Négy századmásodperc alatt meghalt mindenki az argentin tengeralattjárón
Az Amerikai Egyesült Államok haditengerészetének hírszerző szolgálata, az ONI közölte, hogy a 2017. november 15-én eltűnt argentin tengeralattjáró fedélzetén tartózkodó 44 fős legénység meghalt - írja a 24.hu.
Az ONI szakértői megállapították, hogy a közelben észlelt robbanás, amelyről a sajtó is beszámolt, biztosan a tengeralattjáróról származott.
"A hajótest ilyen mélységben a nyomás miatt négy századmásodperc alatt összeroppant, a víz pedig megközelítőleg 2900 km/órás sebességgel öntötte el a fedélzetet. A körülményeket tekintve az ONI szerint lehetetlen, hogy a legénység bármit is észrevett volna a robbanásról. Bár tudták, hogy mi fog következni, nem érezték, amikor megtörtént. Nem fulladtak meg és fájdalmat sem éreztek. A halál azonnal beállt."
Analysis of Acoustic Detection of the loss of the Argentine Submarine #ARASanJuan by US Office of Naval Intelligence pic.twitter.com/UCHjR8jQae
— NavyLookout (@NavyLookout) 2018. január 10.
A San Juan nevű, német gyártmányú tengeralattjáró - amelyet 1985-ben állítottak hadrendbe Argentínában, és amelyet néhány évvel ezelőtt újítottak fel - november 13-án indult el az ország egyik legdélibb pontjáról, Ushuaiából saját támaszpontja, a fővárostól 400 kilométerre délre fekvő Mar del Plata felé.
Utoljára két nappal később a San Jorge öböl térségéből, az argentin partoktól 432 kilométerre jelentkezett be, onnantól kezdve azonban semmit nem lehet tudni róla.
Azt már korábban tudni lehetett, hogy robbanás okozta a tengeralattjáró vesztét, és azt a hír is megjelent, hogy a robbanás előtt egy akkumulátor rövidzárlatot kapott. Az argentin hadsereg decemberben azt nyilatkozta, hogy egybeesik az a hely, ahol a San Juan tengeralattjáró utoljára jelet adott magáról és az, ahol a nemzetközi szervezetek által észlelt robbanás történt, Oscar Aguad védelmi miniszter pedig azt nyilatkozta a CNN-nek: a tengerészek meghaltak.
Decemberben még tartott a roncsok utáni kutatás; amerikai és orosz robot-tengeralattjárók keresték a tengerfenéken a járművet, vagy annak maradványait. A kutatásban 11 ország 28 hajója és 9 repülője - összesen 4000 katona - vett részt, 40 ezer négyzetkilométernyi területet fésültek át.
Forrás: 24.hu