Gyárfás Tamás: Portik 30 milliót kapott, hogy engem tegyen meg bűnbaknak
Gyárfás Tamás a Blikknek adott interjúban beszélt arról, hogy Portik Tamás írásos nyilatkozatot tett a börtönben. Ebben az áll, hogy Princz Gábor, a Postabank egykori vezetője 30 millió forintot adott neki azért, hogy a Fenyő-gyilkosság ügyében Gyárfásra terelje a gyanút. Gyárfás szerint Portik ezzel valójában segített neki, hiszen ő soha nem bízta meg semmivel.
A másodfokú bírósági tárgyalás előtt Gyárfás ügyvédje, Zamecsnik Péter két új bizonyítékot is benyújtott.
Gyárfás megerősítette, hogy erről Portik is tudott, és ezért készítette el az írásos vallomását.
Gyárfás visszaemlékezett arra is, hogy 2017 szeptemberében egy férfi ötoldalas dokumentumot adott át neki, amely Portikkal folytatott beszélgetéseiből tartalmazott idézeteket. A férfi azt mondta, hogy „helyesen cselekedjen, mert különben katasztrófa lesz”. Gyárfás ezt követően nem fogadta el az anyagot, hanem a rendőrséghez fordult. A Nemzeti Nyomozó Iroda tanúként hallgatta ki, és fényképről felismerte a férfit, akit később K. Imrich néven azonosítottak. A férfit a felesége is felismerte, amikor üvegfal mögött sorakoztatták fel több más emberrel együtt.
A történetbe később Sz. József is bekerült, aki korábban egy másik gyilkossági ügy, a Gyüre-ügy egyik tanújaként szerepelt. Sz. József azt vallotta, hogy 1997 végén Portik általa üzent Gyárfásnak, valamint azt is, hogy ő adta át a később említett ötoldalas dokumentumot. A bíróságon azonban kiderült, hogy a dokumentum szerkesztője erről ott hallott először. Gyárfás megkérdezte Sz. Józsefet, hogy hány oldalt adott át neki, mire a tanú azt felelte, hogy egyet, miközben Gyárfás szerint ez az anyag ötoldalas volt. Sz. József három idézetet említett, miközben a dokumentumban valójában ötven szerepelt. A tárgyaláson Sz. József engedélyezte, hogy az arcát a monitoron megnézzék. Gyárfás szerint a férfi nem hasonlított K. Imrichre, akit ő és a felesége korábban azonosítottak.
Az ítélet viszont így fogalmazott: „Annak nem volt jelentősége, hogy a IV. számú tanút Gyárfás Tamás vádlott és a felesége sem azonosította azzal a személlyel, aki később 2017-ben az üzenetet vitte, hanem K. Imrichet választották ki a felismertetésre bemutatáson.”
Az ügyével párhuzamosan zajló Gyüre-ügyben Sz. József bűntársa 12 év fegyházat kapott, ő viszont csak felfüggesztett börtönbüntetést. A zárt tárgyaláson csak a hangja hallatszott, arcát nem mutatták meg.
A Friderikusz Sándornak adott interjúban két hangfelvétel is elhangzott, ezekről is beszélt. Az egyik 2004. február 7-én készült, amelyben Portik azt mondja: „Én mutattam és kérdeztem tőled, hogy mi legyen az emberrel? Szétbasszuk? Erre te mondtad, hogy igen…” Gyárfás ezzel kapcsolatban azt mondta: „A lényeget emeltem ki. Tehát Portik kérdezi tőlem, hogy „Szétbasszuk?” és erre helyettem Portik válaszol „Igen”-nel.”
A második felvétel 2004. április 20-án készült, és egy 1996-os kaposvári áfaügyhöz kapcsolódik. Gyárfás szerint Portik akkor azt állította, hogy kapcsolatai révén segíteni tud. Később viszont jelezte, hogy Kaposvárott nincs ismerőse, majd az ujjai összedörzsölésével utalt arra, hogy pénzzel bármit el lehet intézni. A felvételen ez így hangzott: „Majdan eljöttél legközelebb, és azt mondtad, hogy ö, ha ezt úgy oldjuk meg, hogy. És így csináltál, az öö, az is megoldás? Erre én széttártam a kezem, én nem tiltakoztam, de nem erősítettem és nem cáfoltam…”
Gyárfás hangsúlyozta, hogy Portik soha nem kapott tőle pénzt, és tőle függetlenül szüntették meg az ellene szóló gyanúsítást. Az ítélet ezzel kapcsolatban így fogalmazott: „Az egyik találkozás során Portik Tamás vádlott azon a sértett megölését jelentő kérdését, hogy a sértettet „szétbasszuk-e” és egy ismeretlen, de ugyancsak a sértett megölését jelentő kézmozdulatát Gyárfás Tamás vádlott megértette, és a sértett megölésébe akként egyezett bele, hogy széttárta a kezét és rábólintott.”
Első fokon bűnsegédként 7 év fegyházbüntetést, másodfokon pedig felbujtóként 7 év börtönt kapott. Azt mondta, biztosak voltak abban, hogy legalább bizonyítottság hiányában felmentik. A védelem megvárja az ítélet írásos indoklását, hogy perújítást kérhessen. Arra a kérdésre, mire számít most, így válaszolt: „A legrosszabbra.”