust nem a meghitt gyász megzavarásaként lehet értelmezni, hanem az élet ünnepléseként, mely erősebb a halál miatti szomorúságnál.

Ferenc pápa ravatala péntek este 7 óráig látogatható, ezután átszállítják a Santa Maria Maggiore-bazilikába, kérésének megfelelően ugyanis ott temetik majd el.

A pápa temetése szombaton délelőtt 10 órakor kezdődik. Az eseményen számos állami vezető jelen lesz. Részt vesz a temetésen Sulyok Tamás köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Magyar Péter, a legerősebb ellenzéki párt, a Tisza vezetője is. Ferenc pápa temetésének napjára Magyarországon nemzeti gyásznapot hirdettek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Magyarnak: Nincsenek OTP-részvényeim, Magyar Orbánnak: Bankjai vannak
A miniszterelnök mosolyogva szólt be a Tisza Párt vezetőjének az OTP pénteki rendezvényén. Magyar Péter azonnal visszavágott.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



Egyre nyilvánvalóbban üzenget egymásnak a két legnagyobb magyar párt vezetője. Előbb Orbán Viktor célzott Magyar Péter állítólagos bennfentes kereskedésére az OTP rendes éves közgyűlésén pénteken:

„Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Részvényesek! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A legelején tisztáznom kell, hogy nekem nincsenek OTP-részvényeim, ezért kereskedni sem tudok velük, sem szabályosan, sem bennfentes módon. Vendégként vagyok itt, és köszönöm a megtisztelő meghívást”

– mondta a miniszterelnök felszólalása elején, ami külön videóban is megosztott a Facebookon.

Nem sokat kellet várni a Tisza Párt elnökének válaszára sem.

„A miniszterelnöknek nem részvényei, hanem bankjai vannak”

- kezdte posztját Magyar Péter.

„Orbán Viktor ma egy rendkívül humorosnak szánt megjegyzéssel üzent, hogy nincsenek OTP részvényei és tőzsdézni sem szokott. Nos én egy olyan emberről, aki sem egy bankkártyát sem egy számítógépet nem tud használni, készséggel elhiszem, hogy fogalma sincs arról, hogy miként működik a tőzsde, bár ez nem rólam állít ki szegénységi bizonyítványt.

De ha már ilyen vicces kedvében van a miniszterelnök, akkor esetleg azt is elárulhatná, hogy az MBH Bankban és a Gránit Bankban mekkora tulajdonrésszel rendelkezik a családtagjain és a strómanjain keresztül”

– írta a folytatásban a politikus. Hozzátette:

„Ahogy arról is beszámolhatna, hogy a Matolcsy klánhoz tartozó százmilliárdos MBH Bank részvénycsomag milyen módon kerül nemsokára szintén az Orbán-dinasztiához.”

Az OTP pénteki közgyűlésén nemcsak Orbán Viktor felszólalása volt az egyetlen érdekes esemény:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Navracsics Tibor a Fidesz elmúlt 15 évéről: A kétharmad nem az önmérséklet irányába mutatott
A miniszter szerint a Fidesz sorozatos győzelmeit az ellenzék gyengesége is segítette. De az is állítja, a párt képes a megújulásra, mert mindig jönnek új arcok.


Navracsics Tibor szerint a Fidesz képes a megújulásra, mivel mindig érkeznek új politikusok. Az Indexnek adott interjújában elmondta, hogy Varga Mihály távozása után már csak hárman maradtak a „veterán kormányzati szereplők” közül: ő, Orbán Viktor és Semjén Zsolt. Úgy véli, az új személyek jelenléte biztosítja, hogy a párt ne fáradjon el a hosszú ideje tartó kormányzás alatt.

A minisztert arról is kérdezték, hogy a sorozatos kétharmados választási győzelmek miatt nem vált-e kényelmessé a párt. Erre azt válaszolta: „Ez a veszély természetesen fennáll, de maradjon meg a párton belüli viták témájaként.”

Szóba került az is, hogy a Fidesz eddig négyszer nyert kétharmaddal. Navracsics szerint ebben szerepet játszott az ellenzék gyengesége. Úgy fogalmazott: „mindig segítője volt az ellenzék gyengesége”. Hozzátette, hogy az „olykor talán túl határozott és túl sarkos” kommunikáció inkább előnyt jelent, mert a választók értékelik, ha világos terveket látnak. Úgy véli,

„világos elképzelések vannak, a választópolgárok pedig díjazzák, ha látják a kínálatban a megvalósítható és az életükre vonatkozó határozott terveket.

Ez most is megvan a Fideszben, ahogy a választópolgárok felé szóló pozitív üzenet is.”

A kétharmados felhatalmazás kérdéséről is beszélt. Elmondta: „Nagy nyomás van a kétharmados többséggel rendelkező párton, de megkockáztatom, most már nem annyira, mert kicsit megszokta a magyar közvélemény. 2010–2014 között viszont óriási elvárás volt azzal kapcsolatban, hogy 2010-zel záruljon le az 1990 óta tartó korszak, amit átmenetiként éltek meg az emberek, 2010-ben jöjjön valami más, új, stabil.

Erre szólt a kétharmados felhatalmazás, ami nem az önmérséklet irányába mutatott.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: