Budapest egyik legszebb utcája LEHETNE a Thököly út, ha rendbe tennék
Szeretek Budapesten úgy sétálni, mint egy turista. Végigmenni egy-egy útvonalon, és úgy nézni végig a házakat, kerteket, parkokat, templomokat, mintha soha nem láttam volna azelőtt. Vagy rejtett, kevesek által ismert helyszíneket bejárni, megnézni újonnan felállított szobrokat, vagy frissen felújított épületeket.
És szeretek bemutatni méltatlanul elfeledett vagy valami miatt alulértékelt budapesti helyszíneket is.
Utóbbiak közül a Thököly út lett az egyik vesszőparipám. Biztos vagyok abban, hogyha rendbe tennék, ha az út mentén álló házakat renoválnák/kifestenék/restaurálnák, Budapest egyik legszebb utcája lehetne.
Mert még így, kissé lepattantan is szemet gyönyörködtető vagy éppen izgalmas látványosságokat kíván. Próbáljátok csak ki egyszer, sétáljatok végig a Róna utcától a Keleti pályaudvarig, és ne a piszkos kapualjakat figyeljétek, hanem az érdekességeket, a kovácsoltvas kerítéseket, az épületek oromdíszeit és erkélyeit, a kis pihenőket és a házak kertjeit.
Én valamelyik nap megtettem ezt az utat, és sokkal kellemesebb élmény volt, mint amire számítottam. Össze is gyűjtöttem, mi mindent láttam.
A sétát a Tisza István tér kis parkjánál kezdtem, ahol 6 éve leplezték le az egykori miniszterelnök szobrát. (Október 31-én lesz 100 éve, hogy meggyilkolták otthonában, a Hermina úton bérelt Róheim-villában.)
Vele átellenben, a Róna utca és a Thököly út kereszteződésének túloldalán látható Kesjár Csaba júniusban leleplezett szobra.
Kesjár Csaba az egyik legnépszerűbb magyar autóversenyző, aki akár Forma-1-es pilóta is lehetett volna. 1977-től 1981-ig gokartozott, kétszer magyar bajnok is lett. 1982-ben autóversenyzői igazolványt szerzett. Autóversenyzőként 1985-ben abszolút magyar bajnok, 1986-ban pedig hegyi bajnok lett.
A Forma Easter kategóriában négy magyar bajnoki címet szerzett, Formula Ford kategóriában 1986-ban az osztrák bajnokságot is megnyerte. 1987-től 1988-ig a Német Szövetségi Köztársaság Forma-3 bajnokságban versenyzett, ahol 1987-ben a 9. helyen végzett. Az 1987-es Magyar Nagydíj hétvégéjén tesztelhette is a Zakspeed csapat autóját, így ő lett az első magyar, aki Forma–1-es autót vezetett.
1988. június 24-én a nürnbergi Norisringen halálos balesetet szenvedett. 26 éves volt.
I ♥ Budapest
Kesjár Csaba szobra
A 120-as szám alatt szép villát láthattok: ez az otthona az Emmausz Közösségnek, egy katolikus karizmatikus közösségnek.

Ha továbbsétáltok, a 2016-ban baleset miatt kiégett és felújítás alatt álló kis zuglói zsinagógát láthatjátok. A Thököly úti villát a XX század elején építették át ortodox zsinagógának. A háború alatt a nyilasházból ide hozták a zsidókat, hogy megöljék őket, emiatt sajnos az épület mártíremlékmű is.
Zuglóban a háború előtt öt zsinagóga működött. Ebből a háború után három maradt, ám mivel a hívek megfogyatkoztak a háború utáni évtizedekben, a zsidó közösség csak a Thököly úti épületet használta.

Tőle nem messze, a 69-es szám alatt áll a Schlachta-ház, a Szociális Testvérek Társaságának rendháza, amelyben 1944-ben zsidókat és üldözötteket bújtattak a nővérek. Az épület adott menedéket Heltai Jenő, Radnóti Miklósné, Rusznyák István (az MTA későbbi elnöke) Márkus Emília színésznő és férje, Párdányi Oszkár, Vágvölgyi Tibor szociáldemokrata politikus és Vilt Tibor szobrászművész számára.

Thököly úti villa romantikus, kovácsoltvas kerítéssel

Thököly úti villa romantikus, kovácsoltvas kerítéssel

Az Eötvös-féle torziós inga emlékműve a Thököly úton, az Eötvös Loránd Geofizikai Intézet épületének előkertjében
Legendás hely a 69-es számú épület. Tudjátok miről híres a ház, amelyik nyáron szerényen megbújik a fák lombja mögött? Hogy milyen történet és mennyiféle változatban kering róla?

Ez a márványmenyasszony vagy befalazott menyasszony, avagy a Kőkedves háza. Az erkélyről kikandikáló nőalak a budapesti folklór egyik legnépszerűbb ihletforrása lett. Az egyik változat szerint világháború kitörésekor ifjú asszony búcsúzott ifjú férjétől és erről az erkélyről nézett a távozó után. Ezen az erkélyen várta évekig férjét vagy a postát, amely levelet hoz tőle. Végül halálos hír érkezett, és ebbe belehalt a nő.
Egy másik verzió szerint az első világháború alatt elkapta a spanyolnáthát az asszony, és mire a férje hazaért a frontról, meghalt -a szobor az ő emlékét őrzi. A harmadik változat szerint "a férjet, mikor reggelente munkába ment, felesége az ablakból figyelte és integetett neki, ahogy a villamoshoz igyekezett. Az asszony meghalt, férje pedig megőrizte lakása befalazott ablakán az asszony emlékét".
Hogy mi az igazság az erkélyen álló kőasszonyról, arról korábban már írtunk.

Innen nem messze ismét legendás helyet láthattok, legendás figurákkal. Egy szenvedélyes szerelemnek az emlékei bújnak meg a 70-es szám alatti ház kertjében. A két pirogránit Zsolnay-oroszlánt ugyanis Zsolnay Miklós állíttatta egy szép özvegy színésznőnek, Fráterné Bónis Mályvának, akit 1910-ben feleségül vett. A történetet egy korábbi cikkben írtuk meg.



Izgalmas látnivaló a Cházár utca és a Thököly út sarkán álló, 1912 és 1915 között épült templom, a Rózsafüzér Királynéja. Egy magasabb és egy alacsonyabb toronnyal rendelkező, félkörös apszissal ellátott, latinkereszt alaprajzú, egyhajós, 4000 ember befogadására képes csarnoktemplom. Főoltárát carrarai márványból faragták, itt a Rózsafüzér Királynéja látható a kis Jézussal, balra Szent Domonkos, amint átveszi a szentolvasót, jobbra Sienai Szent Katalin, lejjebb külön fülkében Szent V. Pius pápa és Nagy Szent Albert püspök és egyháztanító szobra áll.
Az üvegablakok - amelyeket érdemes egyenként megnéznetek -, Róth Miksa munkái. Csodaszépek!
My Secret Budapest
Rózsafüzér királynéja plébánia
A Thököly-Dózsa saroktól nem messze áll az egyik legszebb budapesti szecessziós épület, a Szenes-ház, amelyet ifj. Nagy István tervezett Szenes Mór biztosítóintézeti főfelügyelő és felesége, Stern Regina számára. A bérház 1906-ban készült el. A lépcsőházba most nem jutottam be, de valami elképesztően szép a pillangós ganggal.

És egyszer a Keletit is próbáljátok meg egy turista szemével megnézni. Ha a Thököly út felőli bejáratot választjátok, a Lotz-teremben találjátok magatokat. A 10 éve felújított csarnokban a freskók közül nyolc Lotz Károly munkája, A vasút allegóriája című festményt pedig Than Mór készítette.