Brutális fenyegetések és lesifotók: magyar nők kerültek célkeresztbe egy sötét weboldalon
Öt nappal ezelőtt posztolt előszöt TikTok oldalán Url Izabell író, influenszer arról a jelenségről, hogy nőket fotóznak le nyilvános helyeken és ezeket a képeket feltöltik egy olyan weboldalra, ahol a felhasználók kommentekben arról diskurálnak, hogyan erőszakolnák/ölnék meg őket. Sok esetben kiskorúak az áldozatok.
@izabell.url Segítsetek, hogy eltűnjön az oldal! #nekedbelegyen #fontos #nők #nőknek #nőkvédelmében #fontos #reddit #emberijogok ♬ eredeti hang - Izabell Url
Ahogy Izabell is elmondta videőjában, a botrány akkor robbant ki, amikor néhány napja egy Reddit-poszt jelent meg az Askhungary csoportban. A poszt szerzője, aki saját elmondása szerint egy szakdolgozathoz végzett kutatást a pornó hatásairól, véletlenül bukkant rá a Motherless oldalon található fórumokra. „Utcán lefotózott nőket töltenek fel, majd arról fantáziálnak közösen, hogyan kínoznák, erőszakolnák, vagy ölnék meg őket” – írta a posztban.
Az üggyel azóta a Telex is foglalkozott. Ahogy írták, különösen megrázó, hogy a „Hunt Her Down” (Vadászd Le) nevű mappában több magyar nő, köztük feltehetően kiskorú lányok képei is feltűntek.
Egy másik mappában, a „Girl Meat Market” (Női Húspiac) nevűben, női influenszerek és mások képei szerepeltek, nevükkel, korukkal és nemzetiségükkel ellátva. A képek mellett licitálási lehetőség is volt, a feltöltők pedig azt ígérték, hogy aki kifizeti a megfelelő összeget, „különféle dolgokat” tesz a nőkkel – bár azt nem írták le, hogy pontosan mit.
Izabell, akit követői hívták fel az ügyre, azonnal cselekedett:
A videói nyomán sokan mások is jelentették a Motherless oldalon található tartalmakat, ennek hatására több mappát és felhasználót is töröltek. Azonban sajnos nem tűntek el a fotók, csak nagyon nehéz megtalálni őket, mert nem egy helyen vannak összegyűjtve. Ezt erősítette meg Url, elmondva, hogy a képek még mindig elérhetőek, csak más felhasználók alatt rejtőznek.
Az egyik ilyen mappába került Bányai Judit is, aki korábban a kegyelmi-botrány kapcsán zajló influenszertüntetés szervezésében is részt vett. Bányai arról írt, hogy bár a rendőrséghez fordult, tehetetlennek érzi magát:
Bányai ugyanakkor hozzátette, hogy „bizalomvesztett vagyok a rendőrséget illetően, nagyon is.”
Az érintett nők közül többen is megkeresték Bányait jogi segítség reményében. Egyikük történetét is megosztotta: „Két képemet lopták el, ami sérti a személyemhez tartozó jogaimat, hiszen az engedélyem nélkül töltötték fel ezeket a képeket. Az egyik képen egy férfi áll mögöttem, egy kardszerű eszközzel. A hozzászólásokban az olvasható, hogy le akarják vágni a nyakam (és hasonló megrázó, beteg fantáziák).” A lány elmondta, hogy amikor feljelentést tett, az ügyben eljáró nyomozó megalázóan bánt vele:
A rendőrség az üggyel kapcsolatban a Telex megkeresésére elmondta, hogy eddig kilenc bejelentés érkezett hozzájuk az oldallal kapcsolatban, és több esetben nyomozást is elrendeltek. Ugyanakkor hozzátették, hogy a tárhelyszolgáltatóhoz bárki közvetlenül fordulhat panasszal: „A tárhelyszolgáltatók részére bárki közvetlenül jelzéssel élhet a sértő tartalmakkal kapcsolatban, amely jelzés a visszaélések bejelentésére a honlapokon biztosított email címen tehető meg.”
Bányai Judit, aki nem tett feljelentést saját képeinek ügyében, elmondta, hogy jelenleg a NANE és a Patent Egyesület segítségét ajánlja azoknak, akik hasonló helyzetbe kerülnek, illetve a Hintalovon oktatóanyagait azoknak a szülőknek, akik gyermeküket szeretnék felkészíteni az internet veszélyeire. Az eset azonban rávilágít arra, hogy a hatóságok tehetetlenek lehetnek az ilyen típusú online visszaélésekkel szemben, és a sértettek sokszor egyedül maradnak a problémájukkal.
Url Izabell az RTL-en: