Hivatalos: a videojáték-függőség mentális betegség a WHO szerint
Az Egészségügyi Világszervezet nemrég a mentális egészség zavaraként jelölte meg a "gaming disordert", azaz a "játék-zavart", ami a betegségek nemzetközi klasszifikációs rendszerébe is bekerült döntésük után, írja a livescience.com.

A meglepő döntést azért finomítja a tény, hogy a sok videojáték nem elegendő ahhoz, hogy valakire gyanúsan nézzen a pszichológus. Mint sok más mentális zavarnál, akkor van gond, ha a játék kedvezőtlenül befolyásolja az illető életminőségét. A WHO szerint a játékzavar esete akkor áll fenn, ha a beteg elveszíti a kontrollt a játékbeli viselkedése felett, ha egyéb érdeklődési területéhez vagy tevékenységeihez képest jóval előrébb sorolja a videojátékot, illetve ha annak ellenére folytatja a játékot, ha annak negatív következményei vannak - például ha károsodnak a családi kapcsolatai, a társasági élete vagy a munkáját sem végzi rendesen.

Nagyjából egy évig kell fennállni a a tüneteknek ahhoz, hogy egy beteget diagnosztizáljanak a játékfüggőségi zavarral, írja a WHO.
A téma azonban ellentmondásos véleményeket szült már korábban is.
Az Amerikai Pszichiátriai Társaság (APA) ugyanis nem vette fel a videojáték-függőséget a mentális zavarainak 2013-ban megjelent kézikönyvében felsoroltak közé. Ekkor az APA szerint ugyanis még nem volt megfelelő mennyiségű bizonyíték ennek megállapítására, ugyanakkor jelezték, hogy további kutatásokra is szükség lenne a területen.
Természetesen a videojáték-üzletág sem ért egyet a besorolással. Május 25-en az Entertainment Software Association felszólította a WHO-t, hogy vonja vissza döntését, épp a megfelelő mennyiségű bizonyíték hiányára hivatkozva. Eközben a szakértői világ is megszólalt: volt olyan pszichológus, aki támogatta a döntést, mások pedig szintén nem.