Hiányozhatott a térképről a magyar helikopter tragédiáját okozó drótkötél
Horvát sajtóinformációk szerint a magyar gép a napi gyakorlat után „mélyrepülésben” száguldott a Cikola-kanyonban. Egy horvát dandártábornok kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy a drótkötél is szerepelt-e a térképen.
A feltételezések szerint egy kifeszített drótkötélbe ütközhetett és ezért zuhant le a Magyar Honvédség Airbus H145M típusú helikoptere szerdán a horvátországi Cikola-kanyonban – írja az Index.
Ahogyan beszámoltunk róla, a magyar katonai helikopter horvátországi balesetében a legénység két tagja meghalt, a harmadikat pedig még keresik a hatóságok.
A tragédia vizsgálata még tart, de a horvát Telegram úgy értesült, hogy a három magyar katonát szállító helikopter túlságosan alacsonyan szállt, így nekiütközött egy úgynevezett zipline-nak, vagyis egy szakadék felett kifeszített drótkötélnek.
A zipline egy rozsdamentes acélból készült drótkötélpálya, melyet két magaslat között szoktak kifeszíteni. Megfelelő szerkezettel emberek, vagy akár áruk is átcsúsztathatóak rajta egyik pontból a másikba. Általában szórakoztatási célból alakítanak ki ilyet.
Szerdán a Magyar Honvédség Airbus H145M típusú helikoptere a támaszpontjára tért volna vissza a napi gyakorlat befejezése után, amikor bekövetkezett a tragédia. Mario Banozic horvát védelmi miniszter azt mondta, a pilóták hegyi repülési képzéseken vettek részt, a baleset körülményeit pedig haladéktalanul kivizsgálják. Tomislav Pusnik dandártábornok szerint egyelőre semmit sem tudni a helikopter-szerencsétlenségről. Mihael Krizanec, a horvát légierő parancsnoka közölte, a baleset nem az úgynevezett pilótazónában történt, hanem a bázisul szolgáló katonai reptér felé vezető hazaúton.
Az Index a horvát portál információi nyomán azt írta, a magyar helikopter „mélyrepülésben” száguldott a Cikola-kanyonban.
A lap szerint a kéthetes képzéshez szükséges összes térképet frissítették, abban naprakészen szerepeltek az antennák, a szélerőművek és minden egyéb, ami akadályozhatja a légi forgalmat.
A balesettel kapcsolatban a horvát védelmi minisztérium által tartott sajtótájékoztatón
egy újságíró megkérdezte, hogy a térképeken a zipline-t is feltüntették-e. Pusnik kitérő választ adott, annyit mondott, hogy a zipline „egy kanyonban fekszik, felette egy távvezetékkel, és ez utóbbit megjelölték”.
Ehhez Krizanec hozzátette: „Senki sem hibáztatható ilyen helyzetért. A térképeket frissíteni kellett, de 300 méternél alacsonyabb magasságon a legénység kötelessége a terület megfigyelése és az akadályok elkerülése.”
Helyi lapok arról írtak, hogy a Cikola-patak és a Krka-folyó találkozásánál már régóta működik a turisták szórakoztatására kialakított zipline, amelynek nekiütközött a magyar helikopter.
Egyébként a helyiek szerint a Cikola-kanyon nagyon kanyargós, és egyáltalán nem alkalmas alacsony repülésre, még profik számára sem.
Egyetlen egyenes szakasza sincs, ezért szokatlan, hogy katonai helikopter repült itt.
A feltételezések szerint egy kifeszített drótkötélbe ütközhetett és ezért zuhant le a Magyar Honvédség Airbus H145M típusú helikoptere szerdán a horvátországi Cikola-kanyonban – írja az Index.
Ahogyan beszámoltunk róla, a magyar katonai helikopter horvátországi balesetében a legénység két tagja meghalt, a harmadikat pedig még keresik a hatóságok.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Vádat emeltek azzal az életfogytiglani büntetését töltő elítélttel szemben, aki a Szegedi Fegyház és Börtönben megpróbált megerőszakolni egy dolgozót - tájékoztatta a Csongrád-Csanád Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője szerdán az MTI-t.
Grósz Tamás közölte, a férfit szexuális erőszak bűntettének kísérletével vádolják mint erőszakos többszörös visszaesőt.
Az életfogytiglani büntetését töltő férfi a vádirat szerint 2023 nyarán elhatározta, hogy megerőszakolja a fegyház egyik női munkatársát. Ennek érdekében
egy WC-pumpából ütőeszközt készített, áldozatát pedig lepedőcsíkokkal akarta megkötözni.
Tervének az is része volt, hogy tette után öngyilkosságot követ el.
A férfi 2023. augusztus végén a sértett irodájában takarítást színlelt, majd hátulról leütötte a nőt. Az eszméleténél maradt sértettnek sikerült segítségért kiáltania, így a közelben dolgozó alkalmazottak és három elítélt a segítségére siettek.
A Szegedi Járási Ügyészség arra az esetre, ha a vádlott beismeri bűnösségét és lemond a tárgyalásról, tíz év szabadságvesztés kiszabását indítványozta vele szemben - közölte az ügyész.
Vádat emeltek azzal az életfogytiglani büntetését töltő elítélttel szemben, aki a Szegedi Fegyház és Börtönben megpróbált megerőszakolni egy dolgozót - tájékoztatta a Csongrád-Csanád Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője szerdán az MTI-t.
Grósz Tamás közölte, a férfit szexuális erőszak bűntettének kísérletével vádolják mint erőszakos többszörös visszaesőt.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
A hétfői tüntetésen, a Lánchídnál fotózott le egy rendőrt a 444.hu egyik olvasója. A készenléti rendőr Elf Bart tartott a kezében.
A lap megkeresésére az ORFK azt írta:
„Az ügyben a Készenléti Rendőrség parancsnoka belső vizsgálatot rendelt el, melynek során megállapítást nyert, hogy a fényképen szereplő készenléti rendőr a kezében látható Elf Bart külföldön, saját fogyasztásra, legálisan vásárolta meg, így ezzel jogsértést nem követett el.
Egyúttal ajánljuk figyelmébe a Nemzeti Adó- és Vámhivatal témában nemrég közzétett közleményét.”
A NAV közleményében („Tiltott termékek az iskolában” címmel) azt írja: „Az ízesített elektronikus cigaretta (pl. Elf Bar, Poco Bar, Nutristick) forgalmazása hazánkban illegális, értékesítése szigorúan TILOS!” Arról is szó van benne, hogy amennyiben „a tanuló pl. csak egy darab terméket birtokol, célszerűbb az esetet a köznevelési intézmény keretein belül oktatási, nevelési és pedagógiai eszközökkel kezelni, mintsem rendészeti, illetve igazgatási eszközökkel”.
A rendőrség korábban azt írta a honlapján, hogy Magyarországon az „Elf Bar tartása és kereskedelme illegális”. Ebben az is szerepel, hogy „aki Elf Barral kereskedik, azt a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága 5 millió forinttól 500 millió forintig terjedő bírsággal sújthatja. Ezzel szemben, akinél ilyen terméket talál a hatóság, arra a Nemzeti Adó- és Vámhivatal jövedéki bírságot szabhat ki”.
Tóth Márk pénzügyőr ezredes 2022-ben azt mondta a Portfoliónak: „Nemcsak a kereskedelme, de az Elf Bar birtoklása, külföldről saját célra történő rendelése is törvényellenes. Az is eljárásra számíthat, aki külföldről hoz be saját célra ilyen terméket, és egy mélységi ellenőrzés során megtalálják nála.”
„A legnagyobb ütést most kaptam” – Orosz Bernadett külföldre költözne, miután enyhítették annak a volt katonatisztnek a büntetését, aki brutálisan bántalmazta őt
A hatgyermekes anyát durván bántalmazta volt párja egy honvédüdülőben. A férfi végül 1 év 4 hónap letöltendőt kapott, amit a nő igazságtalannak tart.
egy év négy hónap letöltendő szabadságvesztésre enyhítette annak a volt katonatisztnek a büntetését, aki 2019 novemberében brutálisan bántalmazta Orosz Bernadettet egy bujáki honvédüdülőben.
A hatgyermekes édesanya nem jelent meg a jogerős ítélet kihirdetésén, de a történtek után úgy fogalmazott:
„A legnagyobb ütést most kaptam.” Azt is elmondta, hogy elgondolkodott azon, külföldre költözik, mert Magyarországon nem érzi magát biztonságban.
A nő és K. István kapcsolata 2018 októberében kezdődött. Bernadett korábbi elmondása szerint a férfi 2019 júniusában egy családi rendezvényen támadt rá először, amikor a fejét a falhoz ütötte, majd kétszer tarkón vágta. Ezt követően a nő miskolci otthonába utaztak, ahol a férfi a teraszon megtépte a haját, és megpofozta. Később, néhány hónap múlva K. István a saját kulcsával ment be a nő otthonába, ahol vitatkozni kezdtek, és a vádirat szerint többször is nagy erővel arcon ütötte.
A legsúlyosabb bántalmazás a bujáki honvédüdülőben történt, ahol egy rendezvényen vettek részt. Vacsora után a szobájukban a férfi féltékenykedni kezdett, majd a nő homlokára ütött. Bernadett kizárta őt a szobából, de a férfi betörte az ajtót, rárontott, és durván bántalmazta. A nő egyszer ki tudott szökni, és segítségért kiáltott, de a férfi visszarángatta a szobába, ahol tovább verte. A történteknek végül az üdülő dolgozói és vendégei vetettek véget.
Az ügyészség három és fél év letöltendő börtönt kért K. Istvánra beismerés esetén, de mivel a férfi nem kötött alkut, tárgyalás lett az ügyből. Első fokon 1 év 10 hónap szabadságvesztésre ítélték súlyos testi sértés és két rendbeli könnyű testi sértés miatt. Az ítélet ellen az ügyészség, a vádlott és védője is fellebbezett.
A Fővárosi Ítélőtábla végül folytatólagosan elkövetett testi sértés bűntettében mondta ki bűnösnek a férfit, és 1 év 4 hónapra enyhítette a büntetést.
A bíróság enyhítő körülményként értékelte a vádlott büntetlen előéletét, az időmúlást, valamint azt, hogy elvesztette a munkahelyét. A 111 ezer forintos bűnügyi költséget az állam állja.
Az ítélet indoklásában a bíró elmondta, hogy K. István lényegében nem emlékezett a történtekre, és azt állította, hogy akár önsértés is történhetett, illetve valamit belekeverhettek az italába. A bíróság ezt kizárta, és megállapította, hogy a vádlott okozta a sértett sérüléseit. A szakértői vélemény szerint a nő kilencrendbeli, arcot érő sérülést szenvedett, amelyek közül nyolc napon túl gyógyuló orrcsonttörést és orrsövénysérülést is megállapítottak.
A tanácselnök úgy fogalmazott: „Vizuálisan rossz képet mutatott a sértett, sokkal súlyosabbnak látszottak a sérülései, mint amilyen valós sérüléseket szenvedett.” Hozzátette: „A sérülések, amik keletkeztek, azok nem keletkezhettek olyan erőbehatásra, ami ennél súlyosabb sérüléshez vezetett volna.”
Orosz Bernadett a 24.hu-nak azt mondta:
„Ez nem példaértékű szankció, és az erőszaktevőket sem fogja elrettenteni. A mundér becsülete és egy katona élete fontosabb volt, mint egy hatgyermekes anyuka, egy háromszoros nagymama élete.”
A nő szerint az igazságügyi szakértő megállapításai nincsenek összhangban öt másik orvosszakértő, valamint a biztosító szakértőjének véleményével.
„Az orrsövényem mind a mai napig nincs rendben, folyamatosan be van gyulladva, véres, gennyes pörkök távoznak. Nem tudok rendesen levegőt venni, és azóta sem hallok a bal fülemre. Tartós stressz állapotában voltam és vagyok, s emiatt cukorbeteg lettem, és vastagbélgyulladásom lett. A jobb szememben azóta is műlencse van a bántalmazás miatt”
– sorolta.
Bernadett három kártérítési pert is indított, az első bántalmazás miatt már jogerősen megítéltek számára 1 millió 400 ezer forintot. Az összeget azonban nem tudta érvényesíteni, mivel nem volt pénze jogi képviselőre. Jelenleg csak a harmadik bántalmazás miatti kártérítési pere van folyamatban.
Végül úgy nyilatkozott: „Előbb levitték 1 év 10 hónapra, aztán még azt is lecsökkentették 1 év 4 hónapra. Ennyit ér ma Magyarországon egy ember élete.” Majd hozzátette: „Annak, aki azt mondta, hogy csak vizuálisan látszódtak súlyosabbnak a sérülésem, azt üzenem: élje át azt, amit én átéltem! Húzza fel a cipőmet, és járja végig ugyanazt a közel hat évet, amit én végigjártam.” - írta a 24.hu
A bántalmazó férfi ügyvédje az RTL Híradónak azt mondta, hogy védencét nagyon megviseli, hogy börtönbe kell vonulnia. Az ítéletet túlzottnak érzik, ezért a Kúriától kérnek állásfoglalást.
egy év négy hónap letöltendő szabadságvesztésre enyhítette annak a volt katonatisztnek a büntetését, aki 2019 novemberében brutálisan bántalmazta Orosz Bernadettet egy bujáki honvédüdülőben.
A hatgyermekes édesanya nem jelent meg a jogerős ítélet kihirdetésén, de a történtek után úgy fogalmazott:
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
„15 évet is kaphat, de én akkor is várok rá” – Megszólalt Till Tamás feltételezett gyilkosának felesége
A gyilkossággal gyanúsított F. János felesége először állt a nyilvánosság elé. A fiatal nő a Blikknek mesélt szerelmükről, a letartóztatás pillanatáról és közös jövőjükről.
A 22 éves nő férje F. János, akit a hatóságok Till Tamás megölésével gyanúsítanak, jelenleg előzetes letartóztatásban van. A nő tavaly szeptemberben házasodott össze a férfival, akivel két éve ismerkedett meg az interneten. Elmondása szerint egy keszthelyi szállodában dolgozott, amikor megismerkedtek, és már a kapcsolat elején összeköltöztek, írta a Blikk.
„Dolgozni, tanulni, fejlődni akartam, amit ő elfogadott” – mesélte. A lány 19 éves koráig nevelőszülőknél élt, majd önállóan kezdett dolgozni. Házassági ajánlatát tavaly májusban kapta meg Jánostól egy hajón a Duna-parton. A férfi bútorkereskedőként dolgozott,
az asszony a gyermekvédelem területén helyezkedett el nevelőként, egészen addig, amíg a férje ügye nyilvánosságra nem került, ekkor ugyanis elbocsátották.
A fiatal nő szerint sokan azzal vádolják, hogy a férfi pénze miatt van mellette, de ezt határozottan cáfolta. A kapcsolatukat kölcsönös bizalomra és érzelmekre alapozta, állítása szerint „őszinte volt hozzám, megvolt a közös hang közöttünk. Érzelmes, odaadó, udvarias, figyelmes és romantikus volt”.
A rendőrség tavaly decemberben vette őrizetbe a férfit, párja akkor tudta meg, hogy körözik. Éppen vidékre utaztak volna a nő szüleihez, amikor a mobiltelefonján meglátta a hírt, hogy Jánost emberöléssel gyanúsítják. „Rám jött a sírás. Rövidesen már kopogtattak is a rendőrök, aztán kattant a kezén bilincs” – mondta. A nő szerint a rendőrség előtte is kapcsolatban állt a férjével, és tudták, hogy nem szökött el.
A rendőrök házkutatást tartottak náluk. Felásták az udvart, ahol korábban építkeztek, és a sittet, valamint a cementet tárolták. A nyomozók további holttesteket kerestek.
A nő beszélt férje beismerő vallomásáról is, amit szerinte kényszer hatására tett meg. Azt állítja, hogy Jánost megfenyegették, és arra hivatkoztak, hogy nincsenek bizonyítékok az általa megnevezett más személyek ellen, mert ők már meghaltak. A nő szerint a férje csak azért vállalta a felelősséget, mert tudta, hol található a gyermek holtteste.
„Hiszek az ártatlanságában, nem hiszem el, hogy ő tette”
– mondta. Úgy emlékszik, voltak napok, amikor a férfi elkísérte a munkahelyére, és együtt foglalkoztak a gyerekekkel. Jelenleg videóhíváson keresztül minden második héten beszélhetnek, személyesen is találkoznak, a férfi pedig telefonon is elérheti őt heti időkeret szerint.
F. János magánzárkában van, az idejét olvasással, tévénézéssel és az ügyével kapcsolatos teendőkkel tölti. A felesége szerint lelkileg megviselt állapotban van, és becsapva érzi magát. „Ráadásul a legjobb barátja miatt ül” – tette hozzá.
A nő a munkahelyéről történő elbocsátása után új állást talált, ahol nem tudnak róla, hogy kicsoda. A barátai elfordultak tőle, a szülei viszont támogatják. A férje vállalkozása időközben leállt.
F. János családjáról is beszélt. Az édesapja a férfi születése után öngyilkos lett, az édesanyjával és testvéreivel nincs kapcsolata. Jó viszonyban van viszont „fogadott” szüleivel, akikkel egy hittáborban ismerkedett meg, és akiket azóta családjának tekint.
A jövőt illetően az asszony elmondta, ha a férjét felmentik, szeretnék eladni a lakásukat, és új életet kezdeni. Ha viszont elítélik, akkor is kitart mellette. „Ha megkapja a 15 évet, én ugyanúgy fogok rá várni. Nem érdemli meg, hogy hátat fordítsak neki” – jelentette ki.
A nő üzent Till Tamás családjának is: „Nem F. János az elkövető, ez pedig hamarosan be is fog bizonyosodni. Nagyon, tiszta szívemből sajnálom őket, de – sajnos – tovább kell keresniük az elkövetőt, mert nem az én férjem az.”
A 22 éves nő férje F. János, akit a hatóságok Till Tamás megölésével gyanúsítanak, jelenleg előzetes letartóztatásban van. A nő tavaly szeptemberben házasodott össze a férfival, akivel két éve ismerkedett meg az interneten. Elmondása szerint egy keszthelyi szállodában dolgozott, amikor megismerkedtek, és már a kapcsolat elején összeköltöztek, írta a Blikk.
„Dolgozni, tanulni, fejlődni akartam, amit ő elfogadott” – mesélte. A lány 19 éves koráig nevelőszülőknél élt, majd önállóan kezdett dolgozni. Házassági ajánlatát tavaly májusban kapta meg Jánostól egy hajón a Duna-parton. A férfi bútorkereskedőként dolgozott,
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!