Megerősítette a Kecskeméti Törvényszék: nem évült el Till Tamás meggyilkolása
A Kecskeméti Törvényszék megerősítette a Kecskeméti Járásbíróság döntését, amely egy hónapra elrendelte F. János letartóztatását, aki beismerte, hogy 24 évvel ezelőtt megölte a 11 éves Till Tamást – írja a 444 a bíróság tájékoztatására hivatkozva.
A bíróság döntése a jogszabályok alapos vizsgálata után született meg. Mint közölték:
Till Tamás még 2000-ben tűnt el, mindössze tizenegy évesen. Az áttörés tavaly történt az ügyben, amikor a fiú földi maradványait egy Bajához közeli tanya melléképületében találták meg.
F. János kezdetben tanúként szerepelt az ügyben, de később beismerő vallomást tett, amelyben elmondta, hogy 16 évesen ő ölte meg Till Tamást, majd elásta a holttestét. A rendőrség azonban a beismerést követően szabadon engedte, arra hivatkozva, hogy fiatalkorúként elkövetett bűncselekménye mára elévült. A férfi tudatában volt annak, hogy vallomása alapján nem vonható felelősségre.
Az eset széleskörű társadalmi felháborodást váltott ki, amely politikai vitát is gerjesztett. Ellenzéki politikusok – köztük Magyar Péter, Gyurcsány Ferenc és Jakab Péter – követelték, hogy a kormány lépjen az ügyben. A Fidesz végül törvénymódosítást nyújtott be, amely 2025. január 1-jétől egyértelművé teszi: az életfogytiglannal is sújtható súlyos bűncselekmények, például a minősített emberölések, soha nem évülnek el, még fiatalkorú elkövetők esetében sem.
A jogi vita gyökere a fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények elévülésével kapcsolatos jogértelmezési bizonytalanság volt. A tavalyi Büntető törvénykönyv szerint ezek a bűncselekmények bizonyos idő elteltével elévülnek. Az ügyészség azonban arra hivatkozott, hogy a gyilkosság elkövetésekor, 2000-ben hatályos jogszabályok szerint ez nem így van.
A decemberi törvénymódosítás most már egyértelművé tette, hogy a minősített emberölés büntethetősége fiatalkorú elkövetők esetében sem évülhet el. Ezért F. János ügye – mind az elkövetéskor, mind a most hatályos törvények alapján – nem elévült.