Kipróbáltuk az iTOLC online nyelvvizsgáját
Az április 10-én kihirdetett kormányrendelet alapján a veszélyhelyzet idején az arra alkalmas vizsgaközpontok online nyelvvizsgát szervezhetnek. Úgy gondoltuk bemutatjuk az ország első, teljes mértékben digitális nyelvvizsgaközpontját, az iTOLC Nyelvvizsgaközpontot hiszen ott már egy éve létezik a számítógép alapú vizsgáztatás és belső információkat is tudunk közölni, mert kollégánk lánya, Fanni tavaly ott szerezte meg nyelvvizsgáját. Alább bemutatjuk a vizsga menetét, de ha még kérdéseid lennének, Facebook oldalukon május 1-jén 14:00-kor élő videót közvetítenek, ami alatt te is felteheted őket!
A náluk letehető nyelvvizsga teljesítése alig fél napot vesz igénybe, számos vizsgaalkalmat, illetve felkészülési lehetőséget kínálnak, és még környezetbarát is, hiszen nincs szükség papírra, így kevesebb papírhulladékot generál. De hogyan is zajlik a nyelvvizsga folyamata?

Ahhoz, hogy otthonosabban mozogj a vizsgarendszerben, a vizsga előtt ki kell töltened egy kötelező tesztet, amivel jobban megismerkedhetsz az egész rendszerrel és megnézheted hogyan is néz majd ki az éles vizsga. Fanni kicsit sajnálkozott is, hogy tavaly amikor ő vizsgázott még nem volt kötelező a próbavizsga, illetve akkor még nem nem volt éles vizsga lehetőség sem. Bár neki elsőre sikerült az angol B2-es nyelvvizsgája, az online próbavizsga és az éles nyelvvizsga lehetőséget nagyon jónak gondolja. A teszt kitöltése egyébként azért is jó, mert előre meg tudsz barátkozni a rendszerrel, így a nagy izgulásban, ezzel már nem kell foglalkoznod.
A vizsga ugyanúgy négy részből– olvasott szövegértésre, hallott szövegértése, íráskészségre és beszédre/kommunikációra – épül fel mint a hagyományos nyelvvizsgák. Az első három vizsgarésznél is már egyértelműen átjönnek a számítógépes alap előnyei, mint a saját ritmusodban való hanganyag lejátszás vagy a kétnyelvű digitális szótár. Az íráskészségnél nagy segítség a gépelés is, hiszen nem kell félned attól, hogy esetleg nem tudja elolvasni a kézírásodat a javító. Sőt! Még a szavakat is számolja neked a rendszer így ezzel sem kell törődnöd.
A feladatok megoldása közben, a vizsgafelület jelzi számodra, hogy mennyi a vizsgarészre szánt maximális időkereted és ebből mennyi van még hátra. Amennyiben előbb végzel a feladattal a rendszer tovább enged a következő vizsgarészhez. A részvizsgákon belül a vizsgarészek megoldási sorrendje tetszőlegesen választható. A vizsgarészeken belül a feladatok megoldási sorrendje szintjén tetszőleges, de a hangfelvételek illetve videófelvételek lejátszási sorrendje némi kötöttséget jelent a szóbeli részvizsga feladatainak megoldásakor.

A szóbeli vizsga sem a hagyományos formában zajlik, ugyanis itt nem egy vizsgáztatóval kell párbeszéded folytatnod, csak a számítógéped monitorjával kell szembenézned és adott instrukciók szerint kell beszélned. Ez a rész is több feladatból áll, de a lényeg, hogy kapsz egy témát, vagy hallasz egy mondatot, amelyet anyanyelvi beszélők rögzített hangja szimulál és ezekre kell reflektálnod. A gép pedig felveszi. Fanni véleménye szerint ez azért jó, mert így akár több javító, vagy nyelvtanár is meghallgathatja, együtt alkothatnak véleményt és visszahallgathatják így nem az van, hogy a vizsgabiztos félrehall valamit, vagy nem ért egyet az álláspontoddal. A vizsga nem tart tovább 3-4 óránál és az eredményt is nagyon gyorsan, 7 napon belül megkapod.
Ráadásul komplex vizsga esetén, ha valamelyik részvizsgád eredménye nem éri el a 60%-ot, de eléri a 40%-ot, és a másik részvizsgán annyira brillírozol, hogy a két részvizsga átlaga eléri a 60%-ot, sikeres lesz a komplex vizsgád és pár hét múlva kezedben foghadot a nyelvvizsgád.
Az itt letehető vizsga nagy előnye még, hogy az egész vizsga alatt használhatod az Akadémiai Kiadó rendszerbe beépített kétnyelvű digitális szótárát, amely segít abban, ha elfelejtettél egy szót, de akkor is segítségedre lehet, ha bizonytalan vagy annak helyesírásában.
A már említett az iTOLC Facebook oldalán közvetített május 1-jei élő videóban, szó lesz arról is, hogy mit is jelent az, hogy egy befizetett vizsgaidőpont áráért két vizsgaidőpontot kapsz. Ugyanis ha őket választod van erre is lehetőség.
Egy befizetett nyelvvizsga áráért két vizsgázási lehetőséget kapsz. Az első alkalom végén eldöntheted, hogy beküldöd-e hivatalosan a vizsgát vagy megpróbálod még egyszer. Ha pedig az adott hét végéig beadod a jelentkezésedet, ingyenes felkészítő anyagot kapsz angol és német B2-es, és angol C1-es szinten.
Mivel akkreditált nyelvvizsgaközpontról van szó a felsőoktatási felvételin is pluszpontot kaphatsz érte. A nyelvvizsga díjának visszaigénylésére is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint bármely más nyelvvizsgaközpontnál: ha sikerül a szóbeli és az írásbeli, a 35 évnél fiatalabbak visszakérhetik az államtól a befizetett vizsgadíjat.
Az iTOLC Nyelvvizsgaközpont honlapján tudsz jelentkezni angol és német nyelven.
További információkat az iTOLC Nyelvvizsga Facebook oldalán találhatsz.