Így búcsúztak az aradi vértanúk
Országszerte és a határon túl is megemlékezéseket tartanak ma, az aradi vértanúk emléknapján. A központi ünnepségek reggel a Parlament előtti Kossuth téren kezdődnek, ahol katonai tiszteletadás mellett félárbocra engedik Magyarország lobogóját.
A központi ünnepségeket követően fél 10-kor gróf Batthyány Lajos egykori miniszterelnök vesztőhelyéhez vonulnak át a megemlékezők gyertyát gyújtani. A Batthyány-örökmécses megújult környezetét vasárnap, az aradi vértanúk emléknapja előtt mutatták be a főváros V. kerületében.
Forrón szeretett gyermekeim!
Bocsássatok meg nekem, gyermekeim, miképpen én is megbocsátok nektek – ez halni készülő apátok kívánsága. Ti tudjátok, mégpedig a legjobban, milyen híve voltam én az ausztriai háznak – és ilyennek is halok meg – mert én Magyarországot is azért szolgáltam, hogy Ausztriának javára lehessek. Ezért, gyermekeim – apátok ártatlanul hal meg – és az a tudat, hogy uralkodójának mindig a legjobb alattvalója volt, erősíteni fogja őt ezen az utolsó úton. Ne tegyetek senkinek szemrehányásokat – Isten áldjon meg benneteket! Erősítsen és óvjon benneteket; imádkozzatok ártatlan lelkemért, ez az utolsó kívánsága szerencsétlen apátoknak Ernőnek

Az október 6-i központi rendezvények 11 órakor a Batthyány-mauzóleumnál koszorúzással folytatódnak, ahol a honvédelmi miniszter mond beszédet. Az eseményen részt vesz több száz, a VIII. és IX. kerület iskoláiból és a debreceni Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégiumból meghívott diák.
Déltől rendhagyó történelemóra keretében, a rendezvényen részt vevő mintegy ezer középiskolás diák - történelmi áttekintést nyújtó kísérő vezetésével - a korszakhoz kapcsolódó emlékeket bemutató hét állomásból álló sétán vehet részt a Fiumei úti Sírkertben.
A vértanúk utolsó mondatai:

Az emléknap programjaihoz kapcsolódóan hétfő délig megállási és parkolási tilalom lesz érvényben Budapesten, az V. kerületben az Alkotmány utca mindkét oldalán a Szemere utcától a Kossuth térig, valamint hétfő 18 óráig az V. kerületben, a Batthyány-örökmécsesnél. Emellett 7.30-tól 10 óráig a Jászai Mari tér és a Kossuth tér között nem közlekedik a 2-es villamos. A Fiumei úti Sírkerthez közvetlenül vezető utakon várhatóan 10 órától fokozott gyalogos- és buszforgalomra kell számítani.
Drága, imádott Linám! Szeretett, erényes, legkedvesebb feleségem! Látom, ez életem utolsó pillanata – meg kell halnom, tehát még egyszer Isten veled, óvjon Isten, vezessen minden lépésedben – utolsó leheletem, Lina, hogy odaát egy jobb életben bizonyosan újra egyesülünk. – Isten veled, jó lélek; és bocsáss meg mindazért a fájdalomért, amit talán akaratlanul is okoztam neked; csókollak, csókolom kedves lányomat – lányodat –, Gizellát. Isten veled.


A központi rendezvények mellett országszerte számos vidéki településen, valamint a határon túl is tartanak megemlékezéseket, gyertyagyújtást, illetve koszorúzást: többek között Debrecenben, Hévízen, Nagykanizsán, Miskolcon, Szegeden, Pécsett, Kecskeméten, Nyíregyházán, illetve Kaposváron is.
Mindenség ura! Hozzád fohászkodom! Te erősítettél engem a nőmtől való elválás borzasztó óráiban, adj erőt továbbra is, hogy a kemény próbát: a becstelen, gyalázatos halált erősen és férfiasan állhassam ki. Hallgasd meg, ó, Legfőbb Jó, vágyteli kérésemet! Te vezettél, Atyám, a csatákban és ütközetekben – Te engedted, hogy azokat kiállhassam, és a Te védelmező karod segített némely kétes küzdelemből sértetlenül kilábolni – dicsértessék a Te neved mindörökké! Oltalmazd meg, Mindenható, az én különben is szerencsétlen hazámat a további veszedelemtől! Hajlítsad az uralkodó szívét kegyességre a hátramaradó bajtársak iránt, és vezéreld akaratát a népek javára! Adj erőt, ó, Atyám, az én szegény Emíliámnak, hogy beválthassa nékem adott ígéretét: hogy sorsát hitének erejével fogja elviselni. Áldd meg Aradot! Áldd meg a szegény, szerencsétlenségbe süllyedt Magyarországot! Te ismered, ó, Uram, az én szívemet, és egyetlen lépésem sem ismeretlen előtted: azok szerint ítélj fölöttem kegyesen, s engedj a túlvilágon kegyes elfogadást találnom.
Ámen
Damjanich
Emíliámnak vigasztalásul.

A többi búcsúlevelet itt olvashatjátok el.

A kormány 2001-ben nyilvánította a magyar nemzet gyásznapjává október 6-át, amikor az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverését követően Aradon kivégzett 13 vértanúra, valamint az ugyanezen a napon, Pesten kivégzett gróf Batthyány Lajosra, Magyarország első független, felelős kormányának miniszterelnökére emlékezünk. Ezen a napon - az erről szóló rendelet értelmében - az iskolákban is megemlékezéseket tartanak.
Ha szerinted is meghatóak voltak a búcsúlevelek, oszd meg a cikket az ismerőseiddel is!