Így vigyázz a kutyádra, hogy ne essen baja szilveszterkor
Most, hogy az utolsó bejgli morzsákat is kezdi eltüntetni a család, lassan közeledik a szilveszter. A szilveszterrel azonban együtt jár a sok tűzijáték és bár a törvény szigorúan tiltja 2005 óta hazánkban a petárdázást, azért bőven akadnak még mindig, akik erről khm. megfeledkeznek.
A sok éles és szokatlan hang és fény azonban rendkívül ijesztő lehet a kis gyerekeknek, időseknek és az állatoknak is. Míg azonban egy embernek jó eséllyel meg lehet magyarázni, hogy mi történik és nem szaladnak világgá, ez nem működik a rémült állatok esetében, éppen ezért rájuk különösen oda kell figyelni.

A szilveszterkor világgá futott állatok nagyon nagy százaléka soha nem kerül vissza eredeti gazdájához és csupán elenyésző részük azért mert más befogadja őket. Legtöbbször a megfagyás és baleseti halál lesz a sorsuk. Kicsit jobb esetben egy életre szóló trauma marad csak a kaland után, ahogy hetekig próbálják megtalálni, befogni, menhelyre vagy gyepmesteri telepre kerül míg újra egymásra találhatnak a gazdival.
Pont ennek előfordulási esélyét kell a minimálisra csökkenteni. Kövesd az alábbi lépéseket és légy te is felelős gazdi, ahogy azt vállaltad az adott állat családodba fogadásával!
Ezt meg kell tenned még most!
Bizony, még szilveszter előtt van egy nagy feladata minden gazdinak. Mégpedig, hogy
Fuu, de bonyolult neve van. Szóval az évek óta kötelező, állatokba ültetett chipről van szó. Ezen a hivatalos oldalon ellenőrizheted, hogy Morzsi szerepel-e a rendszerben.
Ilyenkor csak az állatkád alap adatait láthatod, de a tulajdonos adatainak ellenőrzéséhez pl. telefonszámod már állatorvos segítségét kell kérned, mert azt nem mutatja a rendszer bárkinek!

A jó hír az, hogy ha egyszer bekerült a rendszerbe a cicád/kutyusod, akkor többet nem kell ránézned, mert benne marad "örökre". Azonban a telefonszám, lakcím és egyéb elérhetőségeket az állatorvosod segítségével aktualizálni kell, ha változás történik!
Fontos tudni, hogy
Csupán arra szolgál, hogyha valaki megtalálja az elkóborolt kedvencedet, akkor egy állatorvos, menhely stb. segítségével fel tud majd hívni, hogy menj érte ide és ide.
Az év utolsó napján így sétáltass!
Bármilyen hiper-szuper kiképzést kapott kutya megijedhet a tűzijátéktól, igen még akkor is, ha egyébként még soha nem csinált ilyet vagy a lőtéren is jól teljesített négy éve...ezért ne sétáltasd póráz nélkül! Akkor se, ha egyébként a hétköznapokban, így szoktátok megkerülni a paneltömböt.

A nyakörvére tegyél egy jól olvasható bilétát, amin rajta van a telefonszámod! Az külön plusz pont, ha több számot is megadsz, és természetesen tartsd magadnál a feltöltött telefonod. Fifike neve és születési dátuma is érdekes lehet, de jelen esetben a gazdi telefonszáma az igazi kincs a bilétán.
Szilveszter napján lehetőleg sötétedés előtt menjetek le sétálni, és bár nagyon csábító lehet félhullára fárasztani az ebet a közeli parkban (mert akkor biztos jól fogja viselni a durrogást), most inkább a gyors dologvégzésre koncentráljatok, és ne legyetek lent óraszám! Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy a tűzijáték kedvelők már délutántól "szabad a vásárt" játszanak, így kiszámíthatatlan, hogy mikor visít fel egy rakéta a következő sarkon.
Legyen minden állat biztos melegben 31-én!
Tessék úgy érteni, a fenti mondatot ahogy kell, nyilván a mezei pockokat és szemközti fán lakó baglyokat nem kell összevadászni, hogy elzárhasd őket a nappaliba, de a saját kutyádat és macskádat viszont igen.

Hiába az év többi napján kinti tartásban éldegélő buksid és cirmid van, most a védett ház falai között van a helye! Ha félted tőle a bútort, akkor minimum az előszobába vagy a fürdőbe vagy az éles szerszám nélküli garázsba engedd be ilyenkor. Kikötni őket nem megoldás, mert a menekülési/túlélési ösztön annyira erős ilyenkor az állatokban, hogy megfojtja saját magát a kötéllel, ahogy próbál kiszabadulni és messzebb kerülni a zajtól.
Ajtó, ablak becsuk, TV-t max. hangerőn!
Hidd el még Béla bácsi sem fog átkopogni szilveszter este, hogy milyen hangosan szól a TV nálatok, nyugodtan adj rá kakaót!

Gondoskodj róla, hogy ne tudjon kiszökni! Egy vékonyka szúnyogháló nem akadály egy rémült macskának, simán kiugrik rajta, akár több emeletnyi magasságból is. Szellőztetni kizárólag zsilip jelleggel, ha négylábú is van otthon (na jó talán a hörcsög biztonságban van), azaz szobaajtó becsukva a szellőzés alatt ezzel kirekesztve a kanárit is, majd csak az ablak bezárása után összenyitni a többi helyiséggel.
Lehetőleg ne hagyd egyedül!
Nagyon jó tud lenni egy szilveszteri buli a haverokkal, de gondolnod kell a kis kedvencedre is!
Ha tudod vidd magaddal a bulira (már ha partiarc a blöki is) de ha nincs ehhez szokva, akkor nézzétek inkább együtt a szilveszteri műsort a TV-ben.

Ha még ennek ellenére is nyugtalan, akkor vannak más lehetőségek is...
Nyugtatók, ha szükséges!
Ha tudod, hogy a cicád/kutyád nehezen viseli a tűzijátékozás, akkor még szilveszter előtt
(Ne halogasd az utolsó percig a doki felkeresését, mert az állatorvosi rendelők nyitvatartása is változhatott a két ünnep között!)

Ha eddig nem derült ki, de szilveszterkor szembesülsz vele, hogy mégis pánikolós a szőrös otthon, akkor alkalmazz rajta "nyugi csomót". Lényegében egy sálat kell a teste köré kötni úgy, hogy a megfelelő pontokon enyhe nyomást gyakoroljon a kutyára. Ennek pontos módjáról és alkalmazási tudnivalóiról bővebben olvashatsz pl itt.
Ne feledd, amikor magadhoz vetted a négylábúdat azt is vállaltad, hogy szilveszterkor is biztonságban tartod! Ha pedig a házi kedvencedre más vigyázz szilveszterkor, akkor gondoskodj róla, hogy a "babyszitter" is tisztában legyen a fenti teendőkkel és ezeknek megfelelően járjon el ebben a kritikus időszakban!
Boldog Új Évet Kívánok Neked és a négylábú családtagodnak is! Vigyázzatok egymásra, hogy döccenőmentesen induljon az új év számotokra!