SZEMPONT
A Rovatból

Izrael válasza a terrortámadásra: „Ez egy hosszú és nagyon átfogó katonai művelet lesz”

A legalább 800 áldozatot követelő, példátlan terrortámadásra válaszul Izrael félmillió katonát mozgósított. A legnagyobb kérdés, hogy Irán és a Hezbollah aktívan belép-e a háborúba - mondja Csepregi Zsolt, az izraeli kül- és biztonságpolitika szakértője.


Október hetedikén eddig nem látott rakétatűz zúdult Izraelre, ezzel egyidejűleg több ponton is áttörték az országot a Gázai övezettől elválasztó határkerítést a Hamász palesztin terrorszervezet emberei, hogy izraeli földön leginkább civil áldozatokat mészároljanak le, túszokat ejtsenek.

Ötven év után először háborúban áll Izrael, ami már önmagában is megdöbbentő.

Miközben a híradásokból ömlenek a kegyetlenségekről, elrabolt, lemészárolt civilekről szóló tudósítások, valamint az izraeli válaszcsapás képei, Csepregi Zsolttal, az izraeli kül- és biztonságpolitika szakértőjével arról beszélgettünk, miért indíthatott ennyire kegyetlen terrortámadást a Hamász, miért érhette ez ilyen váratlanul Izraelt, milyen szerepe lehetett Iránnak, és hová vezethet mindez.

– Milyen a biztonsági helyzet most Izraelben?

– A legutolsó hírek szerint az izraeli hadseregnek sikerült minden egyes, a gázai határon lévő izraeli településen visszaszereznie az uralmat, és visszaszorítani a Hamász terroristáit. A hadsereg és a rendőrség viszont felhívta a figyelmet, hogy ez nem azt jelenti, hogy nem lehetnek további beszivárgó terroristák az ország területén, akik továbbra is terrorcselekményeket követhetnek el a határzónában, őket továbbra is keresik. Ezzel párhuzamosan rakétatámadások vannak izraeli települések ellen, főként Izrael déli részén. Most már kevesebb támadást jelentenek Tel Aviv, Jeruzsálem magasságából, ez inkább szombaton volt jellemző. Ezzel párhuzamosan az izraeli védelmi erők mozgósítottak, sajtóinformációk szerint 300 ezer tartalékos katonát, ez egészíti ki a körülbelül 200 ezres reguláris haderőt, azaz

több mint félmillió embert összevontak, hogy a gázai övezetben a Hamász kormányzási és katonai képességeit teljes mértékben felszámolhassák. Azt már látni, hogy ez egy hosszú és nagyon átfogó katonai művelet lesz.

Jelenleg a szárazföldi erőket vonják össze a gázai övezet határán, a légierővel, tüzérséggel és tankokkal. Nyilvánvalóan a szárazföldi bevonulás előtt előre kiiktatják a Hamász erődített célpontjait, például a rakétakilövő állomásokat, erődítményeket.

– Semmilyen előjele nem volt a mostani terrortámadásnak? Nem is számítottak rá?

– Az elmúlt hetekben és hónapokban az izraeli védelmi erők legnagyobb része az északi határon állt készenlétben. A Hezbollahtól, libanoni irányból, illetve szíriai területekről várták az Iránnal szövetséges erők támadását. Másodsorban Ciszjordániában és Izrael keleti felén Jeruzsálemben állomásoztak nagy erők, ugyanis Ciszjordániában valószínűsítettek felkelést. A Gázai övezet határán az elmúlt hetekben folyamatosak voltak az eufemisztikusan „tüntetéseknek” nevezett zavargások, melyek abból álltak, hogy a Hamász aktivistái, meg civilek, akiket erre rávettek, a határon felgyújtották a füvet és a bozótot, meg égő anyagokat tettek luftballonokra, amiket átengedtek Izraelbe, hogy ott tüzeket okozzanak. Tehát volt egy folyamatos, alacsony szintű zavargás, ami az elmúlt napokban lenyugodott, aztán szombat reggel legalább ezer terrorista tört át.

– Sokan kérdezik most, hogyan hibázhatott ekkorát a világ egyik legjobbjának tartott izraeli titkosszolgálat? Egy ilyen nagyszabású katonai művelet hogyan tudott rejtve maradni?

– Biztos, hogy nagyon komoly vizsgálóbizottságokat fognak felállítani, hogy kiderüljön, mi a titkosszolgálati kudarc oka. Az látszik, hogy amikor jött a támadás, már nem volt elég idő odavezényelni az erőket. Izraelben az őszi ünnepek miatt nagyon sok katonát szabadságra küldtek. A Hamasz által közzétett videókon látható, hogy

olyan katonai létesítményeket támadtak meg, ahol nem, vagy alig voltak jelen az izraeli haderő lövészei.

Fontos tanulság az elmúlt 72 óra alapján, hogy nagyon fontos a technológia, nagyon jók a drónok, a kamerák, a műholdak, de ha nincs ott egy lövészkatona a saját gépfegyverével, akkor nem lehet megállítani a támadást.

– A Wall Street Journal információi szerint komoly iráni támogatást, iráni kiképzést kaphattak a terroristák, sőt arról írnak, hogy iráni beleegyezés nélkül el sem indulhatott volna az akció.

– Az bizonyos, a Hamász egy ilyen koordinált műveletre önmagában nem lenne képes. Az, hogy Irán, illetve a Hezbollah Iránon keresztül támogatást nyújtott a támadás megtervezéséhez, segített a szükséges rakéták Hamásznak való átadásában, odaszállításában, szinte bizonyos. A kérdés csak az, hogy mekkora volt pontosan a kooperáció szintje.

De a legfontosabb kérdés az, hogy a tervekben szerepelt-e az, hogy Irán és a vele szövetséges Hezbollah egy északi frontot is nyit Izraellel szemben, illetve hogy ígérték-e a Hamásznak azt, hogy a támadás megindítása után néhány órával, vagy akár néhány nappal később megnyitják a második frontot?

Ez a veszély még nem múlt el, és az izraeli reguláris erők elitje egyelőre nem is mozdult el északról. Körülbelül 50 vadászgép vesz részt a gázai Hamasz-célpontok elleni műveletben. Ez azt jelenti, hogy a maradék 250-300 fejlett izraeli vadászgép készen áll, hogy egy esetleges északi támadást el tudjon hárítani.

– Ugyanakkor az amerikai hivatalos külpolitika még kivár azzal, hogy egyértelműen megvádolja Iránt. Ennek mi lehet az oka?

– Az egyik az, hogy ne szorítsák sarokba. A legeslegfontosabb stratégiai érdek most az, hogy Irán és a Hezbollah maradjon ki ebből a konfliktusból mint aktív harcoló fél. Izraelnek legyen ideje legyőzni a Hamászt. Ezután a szörnyű támadás után ez napok, maximum hetek kérdése.

Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy az egész övezetet meg akarja-e szállni Izrael. Ennek nagyon súlyos ára lenne. Vagy pedig megelégszik azzal, hogy bizonyos területekre bevonul, bizonyos területeket pedig csak körbevesz.

Ezt nem tudhatjuk, valószínűleg még az izraeliek sem tudják, hogy pontosan milyen katonai műveletet fognak végrehajtani néhány nap, néhány hét múlva. Az is kérdés, hogy Irán belép-e aktívan a háborúba? Az, hogy az Egyesült Államok a Gerald Ford anyahajóját, illetve az azt kísérő hajócsoportot a Földközi-tengerre küldte, nagyon komoly jelzés arra, hogy Amerika nem nézi tétlenül, hogy regionális háborúvá szélesedjen ez a mostani konfliktus. Az Egyesült Államoknak, de Izraelnek sem érdeke sarokba szorítani Iránt és a Hezbollahot, hanem számukra azt kell mutatni, hogy szét kell választani a kérdéseket. A jövőre marad az Izrael–Irán–Hezbollah szembenállás, most rövid távon Izrael felszámolja a Hamászt. Az a cél, hogy ebbe törődjön bele Irán, hajlandó legyen lemondani a Hamászról, mint erőforrásról Izrael déli határán, ne lépjen be a küzdelembe. Tehát paradox módon ezért nagyon fontos most Irán bizonyos fokú megnyugtatása.

– Még az is elképzelhető, hogy vannak bizonyítékok Irán ellen, de ezeket a fenti megfontolások miatt nem hozzák nyilvánosságra?

– Az izraelieknek egész biztosan nem célja az, hogy ha Irán támogatást nyújtott, akkor ezt megússza. Ez egy nagyon-nagyon súlyos incidens. Mindaz a kiegyezési folyamat veszélybe kerülhet, ami a Közel-keleten az elmúlt hónapokban, években zajlott. Kiderülhet, hogy Irán a Hamasz felbujtásával megpróbálta az izraeli-szaúdi normalizációs folyamatot megakasztani, és minden bizonnyal rövidtávon ez sikerült is.

– Vannak jelei, hogy ez erősen motiválhatta a terroristákat.

– Abszolút. Az nem titok, maga a Hezbollah jelentette ki, hogy ez a támadás arra irányul, hogy az egész normalizációs folyamat Izraellel álljon le. Ne legyenek kétségeink, az arab államok a saját nemzeti és biztonsági érdekeik miatt normalizálják a kapcsolatot. Ha ezt Irán meg akarja akadályozni, azzal az arab államok biztonsági érdekeit veszélyezteti. Erről pedig a későbbiekben is előkerülhetnek bizonyítékok, hiszen nemcsak az Egyesült Államok vagy Izrael, de az arab államok hírszerzése is működik. Fontos kérdés, hogy ők mit tudtak, milyen információkat adtak át. És visszatérve arra, hogy miért nem volt Izrael erre a szituációra felkészülve: lehetségesnek tartom, hogy számoltak azzal az eshetőséggel, hogy a Hamász rakétatámadásokat és beszivárgó műveletet hajt végre, de

az elsődleges forgatókönyv az volt, hogy a nagy támadás északról indul, és a Hamász feladata az izraeli erők megosztása lenne dél felől. Most viszont a déli front nyílt meg. Valahol abban az együttműködésben, ami a Hamasz, a Hezbollah és Irán között van, fordíthattak az eddigi terveken.

Nyilván kevesebb mint 72 órával a támadások után nem tudjuk, mik a következő szakaszok, van-e egyáltalán következő szakasz, vagy pedig a Hamászt egyedül hagyták, és a Hamász most egy olyan konfliktust fog megvívni, amit elemezve a Hezbollah vizsgálni tudja, hogy mi történne akkor, hogy ha ő maga kísérelne meg egy hasonló támadást a jövőben Izraellel, bármelyik arab országgal vagy akár Törökországgal szemben. Paradox módon ebből az incidensből tanulhat az Iszlám Állam is. A dzsihadisták néhány év múlva ugyanilyen támadást követhetnek el Iránnal szemben is.

A Hamász borzasztó precedenst teremtett arra vonatkozóan, hogy terrortámadásokat akár ezer fegyveres bevetésével is végre lehet hajtani.

– Ez a rettentő támadás most erős erkölcsi legitimációt ad Izraelnek. Sokan úgy érezhetik, a gázai bevonulás amolyan most vagy soha szituáció.

– Így van, azonban az izraeliek számítanak arra, hogy ez a támogatás gyengülni fog. Ahogy a harctevékenység áthelyeződik a Gázai övezetre, kevesebb hír lesz arról, hogy növekszik az izraeli halottak száma, viszont majd megjelennek a videók az izraeli légicsapásokról, nyilván a nemzetközi támogatást nehéz lesz fenntartani, bizonyára megjelennek azok a hangok, hogy azonnali tűzszünetet kell kötni. De Izrael nem fog tudni azelőtt tűzszünetet kötni, hogy egyfelől visszaszerezze az elrabolt állampolgárait, akiket a Gázai övezetbe hurcolt a terrorszervezet, másrészt megteremtse azt az elrettentő erőt, ami garantálja, hogy soha többet senki ne kíséreljen meg vele szemben ilyenfajta támadást. Izraelnek most van egy időablaka, amiben végre tudja hajtani az ellencsapást a Hamasszal szemben, kérdés, hogy ez milyen hosszú.

– Napokban vagy hetekben mérjük?

– Attól függ, hogy milyen lesz a csapás. Én magam is azt gondoltam szombat este, hogy sokkal súlyosabb támadásokat fognak végrehajtani a Gázai övezetben. Az izraeli hadsereg jelenleg informálja a civil lakosságot, hogy milyen pontokon nem fog végrehajtani támadást, hogy oda tudjanak menekülni, ne kerüljenek a kereszttűzbe. Továbbá egy

úgynevezett kopogtatós módszerrel jelzik, melyik épületre mérnek majd csapást. Ezt azt jelenti, hogy egy kis robbantással megjelölik a célpontot,

így elegendő időt adnak a civileknek, de nemcsak a civileknek, hanem akár a fegyvereseknek is, hogy kimeneküljenek, viszont annyi időt nem adnak, hogy a rakétákat, a rakéták készítéséhez szükséges infrastruktúrát ki tudják menekíteni az épületből, vagy leggyakrabban az épület alól. Ezzel a stratégiával azért is igyekeznek elkerülni a civil áldozatokat, mert az izraeli haderőnek a katonai stratégiájában benne van, hogy nem a civileket támadják. Emellett azért is fontos ez a módszer, hogy megkapják a lehetőséget a nemzetközi közösségtől, legfőképpen az Egyesült Államoktól, hogy a Hamászt egyszer és mindenkorra meg tudják semmisíteni.

– Azt tudjuk, hogy ha az amerikai figyelmet sikerül megosztani, akkor ez az oroszoknak hasznos, Ukrajna miatt is. De lehet annyira hasznos az oroszoknak, hogy esetleg benne is legyenek ennek az akciónak az előkészítésében?

– Oroszországnak közvetve minden zavargás a világban az előnyére válik, hiszen az Egyesült Államok figyelme valóban megoszlik. De két szempontból nem gondolom, hogy itt közvetlenül orosz beavatkozás lenne. Az egyik az, hogy ezek után Izrael még fontosabbnak tartja, hogy a saját biztonságát garantálja, így a szíriai állásokra sokkal komolyabb csapásokat mér majd, mint eddig tette. Izrael általában önmérsékletet gyakorol abban a tekintetben, hogy milyen célpontokra mér csapást. A civilek százainak lemészárlása után ez az önmérséklet nagymértékben gyengülhet. A másik ok, hogy bár Oroszország számára egy közel-keleti regionális háború rövid távon akár hasznos is lehet, mint figyelemelterelés az Ukrajna ellen vívott háborújáról, viszont

teljesen beláthatatlan, hogy egy nagy regionális konfliktusnak mi lesz a vége. Ez már Oroszország déli szárnyát is nagymértékben veszélyezteti.

Ne felejtsük el, hogy Oroszország ezen részének nagyon komoly muszlim lakossága van. Ha a Közel-Kelet destabilizálódik, akkor Dél-Oroszország is destabilizálódhat.

– Milyen hosszabb távú következményekkel járhat még ez a terrortámadás?

– Ahogy telnek az órák, egyre biztosabb vagyok benne, hogy Hamász és amennyire támogatta őt a Hezbollah és Irán, pontosan az ellenkezőjét fogják elérni ezzel a rendkívül kegyetlen támadással, mint amit eredetileg kitűztek. Izraelben sokkal inkább előtérbe kerül a biztonság.

A Jom kippuri háborút követően egy új generáció tanulja azt meg, hogy igen, ott vannak a határon azok az erők, akik át akarnak jönni, és kérdés nélkül akár egy könnyűzenei koncerten is képesek lemészárolni minket.

Ezen túl fel fogják ismerni a regionális szereplők, hogy bár rövid távon halasztódhat az izraeli-szaúdi biztonsági paktum, de onnantól kezdve, hogy egy Hamászhoz hasonló terrorszervezet képes végrehajtani egy ilyen támadást, még inkább fontossá válik, hogy ezek a közel-keleti országok megosszák egymással a nemzetbiztonsági értesüléseiket, erőforrásaikat, hírszerzésüket, mert, ha jobb lett volna az együttműködés a Közel–Keleten, akkor lehet, hogy meg lehetett volna előzni ezt a támadást. Tehát ebből a szempontból azt gondolom, hogy

hosszú távon pont azok a folyamatok fognak erősödni, amiket a Hamász a legkevésbé akart.

Gyanítom, nem számoltak azzal a terroristák, hogy ennyire súlyos válaszreakció indul. Bár ennek ellentmond az, hogy a legutolsó információink szerint pontosan megtervezték a könnyűzenei koncert megtámadását, a kijáratokat elállták, és válogatás nélkül lőttek a fiatalokra. Úgy tudjuk, csak az ottani áldozatok száma közelít a 300-hoz. Tehát a 800 halálos áldozatból csak a könnyűzenei koncerten meghaltak 300-an. Nem a katonai bázisok megtámadása volt az elsődleges, hanem a könnyűzenei koncerten lévő fiatalok lemészárlása. Innentől kezdve be kell látni, hogy a Hamász logikáját itt Budapesten nem tudjuk megérteni.

– Mégis akkor miért csinálhatták?

– Három dolgot tudok elképzelni. Az első az, hogy nem gondoltak bele, hogy milyen komoly lesz a válaszcsapás, és azt gondolták, hogy ezt egy túsztárgyalással meg tudják úszni, tehát hogy ez csak egy lesz a konfliktusokból. Egyre kevésbé vagyok biztos benne, hogy ez a forgatókönyv reális. Sokkal inkább két másikat tudok elképzelni. Az egyik az, hogy a Hamász meg volt róla győződve, hogy beszáll az oldalán a Hezbollah, illetve más erők, és megnyitják az északi frontot.

Ennek az egész támadásnak csak akkor lett volna értelme az ő szempontjukból, ha ez a front megnyílik, és az izraeli erők többségét lefoglalja.

Ez megtörténhet még a következő napokban, tehát ezzel nyilván az izraeliek is számolnak. A harmadik, ami kapcsolódik a második forgatókönyvhöz, az, hogy a Hamászt beáldozta a Hezbollah és Irán. Volt egy közös tervezés, megtervezték ezt a támadást annak érdekében, hogy lehetetlenné tegyék rövid távon az izraeli-szaúdi kiegyezést, mert Irán ezt komoly, az érdekeibe vágó biztonsági paktumnak tekintette, ezért meggyőzte a Hamász-vezetőket, hogy hajtsák végre ezt a támadást, még akár azon az áron is, hogy Izrael bevonul a Gázai övezetbe, és amennyire csak tudja, felszámolja őket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Kéri László: Fel vannak készülve az azonnali menekülésre is - országjáráson a Kéri-házaspár
Kéri László és Petschnig Mária Zita hónapok óta járják az országot a Tisza-szigetek meghívására. Mádra mi is elkísértük őket, ahol arról beszélgettünk, miért csinálják és milyen élmények érték őket eddig.


Kéri László és felesége, Petschnig Mária Zita tavaly óta járják az országot a Tisza-szigetek meghívására. Azt mondják, nem akarnak politikaformálók lenni, csupán informatív előadásaikkal segítenek, hogy az emberek tisztábban lássák a politikai és a gazdasági összefüggéseket.

Ahogy Petschnig Mária Zita mondja,

sokan már korábban is ismerték külön-külön a tényeket, de az, hogy rendszerben is elmesélik, sokat segít.

A mádi művelődési ház teljesen megtelt, ahogy a korábbi hasonló rendezvényeken is ez történt országszerte. Bár olykor nehéz megfelelő helyszínt találni az előadásokhoz, vannak települések, ahol bezárulnak az ajtók, ha kiderül, kik érkeznének.

A pénzügyi és politológiai elemzések sorozata a nyár közepéig folytatódik. A közgazdász–politológus házaspár tudatosan korlátozza saját szerepvállalását: a kampány közeledtével befejezik a fellépéseiket.

Helyszíni riportunk

Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
„Az ország leszar minket, úgy, ahogy vagyunk, de itt kell lennünk” – A nap, amikor korlátozták a gyülekezési jogot Magyarországon
A Momentum blokádjában néhány tutcatnyian vettek részt, a tüntetésre egy-két ezren jöttek el, és alig párszázan maradtak a végére. Akikkel beszélgettünk, pesszimisták voltak, le lehet-e békés választásokon váltani a Fideszt.


Az alaptörvény 15. módosítása teszi lehetővé, hogy betiltható legyen a Pride. Természetesen nem ezt írta bele a Fidesz a törvénybe, hanem csupán annyit, hogy a gyermekek jogai más szabadságjogokat megelőznek, kivéve az élethez való jogot. De amennyiben úgy értelmezik (márpedig a politika nyomására úgy fogják), hogy a melegek vonulása sérti a gyermekek jogait, akkor betilthatóvá válik egy ilyen rendezvény.

Tegnap volt a módosítás zárószavazása, amit a Fidesz–KDNP mellett a Mi Hazánk is megszavazott. Erre az alkalomra hirdette meg az Országgyűlés épületének blokádját a Momentum.

Villamossal mennék a Kossuth térig. Az eredeti tervem szerint egy megállót mentem volna, azonban félúton megállítja a villamost egy szoros rendőrsorfal.

Kiderül, csak eddig jöttünk, mert lezárták a rendőrök az egész Kossuth teret majdnem minden irányból, csak a Szalay utca felől közelíthető meg. Ezt a lezárást semmi nem indokolja, mivel a téren alig van tüntető, bőven közlekedhetne a villamos. Ahogy a környező utcák zárása is csupán annyi célt szolgálhat, hogy aki a térre igyekszik, kerülhessen egy nagyot.

Leszállok a villamosról, a rakpart felé veszem az utamat. A töküres utcákon hermetikus rendőrkordon, ami, ahogy sejtettem, a rakpart zárásával folytatódik. Itt veszem hasznát a sajtóigazolványomnak, ami nélkül esélyem sem lenne lejutni a mélygarázs alsó rakparti bejáratához. Két sorban állnak a képviselők, mögöttük és körülöttük rendőrök. Elsőként Sebők Éva momentumos képviselőhöz fordulok, hogy mi van itt most. Tőle csak annyit tudok meg, hogy saccra 60–70 fideszes képviselő lehet bent szerinte, tehát még nincs meg a kétharmad a szavazáshoz. Közbevetem, hogy az állami média elől is simán felszedték és elvitték őket rendőrök, amire annyit válaszol, hogy bízik benne, hogy

ha egyet elvisznek, kettő ül majd a helyébe.

A fenti tér felől ugyanis a lépcsőn még szabad a lejárás. De fentről nem jön senki le, csak biztatják a maroknyi momentumost. Lent azonban forrósodik a helyzet. Érkezik még egy adag rendőr, érzékelhetően közeledik a pillanat, amikor megpróbálják felszámolni a blokádot. Az eddig álló képviselők és civilek leülnek, szorosan egymás mellé. Felkészülnek arra, hogy elvigyék őket, előkerülnek a gyorskötözők, hogy egymáshoz kötözzék magukat.

Csak a blokádban részt vevők vannak lent, kétszer annyian a sajtótól, és még vagy húsz szimpatizáns. Ekkor

a rendőrök elkezdik felterelni a sorfal előtt álló újságírókat, fotósokat, operatőröket a járdára.

Elég kellemetlen érzés, mert addig szellősen tudtunk állni, most a járdán nem sok helyünk maradt. És a rendőrök nem állnak meg itt, hanem az egész sajtót fel akarják terelni a lépcsőn a térre. Ennek sem látni sok értelmét, hiszen a járdáról mi már nem jelentünk akadályt, maradt a blokádban részt vevő két sornyi momentumos, innen már csak arról van szó, hogy ne lehessünk közel az eseményekhez.

Szabó Tímea országgyűlési képviselő is itt van, őt is lökdösik felfelé, ám nem hagyja magát. Részben neki köszönhetően a rendőrök (egyelőre) felhagynak azzal, hogy feltereljenek minket a térre. Amikor megkérdezem, mi zajlik itt szerinte, azt mondja, hogy teljesen abszurd kezd lenni ez az egész. „Azok a rendőrök, akik egyébként nagyrészt tisztességesen végzik a munkájukat, bele vannak tolva egy jogilag szürke zónába, aztán egy teljesen illegális tevékenységbe, egy teljesen jogszerűtlen intézkedéssorozatba.”

Szerinte a helyzet előbb-utóbb komolyabb erőszakba fog torkollni. Amikor felvetem neki, hogy az Orbán-rendszer egyik legitimációs alapvetése az, hogy a 2006-os rendőri erőszakkal szemben az ő rendőrségük szakszerűen teszi a dolgát, a tüntetők haja szála sem görbül, azt mondja, hogy ez már akkor megdőlt, amikor a Karmelitánál előkerült a diákokkal szemben a könnygáz.

„A hatalom egyre kétségbeesettebb, tudják, látják, hogy a 2026-os választáson nagyon nem állnak jól, ezért egyre kétségbeesettebb és egyre erőszakosabb lépéseket fognak tenni.”

„Ha csak abba belegondolunk, hogy Kövér László házelnökként minden évben olyan elképesztő katonai fegyvereket, lőszereket és eszközöket rendel az országgyűlési őrségnek, mint például kézigránátok, akkor az már önmagában elég nyugtalanító, az pedig, hogy gyakorlatilag százával állnak itt a rendőrök békés tüntetőkkel szemben, hát az sem megnyugtató” - mondja.

Szerinte elég ránézni Oroszországra, hogy hova lehet ezt fokozni. A hatalom részéről a közbeszédben megjelenő poloskázás, kullancsozás, majd az ezt követő erőszakhullám a Tisza pultjai ellen mind-mind nagyon aggasztó.

„Pontosan tudjuk azt, hogy a harmincas évek náci Németországában így kezdődött a népirtás, hogy először szavakkal, aztán azok tettekbe fordultak, és végül népirtás. Most már látjuk, hogy gyakorlatilag fideszes provokátorok minden egyes gyülekezésnél odamennek és fizikai atrocitásba torkolló verekedést kezdeményeznek békés tüntetők ellen.”

Tény, hogy a heringként járdára zsúfolt sajtó és a szimpatizánsok között most is ott áll Bede Zsolt, aki megállás nélkül próbálja kihozni a sodrából a tüntetőket, politikusokat. A rendőrök közben a hátsó sorban ülőket egyenként emelik fel és viszik odébb. Ebben szakszerűek.

A tér felől a korlátnál álló tüntetők kiabálnak, ahogy az alsó rakpart Duna felőli oldalán állók is. Sebők Éva reményei nem teljesülnek, de nincs is rá esély, mert a hermetikus rendőrsorfalon, még ha akarna, sem tudna áttörni tüntető, hogy az elhurcoltak helyére üljön.

A második sor még ül. Tordai Bence mellé sodródom, akivel elég nehéz beszélgetni, mert Bede Zsolt megállás nélkül mondja a magáét.

Tordai szerint sokkal többen kellene, hogy itt legyenek, mert a képviselők és néhány aktivista, aki velük együtt leül, kevés. Tízezrek kellenének ide, mondja.

A Tisza önkénteseire hivatkozik, akik az elmúlt három hetet végigpultozták a Nemzet Hangja konzultáció íveivel, nem egyszer fizikai erőszaknak kitéve magukat. Azt mondja, nagyon nehéz időszak következik, és ebben nem ért egyet Magyar Péterrel, aki szerinte azt mondta, hogy túl vannak a nehezén. A neheze most következik. A felelősség Tordai szerint a kormánypártoké, és az azokat kiszolgáló Bede Zsolt-féle figuráké.

Közben a rendőrök szépen felszedik a második sort, majd mindenkit feltessékelnek a térre.

A blokádnak vége.

Kis szünet következik, a téren lézengenek az emberek. Eleve a Tisza szobor körüli kisebb térre szervezték a demonstrációt, nem is a nagy térre, a főbejárat elé. A szervezők nyilván azzal számoltak, hogy ezt a térséget talán megtöltik az emberek. De ezt is túlbecsülték.

A kivetítőn közvetítik az ülésteremben történő szavazást. Érdekes kép, mobilról streameli valamelyik képviselő. Előttünk, hátulról látszik a Szijjártó miniszter, aki a mellette ülő minisztertársával kedélyesen beszélgetve ütemesen nyomogatja az igen gombot.

A téren a tömeg minden szavazásnál fújol, holott egyelőre teljesen más törvények zárószavazása folyik. Majd hirtelen ráfordulnak az alaptörvény módosítására, itt is több részletben szavaznak. Pár perc, néhány szavazás, és vége. Ennyi volt.

A politikusok beszédeit itt nem részletezném. Legyen elég annyi, hogy az utolsó felszólaló, Bedő Dávid, a parlamentből kitiltott Momentum frakcióvezetője felszólítja az embereket, hogy menjenek fel a Várba, a Sándor-palota elé, és bírják rá a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá az alaptörvény módosítását.

El is indul a tömeg, vagy ezer ember. Találomra megszólítok egy menetelő fiút, Kaiser Botondot, Esztergomból. Szkeptikus azt illetően, hogy ennyien megállásra kényszeríthetnék a hatalmat.

A jövő évi választás kilátásait illetően is pesszimista: szerinte krumplival vagy erőszakkal, de a hatalom megtalálja a módját, hogy „megnyerje” a választásokat.

Egy biztos. Ha tíz év múlva is Fidesz-rendszer lesz, ő már nem lesz itt - mondja.

Az Akadémia utcában menetel a tömegben Szabó Szabolcs momentumos képviselő. Amikor idézem neki a színpadon imént felszólaló Baranyi Krisztina szavait, miszerint Magyarország Oroszország útjára lépett, egyetért vele.

„Én mindenkinek azt tudom javasolni, hogy olvassa el Anna Politkovszkaja naplóját. Az 2005–2006 környékén íródott, utána lőtték főbe a lakása ajtajánál. Amiket ő ott leír a 2005–2006-os Oroszországról és Putyin akkori hatalomtechnikai húzásairól, az kísértetiesen hasonlít arra, mint ami most történik Magyarországon. Úgyhogy igen, én is azt gondolom, hogy ez egy erős putyinizálódási út, amin vagyunk.”

Zúg az utcában a „Mocskos Fidesz”, a boltosok az üzletük küszöbéről bámészkodnak, ahogy a turisták is. Ez a Belváros, itt minden turistalátványosság. Akik most erre járnak, nem is tudják talán, milyen pillanatoknak véletlen tanúi éppen.

A képviselő nem hiszi, hogy választásokon le lehet váltani a Fideszt. Szerinte minden a kezükben van, hogy manipuláljanak, és nem is kell a választás napján hamis szavazólapokkal operálni, ott van az egész államapparátus, az állami média és a kétharmados törvényhozás. Szerinte ez a rendszer csak összeomolhat, és csak utána lehet rendszert váltani.

Kiérünk a térre, versenyfutás kezdődik a rendőrökkel, ki ér előbb a hídra fel. A momentumosok futva rohamozzák meg a hidat, még szabad a feljárat. A hídra érve győzedelmesen kiabálják: miénk a híd! Ezt az egyetlen "győzelmet" aratták ma, büszkék rá tehát. Bevárják a tömeget, ami folyamatosan apad. Három-négyszáz ember lehet, akik a hídra lépnek, jóindulatú becsléssel. Megszólítok egy lányt, Reginát Budapestről. Sarkosan fogalmaz, amikor megkérdezem, vár-e valamit a mai tüntetéstől:

„Én nem, mert az ország leszar minket, úgy, ahogy vagyunk, viszont muszáj mennünk, és muszáj addig tennünk, ameddig nem hallgatnak ránk, mert mást nem tehetünk, gyülekeznünk kell, össze kell tartanunk, és itt kell lennünk.”

A kezdetektől fogva kijár a tiltakozásokra, és ott lesz, ameddig kell, ameddig lehet, mert szerinte valahogy fel kell hívni az emberek figyelmét arra, hogy baj van az országban.

És ahogy számítottam rá, a Clark Ádám tér előtt, a híd budai végén rendőrsorfal állja el az utat. Nem sokáig tart a szokásos farkasszem-nézés, hamar döntenek a tüntetők: áttörnek. Én, a fotósok mellé felállva a híd vasszerkezetére látom azt is, amit ők nem:

irdatlan mennyiségű rendőr és rendőrségi busz áll a téren, miközben a tömeg már csak a híd budai kapuja és hídfője közötti útszakasznyira apadt.

Ezt ők nem tudják, nekimennek a rendőröknek. A tüntetők nyomják a rendőröket, azok meg vissza őket. A széleknél időnként meggyengül a rendőri ellennyomás, de mire átszivárognának a tüntetők, kerül ember oda is. Kijjebb nyomják a rendőröket, de át nem törnek.

Aztán egy következő hórukkra részben az is megtörténik.

Néhány tíz momentumos kitör a Clark Ádám térre.

A maradék a hídon reked. Ácsorgás és tanácstalanság kezdődik. Érezhetően szivárognak el az emberek, Pest felé szabad az elvonulás lehetősége. Az egyik fiatalembert, a siófoki Szabó Dánielt megszólítom, mit látott. Ő nem állt az első sorban, amit tud, hogy akik átjutottak, azokat rögtön igazoltatták is. De úgy érzi, keményedhet a helyzet. „Sok rendőrnek a kezében ott a könnygázos palack, már rakosgatták jobbra-balra, meg többen már visszamentek az autójukba a maszkért. Úgyhogy szerintem készültek arra, hogy ha szükséges, akkor a könnygázt is bevetik.”

Ahogy az erőviszonyokat látom, erre már nem lesz szükség. Újabb adag rendőr érkezik, nem is kevés, Pest felől, és a maradék úttesten lézengőket is felküldik a járdára. Elég most már a kérés, mindenki engedelmeskedik, a rendőrök segítenek két biciklit átemelni a korláton. A járdán egy darabig téblábol még a maradék, miközben egy turistacsalád, két gyerekkel próbál átjutni a kordonon, de hiába mutatják a szállodai kártyájukat, a rendőrök nem engednek át senkit. Ez a parancs.

Vége. Visszafelé a hídon mindenkit igazoltatnak. Mögöttem egy anya és fiatal felnőtt leánya. A lány sír. Anyja nyugtatja. A lánya erre csak azt mondja: „Értsd meg, én ilyen érzékeny vagyok, nem akarom megszokni, hogy ilyen megtörténhet.”

Az anyja, nyilván vigaszként mondja, szerinte ezek után senki sem szavaz jövőre a hatalomra. De a lánya nem ért egyet.

„Itt lehet, hogy nem. De ott, ahol olyan a szegénység, hogy egy zsák krumpliért leszavaznak bárkire, ott fogják megnyerni a választást. És hidd el, ha én is éhes lennék, én is szavaznék bárkire egy kis krumpliért.”

Sietősre veszem, szép tavaszi este van. A város fényei csillognak, Budapest gyönyörű.

Sulyok Tamás az este alá is írta a törvényt, ami így azonnal életbe is lépett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Ki volt Ferenc, az argentin jezsuita pápa, akit nemcsak a katolikusok tiszteltek?
Sokak szemében a remény a társadalmi igazságosság felé, ám sok katolikus a felforgatót látta benne, holott nem is sikerült igazán felforgatnia az egyházat. Kérdés, folytatják-e életművét Rómában, vagy jönnek azok, akiknek ez a kevés reform is túl sok volt?


Jorge Mario Bergoglio ma, húsvéthétfőn meghalt Rómában.

Argentínában született, 1936. december 17-én, amiből az is következik, hogy már nyiladozó értelemmel szembesülhetett mindazzal a borzalommal, amit a II. világháború jelentett az emberiségnek, és az is, hogy személyében maga is, ha úgy tetszik, bevándorló volt Európában.

Ferenc pápa apja, Mario José Bergoglio Olaszországból, Piemont régiójából érkezett Argentínába 22 évesen. Kezdetben az argentin vasútnál dolgozott, később könyvelőként tevékenykedett. Feleségét, Regina María Sívorit már Argentínában ismerte meg. Ferenc volt az elsőszülött az öt gyermek közül. Mivel a család olyan régióból származott, ahol piemonti nyelvet beszéltek, a pápa később úgy határozta meg anyanyelvét, mint piemonti nyelv. Két öccse (Óscar Adrián és Alberto Horacio) és két húga (Marta Regina és María Elena) is született.

Fiatalkorában légúti betegséggel kellett megküzdenie, ezért tüdejének egy részét eltávolították. Akkoriban – a megfelelő antibiotikumok híján – ezzel az orvosi beavatkozással mentették meg az életét.

Középiskolai tanulmányait követően Buenos Airesben vegyésztechnikusi oklevelet szerzett, majd a papi hivatás mellett döntött, és belépett a Villa Devotó-i szemináriumba. Huszonkét évesen, 1958. március 11-én elkezdte a jezsuita rendi noviciátust. Chilében folytatott humán tanulmányokat, majd visszatérve, 1963-ban filozófiai licenciátust szerzett a San Miguel-i Colegio Máximo San Joséban. Később, 1964–65-ben a Santa Fé-i Szeplőtelen Fogantatás Gimnáziumban és 1966-ban a Buenos Aires-i Megváltó Gimnáziumban tanított irodalmat és pszichológiát.

1967-től 1970-ig teológiai tanulmányokon vett részt ugyanebben az intézményben (Colegio Máximo San José), és licenciátusi fokozatot szerzett. 1969. december 13-án szentelték pappá. A harmadik probációs időszakát 1970–71-ben a spanyolországi Alcalá de Henaresben töltötte, örökfogadalmát pedig 1973. április 22-én tette le.

Jorge Mario Bergoglio élete során – de már előtte is – Latin-Amerika sajátos történelmi utat járt be, országai diktatúrákból diktatúrákba ájultak, hihetetlen vagyoni különbségek alakultak ki, és

a történelmet az ötvenes-hatvanas-hetvenes, de még a nyolcvanas években is sokszor vérrel írták szülőföldjén.

Nekünk, európaiaknak talán nehezen érthető, de az amerikai kontinensnek ezen a felén a katolikus egyház teljesen más szerepet játszott az elmúlt évtizedek történéseiben, mint a mifelénk. Ferenc pápa szülőföldjén inkább kapcsolódott össze a szociális mozgalmakkal, a társadalmi igazságosság védelmével és az azért való kiállással, mint mifelénk, ahol, ha politikai szerepet is vállal az egyház, nagyon ritka, hogy a társadalmi progresszió melletti kiállás érdekében tenné azt.

Juan Perón vitatható, autokrata rendszere után a gyenge polgári és katonai kormányzatok váltogatták egymást Argentínában, majd megélhette az 1976-os katonai puccsot, amely regnálása alatt emberek ezrei tűntek el, az ország rettegett titkosszolgálata együttműködött az akkor még kőkemény chilei rezsimmel.

Ebben az időszakban történt egy olyan eset, melyben a későbbi pápa, aki akkor a jezsuita rend argentin tartományfőnöki tisztségét látta el, szerepet kapott. Két jezsuita papot – köztük a magyar Jálics Ferencet és Orlando Yorio atyát – elrabolták.

A történtek kapcsán Bergogliót is többen megvádolták, hogy nem tett eleget a védelmükben, sőt közre is működött az emberrablásban. 2005-ben per is indult ellene, végül a vádakat elvetették.

A kérdéses események megítélése vitatott maradt; Jálics Ferenc a későbbiekben annyit mondott, hogy nem Bergoglio miatt hurcolták el őket, és nem tudott arról nyilatkozni, hogy a későbbi pápa milyen szerepet játszott a történtekben.

A diktatúra éveinek erőszakos politikája egyenes úton vezette az országot a katasztrófába, és a kétes kimenetelű falklandi háborúba.

A természeti kincsei által gazdaságilag ígéretes ország kirívóan gyenge gazdasági és társadalmi teljesítménye, a válságokból válságokba bukdácsolás korán megtanította Jorge Mario Bergogliónak, hogy a hivalkodó nagyotmondás és demagógia helyett mennyire fontos lehet(ne) az emberek valódi szolgálata.

1992. május 20-án kinevezték a Buenos Aires-i főegyházmegye segédpüspökévé, emellett Auca címzetes püspökévé is. Június 27-én szentelték püspökké. 1997. június 3-án lett Buenos Aires koadjutor érseke, 1998. február 28-án érseke. 2005. november 8-tól 2011. november 8-ig az Argentin Püspöki Konferencia elnöki tisztségét is betöltötte. II. János Pál pápa 2001. február 21-én kreálta bíborossá.

2005-ben részt vett II. János Pál pápa temetésén. A kiszivárgott információk szerint a pápaválasztó konklávén a második legtöbb szavazatot kaphatta Joseph Ratzinger bíboros mögött.

Amikor XVI. Benedek pápa lemondása után 2013-ban pápává választották, már a beiktatásakor kiderült, hogy a katolikus egyház élén is progresszív irányt kíván mutatni.

Beiktatási ceremóniáján első ízben vett részt a nagy egyházszakadás (1054) óta a konstantinápolyi pátriárka is, Bartholomaiosz pátriárka személyében.

És hogy miben is nyilvánult meg a progresszivitása? A világi progresszió felől nézve igencsak óvatosnak tűnhet, amit képviselt, de a katolikus egyház évezredes, nehézkes és igencsak konzervatív világa felől nézve, amit képviselt, felért egy kisebbfajta földindulással. Miközben elutasította a terhességmegszakítást, a fogamzásgátlást, az azonos neműek házasságát és az eutanáziát,

ellenezte a halálbüntetést, és hangsúlyozta, hogy a homoszexuális emberek iránt is szeretettel és tisztelettel kell viseltetni.

2023 decemberében kiadta a Fiducia supplicans („Könyörgő bizalom”) című dokumentumot, amelyben jóváhagyta az azonos nemű párok megáldását, noha ez nem jelentette azt, hogy a melegek katolikus szertartás szerinti házasságát lehetővé tette volna. Fellépett a társadalmi igazságtalanságok ellen, kiállt a szegények és az elesettek mellett, gyakran bírálta azokat a kormányokat, amelyek nem törődnek a társadalom peremén élőkkel. Közel állt a Comunione e Liberazione katolikus lelkiségi mozgalomhoz, azonban távolságot tartott a felszabadítási teológiától.

Minden eddigi egyházfőhöz képest határozottabban lépett fel a papi szexuális zaklatásokkal szemben. 2023 augusztusában például találkozott a papi szexuális zaklatások túlélőivel is portugáliai útján. Akkor azt mondta, hogy tisztában van azzal, hogy a katolikus egyház szexuális botrányai rossz megítéléssel járnak, az esetek eltussolása pedig csalódottságot és dühöt vált ki. Épp ezért az áldozatok gyötrelmekkel teli kiáltását meg kell hallgatni, a katolikus egyháznak meg kell tisztulnia.

Azonban bírálói szerint hathatós intézkedéseket azért nem tett, hogy az elkövetőket világi bíróságok elé állíthassák, és ne csak az egyházon belüli, sokszor nem kellően erélyes, eltusoló eljárások alá vessék.

A menekültválság kirobbanásakor a befogadásukat szorgalmazta, ugyanakkor elítélte a terrorizmus minden formáját, és hangsúlyozta a biztonsági intézkedések szükségességét a menekültek közé keveredő terroristák kiszűrése érdekében. 2016 húsvétján menekültek lábát mosta meg szimbolikus gesztusként. Leszbosz szigetéről 12 szír menekültet fogadott be a Vatikánba, és többször kiállt amellett, hogy az anyagi érdekek miatti fegyvergyártás és háborúk áldozatai ezek az emberek.

Többször utalt arra, hogy a fegyveripart a „világ legnagyobb csapásának” tartja, és a 2022-ben kirobbant háborús konfliktust a „harmadik világháború első szakaszának” nevezte. Amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, a pápa személyesen kereste fel az orosz szentszéki nagykövetséget Rómában, majd két bíborost (Konrad Krajewski és Michael Czerny) küldött Ukrajnába. Erre korábban nem volt példa a vatikáni diplomáciában.

2022. március 25-én Oroszországot és Ukrajnát a Szűzanya oltalmába ajánlotta.

Életmódjával demonstrált a társadalmi egyenlőtlenségekkel szemben. Már érsekként sem használt saját autót, tömegközlekedéssel járt, repülőn pedig turistaosztályon utazott. Egyszerű lakásban élt, gyakran hordta elődje bíborosi öltözeteit, és szívesebben jelent meg egyszerű fekete ruhában. Később pápaként sem költözött be az Apostoli Palota hagyományos pápai lakosztályába, hanem a vatikáni Szent Márta-házban maradt.

A Castel Gandolfó-i nyári rezidenciát megnyitotta a nyilvánosság előtt, így az múzeumként funkcionál tovább.

Ferenc pápa közvetlen volt a híveivel, gyakran közvetlen kapcsolatot keresett velük, ami a testőrségét olykor nehéz helyzetbe hozta. Kedvelte az irodalmat, a labdarúgást és az úszást, emellett jól beszélt spanyolul, olaszul, latinul, franciául, németül és angolul.

Ferenc pápa, aki kétszer is ellátogatott Magyarországra, rendkívül népszerű volt a nem hívő emberek között is, miközben sokan, akik magukat hívő katolikusnak vallották, radikális reformjai miatt a sátánt látták benne (egy magyarországi vezető publicista egy ízben „demens vénembernek” nevezte). Tisztelői, hívei között sokan abban is reménykedtek, hogy alkalmasnak bizonyul a vatikáni bürokrácia és a kúria megreformálására. Azonban,

bár Jorge Mario Bergoglio, olasz származású argentin bevándorló a Róma által övezett Vatikánvárosban sokat megtett ezért, a kétezer éves szervezet egyelőre ellenállóbbnak bizonyult.

A világ jelenleg elfordulóban van a progressziótól, miközben az egyház is elveszítette azt a személyt, aki minden eddiginél erőteljesebben képviselte a társadalmi igazságosság és megújulás szükségességét. Sokan vannak, akik gyászolják, de sokan állnak készen arra, hogy lerombolják életművét. Róma hamarosan dönteni fog.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Budapesten 7,8 évnyi nettó átlagfizetés kell egy 50 négyzetméteres használt lakás megvásárlásához
De a használt lakásokra a régió többi fővárosában még tovább kell spórolni. A magyar lakásávásárlók helyzetét nehezíti, hogy márciusban már 18%-os lakásdrágulást mértek az egy évvel ezelőtti árakhoz képest.


Hihetetlen mértékben drágultak egy év alatt az ingatlanok, Budapesten márciusra 18%-kal nőttek az árak. A használt lakások átlagára meghaladta az 1,2 millió Ft-ot négyzetméterenként, és az átlagos ingatlanár elérte a 108 millió Ft-ot.

A szédítő számokat árnyalja, hogy az egész régió drága. Az ingatlan.com legújabb elemzésében ugyanis megnézték, mennyibe került a tavalyi adatok alapján egy 50 négyzetméteres használt lakás a környező országok fővárosaiban, és mennyit kell rá spórolni. Azt a meglepő eredményt kapták, hogy Budapest még mindig az olcsóbb helyek közé tartozik. Egy 50 négyzetméteres használt lakásra elég 7,8 évig félretenni, feltéve, hogy a leendő vásárló addig is nem eszik, nem ruházkodik, nem fűt, és legfőképpen nem költ albérletre a saját fizetéséből. A elemzésről Balogh Lászlóval beszélgettünk.

– Hogyan számoltak pontosan?

– Az egyes országok statisztikai hivatalainak és jegybanki adatainak felhasználásával vetettük össze a 2024 negyedik negyedéves lakásárakat, az ebben az időszakban érvényes, és a fővárosokra jellemző nettó átlagkereseteket egymással. Ebből az jött ki, hogy bár Budapesten a márciusi lakásárindexünk 18%-os áremelkedést mutat éves összevetésben, de ha ezeket az ingatlanárakat összehasonlítjuk a régiós, tehát a közép-európai országok fővárosaiban tapasztalható árakkal, akkor azt látjuk, hogy

Bukarestet kivéve Budapest olcsóbb forintban kifejezve. A helyi átlagfizetéshez mérten is igaz az, hogy a román főváros után itt kell a legrövidebb ideig spórolni ahhoz, hogy valaki egy használt, 50 négyzetméteres lakást meg tudjon vásárolni.

Fontos, hogy itt a használt lakások árait hasonlítottuk össze egymással. Ez alapján az jött ki, hogy a legdrágább főváros Prága, itt egy négyzetméternyi használt lakás 2,2 millió Ft-ba kerül. Ezt követi Varsó 1,5 millió Ft-os négyzetméterárral, majd Pozsony, 1 millió 360 ezer Ft-tal, és csak ezután jön Budapest 1 millió 30 ezer Ft-os átlagos négyzetméterárral, majd Bukarest 850 ezer Ft-os négyzetméterenkénti átlaggal. Ez mindenhol a 2024. 4. negyedéves adatokat veszi alapul, tehát

ebben még nincs benne az elmúlt hónapok drasztikus áremelkedése, ami Budapesten történt.

Ha egy 50 négyzetméteres lakásra vetítjük ezeket az összegeket, akkor ez azt jelenti, hogy amíg Budapesten az utolsó negyedévben a hivatalos KSH-adatok alapján ez 51–52 millió Ft-ba került, addig Prágában a duplájába, azaz 110 millió Ft-ba, Varsóban 75, Pozsonyban pedig 68 millió Ft-ba, míg Bukarestben 42,5 millióba. Ehhez hozzátettük a havi nettó átlagfizetéseket, ami szintén érdekes, mert Budapesten a negyedik negyedévben a nettó átlag az 553 ezer Ft volt, és az említett fővárosok tekintetében csak Bukarestben volt ennél alacsonyabb, de ott is csak 10 ezer Ft-tal, tehát 540 ezer Ft. Pozsonyban meg hozzánk képest lehet 20 ezer Ft-tal többet keresni, 573 ezer Ft a nettó átlagfizetés. Varsó meg Prága már külön szintet képvisel, mert Varsóban közel 700 ezer, tehát 695 ezer az átlag, Prágában viszont 782 ezer. Ha pedig ezeket az ingatlanárakat és az átlagfizetéseket egymáshoz viszonyítjuk, akkor az jön ki, hogy egy 50 négyzetméteres lakás megvásárlásához Prágában kell a legtöbbet spórolni a nettó átlagfizetéseket figyelembe véve, ott 11,7 év alatt jön ez össze, utána jön Pozsony 9,9 éves megtakarítási időszakkal, aztán pedig Varsó kereken 9 évvel, majd mi vagyunk a negyedikek a sorban, mert

Budapesten 7,8 évnyi nettó átlagfizetés szükséges egy 50 négyzetméteres használt lakás megvásárlásához.

A legolcsóbb pedig Románia, ott csak 6,5 évnyi átlagfizetés kell ahhoz, hogy valaki a fővárosban egy 50 négyzetméteres használt lakást vegyen.

– Gyorsabban növekszik az ingatlanok ára, mint a várható átlagkereset?

– Amikor pörög a lakáspiac, akkor az ingatlanok tipikusan nagyobb ütemben drágulnak, mint ahogy a fizetések emelkednek, de azért a kettő nagyjából pariban van egymással.

– Ez az arányszám az elmúlt években mikor volt jobb, mikor rosszabb?

– Volt olyan időszak, amikor nem 7,8 évig tartott egy 50 négyzetméteres használt lakást összespórolni a nettó átlagfizetésből, hanem 6,5–7 évből is kijött ez az összeg. Ez 2015–16 környékén volt, de akkor egyrészt a lakásárak is harmadannyiba kerültek, és a fizetések is jóval alacsonyabbak voltak, mint most. Szóval igazából azt lehet mondani, hogy olyan

drasztikusan nem változtak ezek a számok, tehát nem nőtt duplájára például, de a spóroláshoz szükséges idő az elmúlt 10 évben körülbelül 8–10%-kal meghosszabbodott.

– Ezt a rengeteg pénzt a többség nyilván nem összespórolja, hanem hitelt vesz fel.

– A hitelnek az az egy előnye megvan, hogy míg egy 100 ezer forintos hiteltörlesztő egy nagyon komoly kiadást jelentett, például 10 évvel ezelőtt a fizetés felét is elvihette. Mára egy 100 ezer forintos törlesztő már nem akkora nagy teher a lakásvásárlók számára.

– Ugyanakkor a magasabb árakhoz nagyobb hitel is kell. Jó üzlet lakásvásárlásra hitelt felvenni?

– Mindig kockázatos döntés, de sokak számára nincs más opció. Amikor már ilyen szintű ingatlanárakról beszélünk, akkor sokan abban bízhatnak, hogy ami most nagy tehernek tűnik, az az évek során relatíve egyre kisebbé válhat.

– Megnézték az albérletpiacot is. Bár vannak különbségek, de ott nem egetverőek. Az biztos, hogyha valaki egyedülállóként albérletet akar fizetni, akkor a fizetésének körülbelül a felét elviszi az albérlet.

– És akkor még csak a bérleti díjról beszélünk, amihez hozzájárul a közös költség és a rezsi is. A régiós fővárosokat tekintve nagyon egy irányba mutatnak a dolgok, miközben az érdekes, hogy

Prága, Budapest és Bukarest esetében a bérleti díjak 40–45 százalékát viszik el a fizetésnek,

de Varsóban már több mint a felét, Pozsonyban pedig már közel 60%-át. Szóval az már érezhetően sok. Ha Bécset is ide vennénk, akkor ott valószínűleg sokkal kisebb arány jönne ki az átlagfizetés függvényében, amit bérleti díjra kell fordítani, de ez azért is van, mert a bécsi albérletpiacnak a világ minden részéről csodájára járnak már száz éve.

– Itt végig átlagfizetésekről beszéltünk. De igazából többet mondana egy ilyen kimutatás, ha azt a medián, azaz a legtöbb ember által keresett fizetésekre végzik el. Az reálisabb képet festene.

– Ebben igaza van. Valóban, a KSH adatai közül is, ha valaki nagyon keresi, akkor rá tud bukkanni a mediánkeresetek alakulására, ami azt hiszem, hogy

350 ezer forint körül van, az 553 ezer Ft-os átlag helyett, ami jóval kisebb összeg.

Mi azért az átlagkereseteket hasonlítottuk össze egymással, mert ezek viszonylag könnyebben előkeríthető adatok a környező országok fővárosaira is a statisztikai hivatalok, meg a nemzeti bankok által publikált elemzésekből. A medián adatokat sajnos nagyon nehéz összeszedni.


Link másolása
KÖVESS MINKET: