Magyarország ritka kincsei – titokzatos barlangok a Balatonnál
Hazánk ritka kincsei ezek a barlangok, tele titokzatos föld alatti természeti képződményekkel, melyek egy teljesen más világot alkotnak odalent. Belépni ezekre a helyekre olyan, mintha egy másik bolygóra érkeznénk. Távol a világ zaja és valahogy minden olyan szokatlan. Utunkat embermagasságú cseppkőoszlopok és függőcseppkövek szegélyezhetik. Nem számít, hogy szűk helyeken kell kúszni-mászni vagy egy kicsit evezni, az életre szóló élmények kárpótolnak mindenért.
Balatonederics, Csodabogyós-barlang
Magyarország kilencedik, a Dunántúlnak pedig hatodik leghosszabb barlangja a Keszthelyi-hegység keleti peremén nyíló balatonedericsi Csodabogyós-barlang. Nevét a bejárat mellett is látható szúrós csodabogyó nevű örökzöld cserjéről kapta, amelynek itt találjuk északi elterjedési határát. A 393 méteres tengerszint feletti magasságban nyíló barlang (jelenleg ismert) járatainak hossza összesen 6 kilométer, mélysége -136 m. Ezek a járatok elsősorban tektonikus mozgások által jöttek létre, így túlnyomórészt hasadékfolyosók, termek és aknák jellemzik. Egyes szakaszokon (például Függőkert, Meseország) igen sok és változatos természeti képződményt találunk. Helyenként embermagasságú cseppkőoszlopok és függőcseppkövek kápráztatnak el pazar látványukkal.
Három útvonalon (Alap, Extrém 1, Extrém 2), szervezett barlangi kalandtúra keretében, profi túravezetők segítségével fedezhetjük fel a barlang különleges világát. A Csodabogyós-barlang igazi „tanbarlang”, hiszen méreteiből, látványos formakincséből és viszonylag könnyen járható jellegéből adódóan kiválóan alkalmas a barlangjárás, barlangkutatás technikájának, gyakorlatának elsajátítására, valamint a tektonikus folyamatok és a különböző képződmények bemutatására.
Akár az alap, akár valamelyik extrém túrát választjuk, az biztos, hogy nem mindennapi élményben lesz részünk. Teljesen más világ van odalent. Ahhoz, hogy ez feltáruljon előttünk, szűk helyeken kell kúsznunk és másznunk, és elkerülhetetlen az is, hogy sárosak legyünk. Viszont az életre szóló élmény miatt mindez megéri. Ráadásul csapatépítőnek is tökéletes program, a gyerekek is élvezhetik, illetve olyan kihívásnak is megfelel, amely által jobban megismerjük önmagunkat, képességeinket.
Tapolcai-tavasbarlang Látogatóközpont
A Tapolcai-tavasbarlang a legismertebb és egyben a legkülönlegesebb barlangja hazánknak. Számos barlangunk közül ez az egyetlen, melyet csónakkal lehet bejárni. A város alatt türkizkék víz tetején – kellemes, 20 Celsius fok körüli hőmérsékletben – ringatózik csónakunk, miközben megcsodáljuk a barlang egyedi élővilágát és természeti szépségeit.
A tavasbarlangot bezáró kőzet 12 millió éve képződött. A barlang vízutánpótlása két úton történik, amely egyben magyarázatot ad a járatok kialakulására is. A Déli-Bakony irányából kis mélységben hideg (10°C-os) karsztvizek érkeznek a Tapolcai-medence térségébe. A Bakonyban beszivárgó elnyelődő karsztvizek egy része nagy mélységbe is lejut, ahol a Föld belső hőjétől felmelegszik, majd a törésvonalak mentén felfelé áramlik. Ilyen 30°C-nál melegebb termálvíz tör fel a Kórház- és a Berger Károly-barlang forráskürtőiből.

A hideg és a meleg karsztvizek keveredése üregeket, járatokat old ki a mészkőben. Százezer év alatt így jött létre a Tapolcai-tavasbarlang is, amely része a város alatti, immár 10 km hosszúságban feltárt barlangrendszernek. A térség későbbi kiemelkedése miatt a barlangok legfelső része szárazzá vált.
Az összekeveredett, 20°C-ra hűlt langyos vizek a tavasbarlangból tovább áramlanak a felszín alatt, majd a Malom-tó forrásaiban látnak napvilágot. A tó vizének visszaduzzasztása tette lehetővé a barlangi csónakázást, mely egyedülálló élményt nyújt kicsiknek és nagyoknak egyaránt, ugyanakkor maga a csónakázás elég rövid időtartalmú. A 2015-ben létrehozott Látogatóközpont kiállításaival viszont remek fél napos szórakozást nyújthat.
A látogatóközpontot fogadóépületében kiállítás mutatja be a karsztvidékek csodálatos világát. 10 terem különleges látnivalói kalauzolnak minket a titokzatos barlangok világában. A gyerekeket kúszóbarlang várja, míg a felnőttek érzékelési képességét „kőtapogató” teszi próbára. Ősföldrajzi festmények engednek bepillantást letűnt korok élővilágába. A térhatású fotók és a film segítségével magunk is földalatti felfedező utakon járunk. A természet egzotikus művésze, a karsztvíz gyönyörű alakzatokat formál a mészkőből. Dél-Kína toronykarsztjaitól a cseppkövek birodalmán át a tapolcai barlangok törékeny szépségű kristályvilágába jutunk. Láva- és jégbarlang, trópusi őskarszt; megannyi élmény várja itt a vendéget.
A Lóczy-barlang megtekintése a szezonban érdekes programmal egészítheti ki a balatonfüredi látogatásunkat. A Tamás-hegy nyugati oldalában 1882-ben tárták fel és 1934-ben nyitották meg ezt a jelentős természeti és idegenforgalmi értékkel rendelkező barlangot. A hegységképző erők hatására vízszintes helyzetükből kibillent középső-triász korú, látványos mészkő rétegek zárják körül a mélyből feltörő langyos vizek által kioldott barlangot. Az üstszerű oldási formák és a helyenként még megtalálható borsókövek is utalnak a barlang kialakulásának körülményeire. A barlangot szép és változatos oldásformák, a hegy felépítését bemutató vékonyréteges mészkőfalak jellemzik.
A Lóczy-barlangot szakszerű vezetéssel tekinthetjük meg, melynek időtartalma kb. fél óra. Ezalatt látványos mészkőrétegeket fedezhetünk fel a villanyvilágítással ellátott barlangban, melynek hőmérséklet kb. 12 °C. A fokozottan védett barlanghoz turistajelzés vezet a vasútállomástól (zöld sáv) és a Jókai-kilátótól (zöld háromszög).