Horrorfelvétel: jégtömbök zuhantak a Megyeri hídra, egy autó teteje be is horpadt
A reggeli fagy után megindult napközbeni olvadás miatt jégtömbök hullottak a Megyeri hid szerkezetéről az útpályára december 23-án. Egy autós fedélzeti kamerája fel is vette az esetet – írja a Bp-i Autósok portál.
– írja a felvételt készítő olvasó.
Hozzáteszi: „Voltam a pályaszakaszt üzemeltető mérnökségen és azt mondták, hogy esélytelen, hogy kapok erre kártérítést. Volt ugyanis, aki bíróságig vitte és pert vesztett. Hívtam a 112-t mondták menjek be a rendőrségre feljelentést tenni. Ünnepek miatt csak a kár bejelentést tettem meg e-mailben csatolva a videót.”
– emeli ki a pórul járt sofőr.
A portál megkérdezte dr. Herpy Miklós, főként közlekedési ügyekkel foglalkozó ügyvédet, mi a teendő, ha valakivel ilyesmi történik. A jogász szerint: „Minden károkozás jogellenes. Ez a kártérítési jog fő szabálya hazánkban. Ráadásul a több tíz méter magasból lezuhanó jégdarabok súlyos baleset veszélyt jelentenek a közlekedőknek. Egy pechesen lezuhanó jégdarab akár halálos balesetet is tud okozni.
A közúti közlekedésről szóló törvény közútkezelőnek külön kötelességévé teszi, hogy folyamatosan köteles gondoskodni arról, hogy a közút a biztonságos közlekedésre alkalmas legyen! Úgy kell eljárniuk, hogy a biztonságos közlekedési feltételek valamennyi, a közúton közlekedő számára biztosítottak legyenek.
A közútra lezuhanó tárgyakkal kapcsolatban a jogalkotó még bűncselekményi alakzatot is megalkotott. Aki közlekedési útvonalon akadály létesítésével, vagy más hasonló módon mások életét vagy testi épségét gondatlanságból veszélyezteti, az vétséget követ el. Tipikus esete ennek pl. a teherautók ponyvájának tetejéről megfagyott menet közben az autók közé zuhanó jég által okozott veszély is. Szintén gyakori eset, hogy télen az épületekről lehulló hó és jég komoly károkat okozhat az ott parkoló autókban. Ilyen esetekben az épület tulajdonosai a felelősek.
A kártérítési kötelezettségük alól az épület tulajdonosai akkor mentesülhetnek, ha (1) a karbantartásra vonatkozó szabályokat nem sértették meg, és (2) a károk megelőzése érdekében nem jártak el felróhatóan.
A károsultnak – ha sikerrel szeretne kártérítést kapni – kell bizonyítania a károkozó eseményt, a kár összegét és a károkozó személyét is. Minden komolyabb kárral járó esetben célszerű azonnal rendőri intézkedést kérni” – írta dr. Herpy Miklós.