Magyar Péter: Miközben Orbán Viktor a többhetes indiai nyaralását tölti, összeomlott az Országos Mentőszolgálat mentésirányítási rendszere
Műszaki hiba miatt komoly fennakadás volt a mentésirányítási informatikai rendszer működésében kedden. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) MTI-hez eljuttatott közleményében kedd éjszaka azt írták: az ilyen helyzetekre érvényes protokollnak megfelelően a mentőszolgálat rendszerei a lehető leghamarabb átálltak a tartalék, vagyis analóg, EDR rádiós kapcsolattartásra és a papíralapú dokumentációra.
A mentésirányítók a legsürgősebb eseteket prioritásként kezelték, ugyanakkor az alacsonyabb sürgősségi szintű mentőfeladatok - például a kórházak közötti betegszállítások - végrehajtása lelassult - írták. A közlemény szerint a műszaki hibát az illetékes szakemberek az esti órákra elhárították, a normális működés az ország valamennyi mentésirányító központjában helyreállt. A meghibásodás okainak elemzése megkezdődött annak érdekében, hogy a jövőben hasonló eset ne forduljon elő - áll az OMSZ közleményében.
Az ügyről Magyar Péter is írt a Facebook-oldalán.
- fogalmazott posztjában a TISZA Párt elnöke.
- írta Magyar, aki ezután azt kérdezte: "Igaz az, hogy a problémát még nem sikerült elhárítani és betegszállítás nem állt helyre teljeskörűen? Igaz, hogy vészhelyzetet hirdettek és minden információt titkosítottak?"
A TISZA Párt elnöke posztjában megjegyezte, hogy "nem cáfolt sajtóinformációk szerint hosszú órákig megszűnt tegnap a biztonságos mentésirányítás. A központi telefonszámokon sok esetben nem tudták fogadni a segélyhívásokat, és nem tudták elérni a hivatalos rendszeren keresztül a központból a mentőautókat sem".
Magyar szerint "órákig teljesen megszűnt a hívásfogadás a mentőknél és lefagyott az összes számítógép, valamint a belső telefonvonalak sem működtek. Még a chipkártyás ajtónyitó-rendszer is leállt, mert az is ugyanarra az informatikai hálózatra támaszkodik, mint a mentésirányítás".
A politikus arról is írt, hogy "az OMSZ vezetése és Takács Péter egészségügyi államtitkár azt sem cáfolta, hogy a leállás miatt nem lehetett elérni több budapesti kórház sürgősségi osztályát, komoly esetekhez sem tudtak elindulni a mentők, és akadozott a kórházak közötti betegszállítás is".
Magyar szerint "a mentésirányításban és a sürgősségi ellátásban résztvevők közül korábban már több szakember is eljuttatta az illetékesekhez azt a véleményét, hogy a rendszer katasztrofális állapotban van, és az összeomlás bármikor bekövetkezhet".