Őrizetbe vették Törökországban a svéd újságírót, aki korábban Orbanisztánnak nevezte Magyarországot
Medin a svéd Dagens ETC munkatársa. A török ügyészség szerint a letartóztatása egy olyan nyomozáshoz kapcsolódik, amit egy 2023 januárjában tartott stockholmi tüntetés után indítottak, ahol egy Erdogant ábrázoló bábut akasztottak fel a városháza előtt. A hatóságok szerint Medin is ott volt a szervezők között, és 15 másik emberrel együtt azzal vádolják, hogy részt vett a demonstráció megszervezésében, népszerűsítésében, vagy valamilyen módon kapcsolódott hozzá. Két bűncselekménnyel is megvádolták: a köztársasági elnök megsértésével és terrorista szervezetben való tagsággal - írta a 444.hu.
A Dagens ETC szerkesztőségében aggódni kezdtek, miután két napig nem tudták elérni újságírójukat - írta a Reuters. A lap főszerkesztője, Andreas Gustavsson a svéd TV4-nek azt mondta: „Medin semmi rosszat nem tett, csak végezte az újságírói munkáját.”
A tüntetések Törökországban azóta tartanak, hogy a hatóságok letartóztatták Isztambul ellenzéki polgármesterét, Ekrem Imamoglut. Az utcákon százezrek vonultak fel, és eddig több mint 300 tüntetőt vittek el a rendőrök. Erdogan elnök az eseményeket utcai terrorizmusnak nevezte.
A könyv megjelenésekor így indokolta, miért foglalkozott a témával: „Orbán egyike azon európai vezetőknek, akik a legsikeresebben használták fel a menekültválság és az Iszlám Állam okozta félelmeket, hogy saját politikai támogatottságukat növeljék. Azért döntöttem el nagyjából egy évvel ezelőtt, hogy könyvet írok róla, hogy elmagyarázzam, hogyan függ össze a Soros-kampány, a menekültválság és a civilellenesség, illetve mindez hogyan hat a demokrácia állapotára.”
A stockholmi könyvbemutatón a helyettes magyar konzul azt tanácsolta neki, hogy a következő években inkább ne írjon Magyarországról.
Az ügyben a svéd külügyminiszter is megszólalt. Maria Malmer Stenergard az SVT-nek azt mondta: „Svédország arra kérte Törökország stockholmi nagykövetét, hogy adjon részletes tájékoztatást a vádakról, és biztosítsa, hogy Medin sürgősen hozzáférhessen a konzuli szolgáltatásokhoz.”
Nem ez az első eset, hogy a tüntetésekről tudósító külföldi újságírót visznek el Törökországban. A BBC egyik munkatársát korábban 17 órán keresztül tartották bent, majd azzal az indokkal toloncolták ki, hogy nem volt érvényes akkreditációja.