Sok magyar fél attól, hogy hajléktalanná válik
Az emberek többsége szerint az hajléktalan, akinek nincs fedél a feje felett, azaz nincs lakása – ez derült ki a Kantar Hoffmann véleménykutatásából.
Az utcán élőkről állították a legtöbben - a megkérdezettek 92 százaléka -, hogy ők hajléktalanok. A 62 százalék szerint az is hajléktalan, aki hajléktalanszállón él, 61 százalék szerint a viskókban élők is ide tartoznak, és 17 százalék úgy vélte, hogy a barátnál, rokonnál élőket is ide lehet sorolni, mert nekik nincs saját otthonuk.
Megítélés
A válaszolók kétharmada szánakozva beszélt az ilyen emberekről, mert szerintük szegények és nincs lakásuk. Ugyanakkor 22 százalék negatívan ítéli meg őket, mert úgy vélik, hogy isznak, büdösek és erőszakosak.
Elsősorban a fiatal felnőttek és a Közép-Magyarországi régióban élők említettek ilyen jelzőket (mintegy 30 százalék).
Létszám
A hajléktalanok pontos számát a kutatás nem vizsgálta, de a megkérdezettek némileg túlbecsülték az adatokat. A megkérdezettek szerint 30 ezer fedél nélküli ember lehet Magyarországon, míg a szakértők 10 ezerre becsülik a létszámukat.
A megyeszékhelyeken 37 ezret, a falvakban 27 ezret saccoltak a válaszolók. Voltak szélsőséges vélemények is, akadt ezer és 100 ezres szám is.

A legtöbben azt mondták, hogy szerintük nőtt a hajléktalanok száma, de úgy, hogy a környezetükben kisebb növekedést látnak, míg országosan nagyobbat. A városiak szerint a városokban többen vannak.
Okok
A legtöbben, 53 százalék úgy vélte, hogy az eladósodás miatt lesz valaki hajléktalan. 51 százalék szerint a káros szenvedély, 47 százalék szerint az állás elvesztése, 31 százalék szerint pedig a családi helyzet miatt kerül valaki utcára.
A válást, vagy családi traumát jóval kevesebben gondolták oknak, pedig a szakértők szerint ez az egyik legjelentősebb tényező.
Az eladósodást a szakemberek is az egyik legnagyobb veszélynek tartják. A válaszolóknak is nagy része gondolta úgy, hogy ez lehet az egyik fő indoka az utcára kerülésnek.
A magyar lakosság 14 százalékának van közvetlen tapasztalata a hajléktalanságról, mert barátja, rokona, ismerőse került ilyen helyzetbe. Közülük mintegy 20 százalék vélte úgy, hogy a mentális problémák állnak a háttérben, míg 15 százalék úgy gondolta, hogy ezek az emberek maguk választották ezt az életformát.
Aggodalom
A magyarok egyharmada, 29 százalék mondta azt, hogy nyomasztja a gondolat, hogy maga is hajléktalanná válhat, és 3 százalék szerint valószínű ez a lehetőség. A megítélésben az iskolai végezettség is számít, minél alacsonyabb a végezettsége, annál jobban fél.
Forrás: 24.hu
A képek illusztrációk, fotó: Pixabay