HÍREK
A Rovatból

Nem kell gyerekszívsebészet minden megyei kórházba az egészségügyi államtitkár szerint

„Egészen pici méretű ellátóegységeket tartottunk fenn nagyon drágán, amik aztán forrást vonnak el onnan, ahol nagy betegforgalom van” – mondta Takács Péter.


Március végén előadást tartott Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a Semmelweis egyetemen, amiről a Szabad Európa most számolt be.

Takács az egészségügyi ellátás átalakítását meglepő őszinteséggel úgy indokolta, hogy

„a nemzetgazdaság teljesítőképességéhez kell szabni, hogy milyen ellátás legyen elérhető az országban”.

Az államtitkár szerint amikor a megrendelt tanulmány alapján elkezdték az egészségügy átalakítását, négy fő problémát azonosítottak: széttöredezett az ellátórendszer; fejnehéz, kórházközpontú struktúra; nem érvényesülnek az üzemgazdasági alapelvek; az ellátásszervező funkciók nem a megfelelő szinteken jelennek meg.

„Egészen pici méretű ellátóegységeket tartottunk fenn nagyon drágán, amik aztán forrást vonnak el onnan, ahol nagy betegforgalom van” – mondta kisebb településekre utalva.

Ezek alapján Takács leszögezte, hogy nemcsak a városi kórházakat alakítanák át, hanem lennének olyan ellátások is, amik megyei szinten sem biztos, hogy elérhetőek lennének.

Az államtitkár a mostani kórházstruktúrát nem tartja fenntarthatónak, és erről egyeztetett a német egészségügyi miniszterrel is, mert szerinte ez Németországban is így van.

Takács kiemelten beszélt még az elöregedő társadalom miatti nem fertőző betegségek tartós kezeléséről és az ehhez szükséges ápolási kapacitásról is. Szerinte az elöregedett magyar társadalom miatt össze kéne fogniuk a szociális tárcával, és mindkét oldalon bővíteni kéne a kapacitást.

Bővítené az otthoni szakápolási és hospice-lehetőségeket, ugyanakkor komoly problémaként beszélt a szakdolgozók hiányáról. Lehetséges megoldásként az államtitkár a kórházak kihasználatlan ágyait áttenné a krónikus betegségeket ellátó szakápoláshoz, míg a szakápolás egy részét átcsoportosítaná a szociális szférába.

Takács az új ügyeleti rendszert is véleményezte, úgy gondolja hogy az ellátottak kifejezetten elégedettek vele, ráadásul 15-20 százalékkal csökkent az indokolatlan mentőindulások száma is. A fővárost még idén tervezik bekapcsolni ebbe az új rendszerbe.

Az új ügyeleti rendszerben az államtitkár megtartaná az idősebb háziorvosokat is, mert szerinte „aki a háziorvosi tevékenységét egyébként el tudja látni a hét minden napján, az havi kettő alkalommal, délután 4-től 22 óráig is általában alkalmas rá”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
A Vatikán hivatalos közleményt adott ki Ferenc pápa halálának okáról
A közlemény szerint a pápa halálát nem a korábban kezelt súlyos tüdőgyulladás okozta. A váratlan halálát az agyi stroke és szívelégtelenség okozta.


Ferenc pápa halála után 12 órával hivatalos közleményt adott ki a Vatikán a pápa halálának okáról - írja a Sky News.

Ferenc pápa agyvérzésben és szívelégtelenségben halt meg

- közölték.

A Vatikán által közzétett halotti anyakönyvi kivonat szerint az agyi stroke kómához és visszafordíthatatlan szívelégtelenséghez vezetett. Halálának nincs köze a korábbi tüdőgyulladásához - közölték.

Ferenc pápa krónikus tüdőbetegségben szenvedett, fiatal volt, mikor az egyik tüdejét eltávolították. Egészségügyi problémák gyötörték élete utolsó éveiben. Február 14-én a Gemelli kórházba került légúti krízis miatt, súlyos tüdőgyulladással ápolták. Emiatt 38 napig kórházban tartózkodott, de nemrég elhagyhatta az intézményt. Húsvét vasárnapján, egy nappal halála előtt azonban még megjelent, hogy ezreket áldjon meg a Szent Péter téren.

A pápa 88 éves korában bekövetkezett halála után a világ minden tájáról érkeznek a részvétnyilvánítások.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Eldőlt, mikor lehet a konklávé, ahol megválasztják majd Ferenc pápa utódját
A pápaválasztás május 5. és 10. között kezdődhet, a temetés után tűzik ki a pontos dátumot. Csak a 80 év alatti bíborosok szavazhatnak az utód személyéről a titkos konklávén.


Megvan az új pápa megválasztásának várható időpontja.

Május 5. és 10. között tarthatják a pápaválasztó konklávét, ahol a 80 év alatti bíborosok dönthetnek Ferenc pápa utódjáról

– írja a La Repubblica. A pontos dátumot a temetés után jelölik ki, amire péntek és vasárnap között kerül sor.

A titkos szavazást a vatikáni Sixtus-kápolnában rendezik meg, ahol csak azok a bíborosok vehetnek részt, akik még nem töltötték be 80. életévüket. A több mint 250 bíboros közül körülbelül 135-en jogosultak szavazni, közülük 110-et Ferenc pápa nevezett ki az elmúlt tíz évben. Az ő személyük visszatükrözi Ferenc felfogását a nyitottabb és befogadóbb katolikus egyházról.

A La Repubblica az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis alapján következtette ki a konklávé időpontját.

A liturgikus szabályozás szerint a pápaválasztásnak a hivatalban lévő egyházfő halálát követő 15. és 20. nap között kell elindulnia. Ferenc pápa húsvéthétfőn hunyt el.

A vatikáni Szent Péter téren hatalmas tömeg gyűlt össze, hogy búcsút vegyen az elhunyt egyházfőtől. Sokan gyerekekkel érkeztek, több zászló is feltűnt a téren – köztük a palesztin és a brazil lobogó is. Zarándokcsoportok együtt imádkozták a rózsafüzért.

A közös ima végén, amit Mauro Gambetti bíboros vezetett, nagy taps tört ki a téren. A szertartáson jelen volt Raffaella Petrini nővér, a Vatikánvárosi Állam Kormányzóságának főtitkára és Alessandra Smerilli nővér is.

A pápa halálhírére különszámot adott ki az Osservatore Romano. Több mint ezer példányt nyomtattak, ezek pillanatok alatt elfogytak. A Szent Péter téren egy utcai lámpa köré gyűltek az emberek, ahol az ingyenes kiadványt osztották. Sokan vártak még további 200 példányra, amit fél órán belül ígértek.

A nemzetközi sajtó már találgatja, ki lehet Ferenc pápa utódja.

A lehetséges jelöltek között említik Erdő Péter budapest-esztergomi érseket is, ugyanakkor többen Luis Antonio Tagle bíboros, „az ázsiai Ferenc” megválasztását tartják valószínűbbnek.

Forrás: hvg.hu, La Repubblica


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Ellopták az amerikai belbiztonsági miniszter ridiküljét, miközben egy étteremben vacsorázott
A tolvaj nemcsak pénzt vitt, hanem minisztériumi belépőkártyát és személyes iratokat is zsákmányolt. A titkosszolgálat már a biztonsági kamerák felvételeit elemzi.


Kristi Noem, az Egyesült Államok belbiztonsági minisztere egy washingtoni étteremben vacsorázott, amikor ellopták a ridiküljét – számolt be róla a CNN. A táskában készpénz, személyes iratok és egy minisztériumi belépőkártya is volt.

A CBS információi szerint Noem a Capitol Burger nevű, forgalmas belvárosi étteremben evett, a táskáját pedig a széke alá, a lábához helyezte. A biztonsági kamerák felvételeinek elemzése alapján a Secret Service arra jutott, hogy egy orvosi maszkot viselő fehér férfi vitte el a ridikült.

A CNN úgy tudja,

a táskában mintegy 3000 dollár (1,08 millió forint) készpénz, útlevél, jogosítvány, lakáskulcs, gyógyszerek, sminkfelszerelés, csekkfüzet és a minisztériumi belépőkártya is volt.

Egy rendvédelmi forrás szerint a férfi, miután felkapta a táskát, egyszerűen kisétált az étteremből. A Secret Service vizsgálatot indított annak érdekében, hogy nyomon kövessék, használta-e valaki a miniszter pénzügyi eszközeit.

Noem később, a Fehér Ház húsvéti tojáskereső eseményén újságíróknak megerősítette a történteket, és azt is elmondta, hogy a lopás ügyében még nem történt előrelépés.

A belbiztonsági minisztérium egyik szóvivője elmondta: „Az egész családja a városban volt, köztük a gyermekei és unokái is – a pénzt arra használta volna, hogy vacsorával, programokkal és húsvéti ajándékokkal lepje meg őket.”

A CNN forrásai szerint a Secret Service – amely a minisztert az étterembe is elkísérte – jelenleg azt figyeli, nem próbálják-e meg felhasználni a csekkeket, amelyek szintén a táskában voltak.

Forrás: Telex, CNN


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Kiadták a figyelmeztetést a zivatarok miatt: viharos szél és akár jégeső is jöhet
14 megyére adtak ki figyelmeztetést mára, és egyelőre úgy tűnik, hogy péntekig az ország nagy részén ki is tartanak a zivatarok.


Kedden sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel és fátyolfelhőkkel - írják a HugaroMet Zrt. előrejelzésében. Napközben helyenként, késő délutántól egyre nagyobb számban alakulhatnak ki záporok, zivatarok - legkisebb eséllyel a Dunántúl északi és nyugati részein, legtöbb helyen a keleti, északkeleti területeken.

A zivatarok miatt citromsárga, azaz elsőfokú figyelmeztetést adtak ki Pest, Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Heves, Nógrád, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Tolna vármegyékre.

A zivatarok környezetében helyenként viharos (60-75 km/h) szél, néhol jégeső (jellemzően 2 cm alatti átmérővel) és intenzív csapadék (15-20 mm) kialakulhat.

A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 fok között alakul.

Este a gomolyok nagyrészt összeesnek, a záporok, zivatarok is zömmel lecsengenek, többnyire derült vagy fátyolfelhős lesz az ég. Párásság, foltokban köd előfordulhat a csapadék megszűnése után, főleg keleten. Estére mindenhol mérséklődik a légmozgás, csupán a csapadékgócok környezetében fordulhat elő átmeneti szélélénkülés vagy -erősödés. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 8 és 14 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél kissé hűvösebb is lehet.

Szerdán sok lesz a napsütés, de ezt fátyolfelhők szűrik, illetve erőteljessé válik napközben a gomolyfelhő-képződés. A Dunántúl nyugati felét leszámítva több helyen alakulhatnak ki záporok, zivatarok. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás, de zivatarok környezetében előfordulhat átmeneti szélerősödés. A hőmérséklet délután 20 és 25 fok között várható.

A hét további részben is hasonló időre számíthatunk, péntekig az ország nagy részén lehetnek záporok, zivatarok, aztán hétvégére már ismét jön a napsütéses, kellemes idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET: