Egy legendás budapesti hotel titkai múltidéző vacsorával
A Danubius Hotel Astoria több mint egy évszázada tanúja a pesti nyüzsgésnek, a Danubius Hotels pedig 50 éves fennállását ünnepli idén. A születésnap apropóján a szállodalánc a hosszúlépés.járunk? csapatával most egy igazán egyedi programot rakott össze.
A hosszúlépés.járunk? 2013 óta működő kulturális vállalkozás. Tematikus sétáik alkalmával rengeteg érdekes információt osztanak meg a városról, és különleges helyekre is betekintést nyerhetünk általuk. A Hotel Astoriában most a hotelbejárás élményét kiegészítették egy vacsorával is.



Az Astoria Szálló 1996 óta a Danubius Hotelshez tartozik és ez a szálloda a főváros egyik legrégebbi, eredeti formáját őrző, ikonikus szállodája. Valójában három épületrészből áll, amit két építész tervezett. A Kossuth Lajos utca felőli homlokzaton láthatóan elválik az épület, eltérnek az ablakközök oszlopdíszei, az ablakok fölötti díszítmények és a franciaerkélyek is. A szálloda a nevét a híres New York-i Astor St. Regis hotel után kapta, amely az Astor család első szállója volt. A budapesti szálló névadója Gellér Mihály, a szálloda üzemeltetője és első igazgatója, aki korábban pont Astor St. Regis vezetője volt.

1914. március 14-én, a háború előestéjén nyitotta meg kapuit az Astoria az Amerikából hazatért Gellér Mihállyal. A hotel az egyik legnépszerűbb szálló volt a kezdetektől, szinte egymásnak adták a kilincset a fővárosba érkező jómódú vendégek. Gyakran "Ahsztória" néven emlegették, mert annyira nehéz volt bejutni. Megnyitása után része volt a történelem legnagyobb eseményeinek, Károlyi Mihály otthona is volt, egy ideig pedig a Gestapo főhadiszállásaként üzemelt, de az oroszok és az amerikaiak is elfoglalták. Kádár idején például a titkosszolgálat álcázott lehallgató és képrögzítő berendezéseket helyezett el a hotel szobáiban, hogy megfigyelhessék a külföldi állampolgárokat. Ezeket az eszközöket természetesen azóta már rég eltávolították, az elmúlt években pedig több nagy felújításon is átesett a szálloda, legutóbb a Magyar utcai oldalon lévő szobákat újították fel a 21. századi utazók igényeinek megfelelően.
És ennél még jóval több információt tudhatunk meg a hotelről, és az itt zajló eseményekről, a rengeteg híres emberről, aki valamilyen szállal kötődött hozzá, vagy a filmekről, amiket itt forgattak.
Például a séta neve is egy közkedvelt magyar filmből származó idézet: „Nem hisztéria! Astoria!” - A miniszter félrelép (1997).
Aki soha nem vacsorázott vagy szállt még meg itt, annak már önmagában a szálloda látványa is maradandó élmény lesz. Hiszen egyszerre végtelenül elegáns és bájos az egész.
Egyre kevesebb olyan épület van Budapesten, aminek a belső kialakítása, hangulata is őrzi a múlt emlékeit. Itt a recepciótól az 505-ös lakosztályig minden részlet beszippant, és könnyedén vehetjük fel az időutazás fonalát.
A vacsora pedig maximálisan kiegészíti és megkoronázza a körbejárást.
Amellett, hogy a menüt is régi étlapok és emlékek alapján kreálták meg, előkerülnek a régi étkészlet elemei, és a díszes különteremben, fehér abrosz mellett folytathatjuk a beszélgetést.


Vannak fix időpontok, amikre a hosszúlépés.járunk? oldalán lehet jelentkezni. De ha nem akartok együtt sétálni másokkal, hanem barátokkal, családdal, kollégákkal mennétek, akkor magánprogramként is megrendelhető.
A menü egy pezsgővel kezdődik, és a következő finomságokkal folytatódik:
• Snidlinges joghurt krém lazackaviárral, réteslap kosárban
• Aszpikos fogas remoulade mártással, füstöltpaprikás pirítóssal
• Erőleves fürjtojással, zöldségekkel töltött apáca fityulával
• Marhapofa wellington pirított burgonyával, savanyított zöldségekkel
• Astoria desszert válogatás: lúdláb torta aranyozott pattogó cukorral, képviselőfánk, meggymárka korong



Ha megtetszett a program, igyekezzetek a foglalással, mert a jegyek valóban gyorsan fogynak!