Így változtak a 2017-es felvételi pontszámítási szabályok
A maximálisan elérhető pontszám idén is 500 lesz, de - ahogyan arra már számíthattunk -, idén is lesznek kisebb változtatások a szabályok terén. Aggodalomra azonban semmi ok, az Eduline.hu ugyanis listázta azokat az újdonságokat, amiről feltétlenül tudnod kell: most mi is ismertetjük a pontszámítási szabályokat.
1. A tanulmányi pontszámok
• Középiskolai eredmények:
Maximum 100 pontot érnek a középiskolai eredmények. Ez az öt fő tárgyból az utolsó két évben szerzett jegyekből jöhet ki. Az öt fő tárgyba tartozik a magyar, a matek, a történelem, egy idegen nyelv, valamint egy természettudományos tárgy (biológia, földrajz, kémia, fizika, természetismeret vagy természettudomány), amelyet legalább két évig tanultál. Ha nem volt ilyen, akkor két természettudományos tárgy év végi jegyeivel kell számolnod.
Az érdemjegyeket össze kell adni, majd meg kell szorozni kettővel: így jöhet ki a maximális 100 pont.
• Érettségi eredmények:
Itt is 100 pontot érhetsz el maximálisan: ez a négy kötelező és az egy szabadon választott érettségi tárgy százalékos eredményének egészre kerekített átlaga lesz.
2. Az érettségi pontszám
Maximum 200 pont lehet: ez az általad kiválasztott alap- vagy osztatlan szakon kötelező vagy választható érettségi tárgyak százalékos eredményének összeadásából jön ki. Ha több tárgy közül is választhatsz, nyilvánvalóan a két legjobban sikerült vizsga eredményével kell számolnod.
FONTOS: a tanulmányi és az érettségi pontszámokat kétféleképpen számolhatod ki: ha a középiskolai jegyek gyengék, a többletpontok nélküli szám az érettségi pontszám megduplázása is választható. A felvételin értelemszerűen a legelőnyösebb verziót fogják választani.

3. A többletpontok:
Az eddigi maximum 400 ponthoz legfeljebb 100 többletpontot adhatsz hozzá.
• Emelt szintű érettségi: egy emelt szintű vizsga 50, kettő emelt szintű 100 többletpontot ér, de csak olyan tárgyból, ami a választott szakon kötelező vagy választható tárgy, és csak akkor, ha legalább 45%-os az eredmény.
• Felsőoktatási felvételi szakmai vizsga: 50 pont. Bizonyos jelentkezők (például azok, akik a kétszintű érettségi rendszer bevezetése előtt, vagy külföldön érettségiztek) egy felsőoktatási felvételi szakmai vizsgával is teljesíthetik a felvételi követelményeket.
• Nyelvvizsga: maximum 40 pont. A B2-es, komplex nyelvvizsga 28, a a C1-es, komplex nyelvvizsga pedig 40 pontot ér.
• Felsőoktatási szakképzés záróvizsgája: maximum 32 pont. A kétéves felsőoktatási szakképzésen szerzett jeles záróvizsga 32, a jó záróvizsga 20, a közepes pedig 10 többletponttal jár, ha a kérdéses szakképzés szakján tanulsz tovább.
• OKJ-s szakképesítés: maximum 32 pont. Ha a szakképesítésnek megfelelő képzést választottál.
• Versenyeredmények: maximum 100 pont. A részletekért kattints ide.
• Sportteljesítmény: a részletekért kattints ide. A bármilyen olimpiai, paralimpiai, siketlimpiai és sakkolimpiai versenyen 1-6. helyezést elérő jelentkezők összpontszáma automatikusan 500 lesz, ha megfelelnek az alkalmassági feltételeknek és a tanulmányi-érettségi eredményeik alapján elérnék a 280 pontos minimumponthatárt.
• Esélyegyenlőség: 40 pont. Hátrányos helyzetűek, fogyatékossággal élők vagy gyermeket gondozók kaphatják meg.
Ha hasznos volt a cikk, kattints a megosztásra!