Bátran leültem egy frissen megjelent ISS Vanguard elé, ami egy hosszú sci-fi game, és az ára 100 ezer forint fölé is ugorhat
Immáron másodjára tartották a rendezvényt a Millenárison, és az évről évre nagyobb népszerűségnek köszönhetően már nem csak a B-csarnok földszinti és emeleti részét, de a D-csarnokot is ellepték a dobókockák és a kártyák szerelmesei. Kezdjük az első és egyben az egyik legjobb hírrel: a tavalyi botrányos beléptetés rémálma elmaradt.
A szervezők kihirdették, hogy 12:00 óra előtt nem lehet a helyszínen jegyet venni, így aki hirtelen felindulásból akart ellátogatni a Millenárisra, az csak a délelőtti forgatag után juthatott be. Aki pedig előre vásárolt jeggyel érkezett, egy hétig lehetősége volt, hogy a Gémklub kiadó boltjaiban beváltsa a jegyét karszalagra, ezzel is gyorsítva a bejutást.

Amikor beérkeztünk, az ingyenes ruhatár után rögtön szemünk elé tárult a rengeteg stand. A bejárattal közvetlenül szemben volt található a boardgame piac Rolls-Royce-a. A Delta Vison kiadó ugyanis az árait igazán magasra pozícionálja, ugyanakkor ők hozzák általában a legösszetettebb, legszebb gamer játékokat. Nem ritka, hogy egy társas náluk 50-100.000 forintba is kerül. Viszont ezzel az árképzéssel lehet hatalmas akciókat is tartani, ugyanis már egy kisebb %-os árengedmény is elég tetemes összegeket jelenthet kedvezményként. Nekünk is sikerült egy Fekete Rózsa háborúját elhozni tőlük nagyon jó áron - közel 15.000 Ft-ot engedtek a bolti árhoz képest. De alapvetően önmagukhoz képest “jóárazták” a játékaikat.
Én például bátran leültem egy frissen megjelent ISS Vanguard elé, ami egy 40-80+ órás kampány alapú sci-fi game, aminek a teljes kiadásos ára akár 100.000 fölé is ugorhat, ha minden kiegészítő tartalmat megvesz hozzá az ember. Így sajnos egyhamar nem lesz otthon a polcomon. De jó volt végre nem úgy megismerni a bonyolultabb szabályokat, hogy videókat nézzek az interneten.

Ezt követő megállónk az egyik legnagyobb magyar társasjátékos YouTube-csatorna, a Mit játsszunk? blog standja volt.
Győri Zoltán youtuber ugyanis játékfejlesztő is egyben, nemcsak videós, és igen sok nemzetközileg is népszerű játékot köszönhetünk neki. A Spicyt már több külföldi ország polcain láttam. Nemrég nyílt Zoliéknak egy új webshopjuk, ahol a saját termékeiket lehet megvásárolni, így ez remek alkalom volt a népszerűsítésre.

Ezután átsétáltunk a méltán közkedvelt Vagabund kiadóhoz. Az alapítóval sikerült pár szót váltani, nagyon szimpatikus szakember, kedves és közvetlen. Ő egyedül viszi a céget és korlátozott példányszámban hoz be játékokat. Idei nagy slágerük a kickstarteren is nagyon sikeres Ceres és a szupercuki Hősök, kívül tágasabb játékok, de a tavalyi sikerükből, a Kutna Horából is volt még pár eladó darab.
Sőt, a TÜ-re hozott nagy bejelentést is a Vagabund, angolul kipróbálható volt az idei Esseni Társasjáték Kiállítás (ez legnagyobb nemzetközi expo) egyik új üdvöskéje is: a Galileo Galilei. Ezt a játékot ugyanis a Vagabund fogja majd honosítani 2025-ben.

Ezután a magyar társasvilág két Góliátjához vezetett az utunk, a Gémklub kiadó most kevesebb újdonsággal, de annál jobb árakkal próbálta becsábítani a játékosokat a boltjukba és az asztalaikhoz. Rengeteg játékot vittek ki játszani, míg a szem ellátott mindenütt játékmesterek voltak. Még többet is vittek, mint ami megvásárolható volt a helyszíni boltban.
Odafáradtunk a pulthoz, és sajnálkozva mondták, hogy azokból pont nem hoztak. A remek árak mellett friss címekkel is találkozhattunk, a keservesen hosszú idő után végre megjelent Robinson Crusoe új gyűjtői kiadása, és a tavalyi kickstarter csodagyerek A tudattalan mélyén is játszható volt. Emellett kedveskedtek is a szokásos pörgetős játékkal is, minden vásárlót megajándékoztak promóciós lapokkal, tollal vagy egyéb aprósággal.

A másik említett Góliát a Reflexshop immár két pavilonban is támadt remek akcióiakkal és az expóra időzített megjelenéseivel. Az idei nagy kedvencnek, a Fehér várkastélynak már ki is jött egy kiegészítője, a Fehér Várkastély: Teaház, ami akkora sikert aratott, hogy az egyik boltból el is fogyott, mire mentünk, úgy kellett vadászni a D-csarnokban.
De komolyabb játékokat is találhattunk a kínálatban, a Hajdanvölgy mítoszát most novemberben hozta ki a Reflexshop és maradjunk annyiban, hogy egy igen különleges és hatalmas doboz kerülhet a vásárlók polcaira, már ha elfér.

A magyar társasjátékozás egyik nagy öregje az osztrák Piatnik kiadó is képviseltette magát. Ők is szűkebb választékkal érkeztek, de árakban szinte verhetetlenek maradtak.
Igaz, egyszerűbb játékokkal operálnak a sógorok, de ilyen áron nem nagyon lehet találkozni modern társassal. Maradjunk annyiban, hogy egy nagy táskát tele tudtam volna rakni jobbnál-jobb game-ekkel egy Delta Vison társas árából.

Aki nem akart pénzt költeni, az is talált magának rengeteg programlehetőséget. Beülhettek előadásokra, hallgathattak beszélgetéseket, és részt vehettek tombola sorsoláson és kvízeken mindenféle témában. Akit érdekeltek a szakma hazai képviselői, több teremben is találhattak számukra izgalmas témát.
Emellett képviseltették magukat kisebb játékkiadók is, mint például a Kék Játék vagy a Pierrot nevével fémjelzett Private Moon Studios is. Találkozhattunk még szerepjáték-kiegészítőket, mini festőkészleteket, és társasjáték-rendezőket értékesítő standokkal is.

A rendezvényt online is élőben közvetítette a PumiGém és a Gémklub saját Gémerfészek YouTube csatornája is.
Ha pedig valaki szerelmes lesz egy kiállított termékbe, rögtön be is tudja szerezni. A veterán játékosok pedig sok akcióval, kényelmi kiegészítővel és nyereményjátékkal találkozhattak a két nap alatt. Majdnem biztos vagyok, hogy jövőre, ha nem is ugyanitt, de meg lesz tartva ez a rendezvény.