ifj. Richter József: Különbséget kell tenni cirkusz és cirkusz között
Ifj. Richter József, a Magyar Nemzeti Cirkusz igazgatója 1992-ben született, és a maga 25 évével a világ legfiatalabb cirkuszigazgatója. Idén, a 42. Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon feleségével, Merryluval elnyerték a cirkuszvilág legrangosabb elismerését, az Arany Bohóc-díjat. Ennek apropóján beszélgettünk.
Azok kedvéért, akik nem annyira járatosak a cirkusz világában, helyezzük el a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivált és az Arany Bohóc-díjat.
A világ legnagyobb cirkuszfesztiváljáról van szó, amelyet 44 éve, 1974-ben hozott létre II. Rainier monacói herceg. Minden év januárjában rendezik meg, és meghívásos alapon lehet bekerülni a programba.
Az Arany Bohóc pedig a cirkuszvilág Oscar-díjának felel meg, a legrangosabb szakmai elismerés, amit egy artista elnyerhet.
Előttem egyetlen magyarnak sikerült elnyernie, mégpedig a testvéremnek, Richter Flóriánnak, tíz évvel ezelőtt.
A Richter család tagjai már a legelső megmérettetésen is ott voltak, és díjat is kaptak.
Így van, 44 évvel ezelőtt édesapám, Richter József Ezüst Bohóc-díjat kapott ugyanitt. Összesen két Ezüst, és két Arany-bohóc díj van a Richter család birtokában. (A másik Ezüst Bohóc-díjat ugyancsak Richter Flórián kapta 2004-ben - a szerk.)
A magyar társulatok közül csak önök kaptak meghívást?
Nem, a mezőnyben szerepelt Simet László is, aki különdíjakat kapott.
A Magyar Nemzeti Cirkusz milyen számokkal indult a megmérettetésen?
Három különböző produkciót mutattunk be. Az egyik a hungarikummá választott lovas akrobata számunk volt, ahol a magyar zászló is látható a ló hátán. Elvittük a világ legnagyobb állatprodukcióját is, ahol 32 állat látható egyszerre a porondon, köztük elefántok, zsiráfok, zebrák, tevék, lámák. Nem utolsó sorban a feleségemmel közösen egy úgynevezett padödő számot is bemutattunk, vagyis balett lóháton.
Ezt úgy kell elképzelni, hogy egész idő alatt két lovon állok, és a feleségemet egyensúlyozom a fejemen és a vállamon különböző pozíciókban.

Mekkora volt a mezőny?
Több mint 100 artista érkezett körülbelül 25 országból, tehát nagyon erős volt a mezőny. Általában a kínaiak és az oroszok a favoritok. A másik Arany Bohóc-díjat idén is egy kínai nyerte.
Említette, hogy a kínaiak és az oroszok a favoritok. Mi hol állunk a világban?
Őszintén szólva, nem túl jó helyen. Ezért is hatalmas öröm, hogy sikerült elhozni ezt a díjat, ráadásul, bármiféle állami támogatás nélkül. Működik Magyarországon állami cirkusz is, de ők nem tudnak olyan eredményeket elérni, mint amit most mi. Van Magyarországon néhány valóban világszínvonalú artista, de nem sok.
Ennek mi az oka? Rossz az artistaképzés? Forráshiány?
Ezt nem tudom. Én annak örülök, hogy nekünk sikerült.

A cirkusz nemzetközi világára annyira nem látunk rá. Mit jelent egy ilyen díj? Miben mérhető a hatása?
Hatalmas presztízsértéke van. Innentől kezdve akárhol fellépünk, úgy konferálnak be minket, mint a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál aranydíjasai.
Egy elit klubba kerültünk bele, amiben nincsenek sokan, és már most is rengeteg felkérést kapunk különböző külföldi cirkuszokba.
Ha jól tudom, nem ez volt az egyetlen díja a Nemzeti Cirkusz társulatának.
Igen, külön öröm számunkra, hogy a közönségdíjat is mi nyertük el, valamint három különdíjat is kaptunk.
Az állatos számban szerepelt Szandra, az indiai elefánt?
Szandra most nem tartott velünk Monte Carlóba, bár valóban ő is a Richter család tagja.
Az olvasók kedvéért áruljuk el, Szandra azért különleges, mert szerepelt a Polipka című James Bond filmben, amely 1983-ban készült.
Szandra 43 éves, 2-3 éves volt, amikor a filmben szerepelt kiselefántként. Még a nagypapám vásárolta meg, és tényleg igazi családtag.
Időről időre lehet olvasni mindenféle rémtörténeteket arról, hogy hogyan bánnak a cirkuszi állatokkal. Rossz körülmények között tartják őket, brutális bántalmazásokkal érik el, hogy azt tegyék, amit várnak tőlük. Ön mit gondol erről?
Örülök, hogy feltette ezt a kérdést. Ez ugyanolyan, mint hogy a kutyatartók között is van, aki jól tartja a kutyáját, és van, aki rosszul. De ez nem jelenti azt, hogy minden kutyának rossz. Különbséget kell tenni cirkusz és cirkusz között. Mi nagyon komoly munkát fektetünk abba, hogy ezt bebizonyítsuk.
Nyílt napokat tartunk, amikor a közönség eljöhet és megnézheti, hogyan tartjuk az állatokat, hogyan gyakorolunk velük, folyamatosan videókat töltünk fel az internetre az állatok mindennapjairól.
Másképp nem is kaphattunk volna ilyen komoly díjat. A zsűri nagy hangsúlyt fektetett arra, hogyan bánunk az állatainkkal.

Mekkora stábbal érkeztek a fesztiválra?
23 fővel. Állatgondozók, artisták, sofőrök, még egy énekesnőt is hoztunk magunkkal. 8 transzporttal érkeztünk és körülbelül 60 állattal.
Magyarországon mikor lehet megtekintetni a díjazott produkciókat?
A Magyar Nemzeti Cirkusz március 15-én tartja a premier előadását Budapesten, a Pólus Center mellett, és utána országos turnéra indulunk, és a közönség megtekintheti nem csak ezeket, hanem számos más, világszínvonalú produkciót is. A honlapunkon és Facebook oldalunkon követhetik az útvonalunkat.